Kada i ako dođe do eksploatacije zlata iz nalazišta u okolini Bora, država će dobijati pet odsto vrednosti zlata ili bakra dobijenih iz izvađenih ruda.
Praktično, ako vrednost proizvoda iz topionice bude milion dolara, država će dobijati 50.000 dolara.
Ruda s visokim procentom bakra i zlata, kako za „Blic“ objašnjava profesor Rade Jelenković, pronađena je sa beogradskog Rudarsko-geološkog fakulteta, na dubini od oko 500 metara ispod površine zemlje.
– Američka geološka kompanija „Friport Mekorman“ koristi najmodernije metode geofizičkih istraživanja i ona će potrajati još par godina. Mi smo imali određene podatke o tom nalazištu, ali nismo imali odgovarajuću tehniku ni dovoljno novca za ozbiljno istraživanje, niti je to bio prioritet zbog brojnih problema s kojima se suočavao RTB „Bor“.
Srbija će u svakom slučaju imati velike koristi od istraživanja novih nalazišta zlata i bakra koja su u okolini Bora, pogotovu zbog zapošljavanja – objašnjava Jelenković.
Rezultati istraživanja, napominje Jelenković, vrlo su ohrabrujući, jer se radi o oko 65 miliona tona rude s visokim procentom bakra i zlata.
– Tačno je da će američka kompanija imati prava na eksploataciju, ali će i Srbija imati koristi jer će u tome biti angažovani naši rudari, inženjeri i mehanizacija, a Amerikanci će plaćati i rudničku rentu državi Srbiji – zaključuje Jelenković. Petar Milosavljević
Eksploatacija za par godina
Prema našim propisima, američka kompanija prvo treba da dobije potvrdu od Ministarstva energetike da je zaista pronađeno nalazište, zatim traži eksploatacionu dozvolu (za šta je rok dve godine). Zatim ide javna rasprava, studija izvodljivosti i analiza uticaja na životnu sredinu. Tek tada može da krene eksploatacija.
Izvor Blic