Trećina zime je prošla i uoči najavljenih ledenih dana krajem januara i početkom februara na đerdapskim hidroelektranama uspešno su obavljene pripreme za rad u zimskim uslovima i odbranu od leda i ledenih stihija. PD „HE Đerdap” je po Zakonu o vodama Srbije i nalogu resornog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Republičke direkcije za vode, dužan da štiti Dunav od leda i ledenih stihija na potezu od HE „Đerdap 2” do Pančeva. S druge strane, to je predviđeno i međudržavnim Ugovorom o izgradnji Hidroenergetskog sistema Đerdap, jer je to zajednička obaveza naših i rumunskih energetičara.
Na nedavno održanom sastanku Mešovite srpsko-rumunske komisije za Đerdap dogovoreno je da svaka strana zakupi po jednog ledolomca. Na osnovu zaključaka, u HE „Đerdap 1 i 2” obavljene su pripreme i provere objekata na prelivnoj brani, elektrani i brodskoj prevodnici, što omogućava nesmetan rad elektrana u uslovima ekstremno niskih temperatura, leda i ledene stihije. Sa Institutom „Jaroslav Černi” ugovoreno je osmatranje i analiza pojave leda, a sa susedima iz Rumunije formiran je zajednički štab, koji će biti u pripravnosti do proleća.
Po rečima Aleksandra Čelebića, zamenika direktora „HE Đerdap” u Kladovu, Štab je već ugovorio zakup ledolomaca, koji će dežurati tokom zimskih meseci i intervenisati po potrebi. Sa naše strane je angažovan ledolomac „Greben”, iz „IHP Prahovo”, a rumunska strana je zakupila usluge ledolomca „Bor”. Posade iskusnih brodara već su se oprobale u borbi sa ledenim stihijama i čepovima u Đerdapskoj klisuri.
Ledolomci su stigli na HE „Đerdap 1” i usidreni su nizvodno od brodske prevodnice na našoj strani, odakle će intervenisati ako se pojave prve ledene sante iz gornjeg toka Dunava. Posebna pažnja biće posvećena najužim delovima jezera u klisuri, pre svega u Kazanu i Sikolovcu kod Golupca, gde je formiranje ledenih čepova uobičajeno kada se pojavi veća količina leda, a zbog manje propusne moći reke u tim delovima.
Izvor KWH EPS