Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:NIS- Uspešno bušenje...

Srbija:NIS- Uspešno bušenje kod Kikinde

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Naftna industrija Srbije (NIS) saopštila je danas da je na nalazištu nafte “Kikinda varoš” uspešno završeno bušenje prve horizontalne bušotine.

Dubina bušotine iznosi 2.670 metara, a dužina horizontalnog dela – 250 metara.

Radove na bušenju horizontalne bušotine, koji su trajali 30 dana, obavili su stručnjaci kompanije – izvođača TDE (Mađarska).

Obim sredstava investiranih u toku projekta iznosi pet miliona evra.

Prvi zamenik generalnog direktora Gasprom njefta, predsednik Odbora direktora NIS-a Vadim Jakovljev ocenio je da je uvodjenje novih tehnologija, koje doprinose povećavanju efikasnosti kompanije, jedan je od prioriteta Gasprom njefta.

“Uspešno implementirajući nove tehnologije na našim ležištima, prenosimo stečeno iskustvo na druge projekte medju kojima je i Srbija. Primena tehnologija jedinstvenih za ovu regiju, kao što je horizontalno bušenje, daje nam mogućnost da povećavamo eksploataciju nafte na onim mestima gde je to ranije bilo nemoguće”, rekao je Jakovljev.

Tokom pripremnih radova koje su obavili stručnjaci NTC NIS-Naftagasa i Bloka “Istraživanje i proizvodnja”, korišćena je savremena tehnologija 3D geološko – hidrodinamičkog modeliranja.

Bušenje pilot stuba koje je obavljeno u cilju smanjenja rizika i preciziranja rezervi nafte u potpunosti je potvrdilo napravljeni geološki model nalazišta.

Trenutno je u toku ispitivanje bušotine čiji su prvi rezultati pokazali stabilni eruptivni dotok nafte bez vode s potencijalom proizvodnje od oko 40 tona nafte na dan.

Realizacija projekta horizontalnog bušenja na nalazištu “Kikinda varoš” je prvi uspešan projekat ove vrste na teritoriji bivše Jugoslavije.

Kako je saopštio NIS, ova će se tehnologija primenjivati za razradu nalazišta teške nafte “Gaj”, gde je nedavno potvrdjeno prisustvo komercijalnih rezervi, kao i za radove na nizu drugih nalazišta kompanije na kojima je nemoguća primena klasičnih tehnologija vertikalnog bušenja.

Izvor Tanjug

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!