Od 1. januara firme će moći da izaberu snabdevača strujom sa kojim će pregovarati i o ceni. Ipak, ona će za kompanije biti viša nego sada, jer će je formirati tržište, potvrđuje Dejan Trifunović, pomoćnik ministra energetike.
Od nove godine otvara se tržište električne energije, pa će u trci za kupce biti ne samo EPS već i drugi snabdevači kojih trenutno ima oko 20.
Za najveće trgovce trenutno važi slovenački GEN-i čiji je predsednik uprave Robert Golob, zatim EFT Vuka Hamovića i „Rudnap“ Vojina Lazarevića. Struju će, između ostalih, prodavati i češki ČEZ, švajcarski „Alpik“ i, naravno, EPS.
Mada je normalno da slobodno tržište donese i niže cene struje, deo trgovaca električnom energijom veruje da će se EPS truditi da bude najjeftiniji.
– EPS neće biti nateran da prodaje po dotiranoj ceni kao do sada, već će moći da konkuriše trgovcima i ponudi struju po ceni koja je tržišna. Što znači skuplju nego do sada – tvrdi Vuk Hamović, prvi čovek EFT-a.
Najagresivniji trgovac struje na ovim prostorima, po rečima Hamovića, jeste GEN-i iz Slovenije, koja je aktivna i u Hrvatskoj.
Iz GEN-ija poručuju da im se već sada mnoge kompanije obraćaju sa zahtevom za saradnju i poručuju da neće postojati jedinstvena cena za sve potrošače.
– To znači da će se cena određivati na osnovu perioda za koji se zaključuje ugovor, profila potrošnje u zavisnosti od toga da li je noć ili dan, radni dan ili vikend, kao i vremena kada se zaključuje ugovor – tvrde u GEN-iju.
Vojin Lazarević, vlasnik „Rudnapa“, kaže da veruje da EPS u novom poslu „neće voditi sujeta, već tržišna računica“.
– EPS mora da optimalizuje prodaju sa finansijskog aspekta. Prosto, postoje segmenti poslovanja gde za njih nije profitabilno da rade. Oni jednostavno uvek mogu da trguju delom svoje proizvodnje ili u vremenu kada im odgovara, a sa čim mi ne možemo da pariramo i upravo tu se nalazi prostor za poslovanje svih novih trgovaca električnom energijom i kod nas – objašnjava Lazarević.
Izvor Blic