Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Ovo su novi...

Srbija:Ovo su novi trgovci strujom u Srbiji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Od 1. januara firme će moći da izaberu snabdevača strujom sa kojim će pregovarati i o ceni. Ipak, ona će za kompanije biti viša nego sada, jer će je formirati tržište, potvrđuje  Dejan Trifunović, pomoćnik ministra energetike.

Od nove godine otvara se tržište električne energije, pa će u trci za kupce biti ne samo EPS već i drugi snabdevači kojih trenutno ima oko 20.

Za najveće trgovce trenutno važi slovenački GEN-i čiji je predsednik uprave Robert Golob, zatim EFT Vuka Hamovića i „Rudnap“ Vojina Lazarevića. Struju će, između ostalih, prodavati i češki ČEZ, švajcarski „Alpik“ i, naravno, EPS.

Mada je normalno da slobodno tržište donese i niže cene struje, deo trgovaca električnom energijom veruje da će se EPS truditi da bude najjeftiniji.

– EPS neće biti nateran da prodaje po dotiranoj ceni kao do sada, već će moći da konkuriše trgovcima i ponudi struju po ceni koja je tržišna. Što znači skuplju nego do sada – tvrdi  Vuk Hamović, prvi čovek EFT-a.

Najagresivniji trgovac struje na ovim prostorima, po rečima Hamovića, jeste GEN-i iz Slovenije, koja je aktivna i u Hrvatskoj.

Iz GEN-ija  poručuju da im se već sada mnoge kompanije obraćaju sa zahtevom za saradnju i poručuju da neće postojati jedinstvena cena za sve potrošače.
– To znači da će se cena određivati na osnovu perioda za koji se zaključuje ugovor, profila potrošnje u zavisnosti od toga da li je noć ili dan, radni dan ili vikend, kao i vremena kada se zaključuje ugovor – tvrde u GEN-iju.

Vojin Lazarević, vlasnik „Rudnapa“, kaže da veruje da EPS u novom poslu „neće voditi sujeta, već tržišna računica“.

– EPS mora da optimalizuje prodaju sa finansijskog aspekta. Prosto, postoje segmenti poslovanja gde za njih nije profitabilno da rade. Oni jednostavno uvek mogu da trguju delom svoje proizvodnje ili u vremenu kada im odgovara, a sa čim mi ne možemo da pariramo i upravo tu se nalazi prostor za poslovanje svih novih trgovaca električnom energijom i kod nas – objašnjava Lazarević.

Izvor Blic

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!