Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Neefikasna organizacija u...

Srbija:Neefikasna organizacija u EPS-u košta 36 miliona evra

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

U sistemu “Elektroprivrede Srbije”, koji čini Javno preduzeće EPS i 13 privrednih društava, sadašnji način organizacije je, kažu u EPS-u, neefikasan i neracionalan, postoji oko 600 direktora najvišeg i srednjeg nivoa upravljanja i oko 50 šefova službi.

Najveća neracionalnost ogleda se, pre svega, kako kažu u EPS-u za Tanjug, u tome što se jedan isti administrativni posao obavlja u svim privrednim društvima a i u JP Elektroprivrede Srbije, dakle ukupno 14 puta, umesto jednom na nivou celog sistema.

Procenjeno da bi se jedinstvenim upravljanjem u poslovima finansija, prava, IT, javnih nabavki, ljudskih resursa i odnosa s javnošću godišnje uštedelo 36 miliona evra.

Obavljanjem niza poslova na zajedničkom nivou u celom sistemu, umesto vođenja tih poslova u svakom preduzeću posebno, poslovanje EPS-a bilo bi racionalnije i efikasnije.

Javno preduzeće, kažu, nema ovlašćenja da organizuje rad unutar zavisnih privrednih društava, pa ni da određuje broj zaposlenih u njihovim organizacionim celinama, jer je svako zavisno preduzeće organizovano prema svom osnivačkom aktu, koji ne prepoznaje EPS kao celinu, već kao skup nezavisnih privrednih subjekata.

Reorganizacijom kompanije, koja broji oko 32.000 zaposlenih, tačno će se znati ko je i za šta odgovoran i mnoge neracionalnosti, uključujući i broj direktora, biće otklonjene.

Dok se ne desi korporativizacija EPS-a nije moguće uraditi procenu potrebnog broja zaposlenih na svim, pa i na rukovodećim radnim mestima. Prosečna neto zarada na nivou sadašnjih 650 rukovodilaca iznosi 87.000 dinara, naveli su u EPS-u.

Prvi korak u procesu korporativizacije su izmene osnivačkih akata zavisnih privrednih društava, potom sledi uvođenje jedinstvenih procedura i optimizacija troškova i radnih mesta.

Tek kada se uvede korporativni način upravljanja, jedinstveni procesi za EPS kao celinu i jedinstveno obavljanje poslova za oblasti finansija, pravnih poslova, IT, ljudskih, resursa, javnih nabavki i odnosa s javnošću za ceo sistem “

Elektroprivrede Srbije”, biće moguće utvrditi potreban broj zaposlenih.

Zato je Vlada Srbije i donela Polazne osnove za reorganizaciju EPS-a kojim je predviđena korporativizacija Elektroprivrede Srbije.

Prvi sledeći korak su izmene osnivačkih akata zavisnih privrednih društava, koji će omogućiti uvođenje korporativnog načina upravljanja i efikasnije, racionalnije i transparentnije poslovanje sistema „Elektroprivrede Srbije“.

Izvor Tanjug

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: MK Fintel Wind proširuje vetropark Košava za 36 MW novim turbinama

MK Fintel Wind planira proširenje vetroparka Košava, povećavajući kapacitet za 36 MW u naredne dve godine instalacijom 10 dodatnih vetroturbina. Trenutno, vetropark Košava, koji ima 20 operativnih turbina sa ukupnim kapacitetom od 69 MW, značajno doprinosi proizvodnji čiste energije u...

Region: Izgradnja gasovoda Severna Makedonija – Grčka počinje ovog proleća

Izgradnja novog gasovoda koji će povezati Severnu Makedoniju i Grčku trebalo bi da počne početkom ovog proleća. Projekat je dodeljen slovačkoj kompaniji Rapid Build nakon tendera koji je sprovela državna energetska kompanija Severne Makedonije, Nomagas. Prema informacijama vlasti Severne Makedonije,...

Mađarska: ABO Energy obezbedio dugoročno finansiranje od Berenberg banke za solarne projekte od 55 MW

Nemački developer obnovljivih izvora energije, ABO Energy, obezbedio je dugoročno finansiranje od banke Berenberg iz Hamburga kako bi podržao izgradnju tri solarne elektrane u Mađarskoj, ukupnog instaliranog kapaciteta od 55 MW. Prema saopštenju banke, finansiranje se obezbeđuje kroz Berenbergove Green...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!