Pod pojmom smart grid podrazumeva se inteligentna mreža koja koristi napredne digitalne komunikacijske tehnologije da nadgleda i obezbedi trenutno upravljanje i kontrolu protoka struje od proizvođača do potrošača
Moguće je meriti različite vidove energije – struju, vodu, gas povezivanjem brojila u jedinstvenu komunikacionu mrežu. U svetu su u velikoj ekspanziji sistemi za takozvano pametno merenje (smart metering) u oblasti elektroenergetike. Ti sistemi omogućavaju potrošačima aktivniju ulogu na tržištu struje i u okviru izbora distributivnih mreža.
Još mnogo novih informacija i dostignuća iz komunikacijskih tehnologija za potrebe razvoja i praćenja u oblasti elektroenergetskih sistema predstavljeno je učesnicima konferencije „Next generation smart metering conference“, koji su se okupili u Beogradu da bi saznali nešto više o novoj generaciji pametnih merenja.
Uz podršku Elektrotehničkog fakulteta i IEEE Sekcije Srbije i Crne Gore, podružnice Internacionalne organizacije elektroinženjera – IEEE, predstavljeni su savremeni trendovi u razvoju i upravljanju elektroenergetskom mrežom.
Svetski poznati stručnjaci, poput prof. Gerda Bumilera, sa Univerziteta primenjenih nauka u Botrupu, u Nemačkoj, kao i predstavnici vodećih svetskih kompanija iz te oblasti, predstavili su najnovija rešenja i preneli iskustva sa raznih tržišta, kako razvijenih, tako i onih u razvoju.
O situaciji kod nas, ali i budućim planovima i pravcima razvoja u EPS-u, govorio je Velimir Šoškić, zamenik direktora sekcije IT EPS-a.
Profesor dr Aleksandar Nešković, prodekan za finansije Elektrotehničkog fakulteta, naglasio je potrebu Elektrotehničkog fakulteta da prati dešavanja iz te oblasti s obzirom na kvalitetne kadrove koje gaji već decenijama.
Predsednica IEEE Sekcije za Srbiju i Crnu Goru profesor dr Nataša Nešković smatra da će simbioza Elektrotehničkog fakulteta, „Elektroprivrede“ i velikih stranih kompanija u ovoj oblasti predstavljati dobitnu kombinaciju koja će izvršiti revitalizaciju i reorganizaciju te veoma važne privredne grane.
U centru digitalizacije mreže je digitalno opremljeno ili pametno brojilo povezano sa internetom, koje predstavlja interfejs između krajnjih potrošača i provajdera, i koje se ponaša kao veza za dvosmernu komunikaciju. Ta brojila obezbeđuju kupcima i firmama podatke o ceni struje i potrošnji, kao i vremenu i količini potrošene struje.
Kada se kaže pametna mreža ili smart grid podrazumeva se inteligentna mreža koja koristi napredne digitalne komunikacijske tehnologije da nadgleda i obezbedi trenutno upravljanje i kontrolu protoka struje od proizvođača do potrošača. Stručnjaci tvrde da će pametna mreža budućnosti moći da koordinira današnje veoma centralizovane elektrane i brzorastući broj disperzovanih, manjih energetskih izvora.
Izvor Akter