Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Mogućnost koju treba...

Srbija:Mogućnost koju treba iskoristiti,Pepeo može da štiti i od poplava

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

– S obzirom na dugoročne i teške posledice nedavne katastrofalne poplave u Srbiji, potrebno je angažovati sve raspoložive resurse kako bi se stanje života stanovnika i rad privrednih objekata doveo u normalan režim, a upotrebom pepela i šljake iz termoelektrana i kako bi se preduzele sve mere da u budućnosti slične razarajuće prirodne nepogode ne prave ovako velike štete.

Upotreba pepela i šljake iz termoelektrana i dalje – Neophodno je hitno uskladiti postojeći Zakon o otpadu i podzakonska akta sa Direktivom o otpadu 2008/98/EZ

Decenijama je Ljubljana, prestonica Slovenije, imala ogromne probleme sa delom grada poznatim po imenu Barje (močvara).

Zahvaljujući velikim količinama pepela ugrađenim u nasipe, podlogu, hidrotehničke objekte, puteve, autoput, mostove i druge objekte od kraja sedamdesetih godina prošlog veka, ovaj deo grada u potpunosti je promenio fizionomiju. Močvarni deo, ako se tako još uvek uopšte može nazvati, ostao je na dalekim rubovima ovog područja, u obliku pašnjaka i njiva.

Ovaj primer može biti putokaz za rešavanje problema močvarnih područja u okolini Obrenovca, Kostolca, Svilajnca i svih onih mesta u kojima su smešteni objekti „Elektroprivrede Srbije“, a koji su u maju bili pogođeni katastrofalnim poplavama. Ovo je za list „kWh“ rekao dr Saša Miletić iz Sektora za zaštitu životne sredine Direkcije EPS-a za strategiju i investicije, podsećajući da je pepeo moguće upotrebiti u velikom broju različitih oblasti.

– Sagledavajući svetska, i posebno evropska iskustva na tom planu, JP EPS je sproveo i sprovodi brojna istraživanja i ispitivanja radi sagledavanja optimalnih načina primene letećeg pepela, šljake i gipsa koji nastaju u procesu sagorevanja uglja u termoelektranama.

Umesto da se uništavaju lokalne reke besomučnom eksploatacijom neobnovljivih resursa (šljunak, pesak i slično), pepeo koji nastaje kao nusprodukt sagorevanja u našim termoelektranama može se koristiti u putogradnji, mostogradnji, izgradnji železničkih pruga, građevinarstvu (visokogradnja i hidrotehnika), proizvodnji građevinskih materijala (cement, beton, malteri, lepkovi, opeka), keramičkoj i cementnoj industriji… Njegov kvalitet, sastav i mogućnosti odavno su utvrđeni i kod nas i u svetu.

Domaće cementare koriste taj pepeo gotovo u minimalnim količinama, a u svetu su kompletne saobraćajne petlje izgrađene uz upotrebu ovog materijala, i možda najpoznatija građevina na svetu – Burdž Kalifa u Dubaiju, kaže Miletić.

Zakonska regulativa

Iako je postupak usaglašavanja postojeće zakonske regulative sa Direktivom o otpadu 2008/98/EZ u toku, neophodno je taj proces usaglašavanja ubrzati. Privredna komora Srbije u saradnji sa JP EPS, privredom i naučnim institucijama uradila je predlog Uredbe o obaveznoj primeni letećeg pepela u građevinarstvu i putogradnji, kako bi se, što je moguće pre, omogućila šira primena ovog vrednog materijala, smanjila šteta po životnu sredinu i zdravlje ljudi i smanjilo nerazumno trošenje neobnovljivih prirodnih resursa – objašnjava Miletić.

On podseća da je „Elektroprivreda Srbije“, u saradnji sa ministarstvima i državnom upravom, tokom poslednjih desetak godina, učinila da taj pepeo ne predstavlja ekološki problem zahvaljujući izgradnji novih sistema odpepeljavanja. U sklopu rekonstrukcije tehnologije za prihvat, malovodni transport i deponovanje pepela i šljake koja je započeta 2009. godine, „Elektroprivrede Srbije“ je izgradila silose za smeštaj i time omogućila dalju upotrebu suvog letećeg pepela i šljake potencijalnim kupcima.

Pepeo iz takvih postrojenja u TENT-u B, TE „Kolubara A“ i TE „Kostolac B“ ustupa se fabrikama cementa „Titan“ iz Kosjerića i „Lafarž“ iz Beočina, na žalost u veoma malim količinama. Milioni tona pepela leže neiskorišćeni (trenutno se na deponijama JP EPS nalazi oko 280 miliona tona pepela i šljake, sa godišnjim prirastom od šest miliona tona).

A umesto da počne da zarađuje na prodaji pepela, „Elektroprivreda Srbije“ izdvaja oko 12 miliona evra godišnje samo za taksu za deponovanje pepela i šljake, ne računajući troškove održavanja deponije. Obaveza „Elektroprivrede Srbije“ je da dovede nusproizvode u saglasnost sa standardima EN 450-1 i SRPS.B.C1.018 i da implementira redovnu fabričku laboratorijsku kontrolu pepela i šljake.

EPS mora da započne te procese u najskorije vreme, naglašava Miletić. Kada naša zakonska regulativa bude usaglašena sa aktima Evropske unije, EPS treba da bude spreman za novi način poslovanja u oblasti korišćenja pepela i šljake iz svojih termoelektrana.

Štete od poplava

Intenzivne kiše i nepogode nisu bile jedini uzrok elementarne prirodne katastrofe koja je nedavno zadesila Srbiju. Tome su doprineli i dugogodišnja nebriga i neodržavanje infrastrukture u oblasti vodoprivrede, šumarstva i energetike, kao i loše upravljanje industrijskim i komunalnim otpadom.

Direktna posledica te prakse je sistemsko ugrožavanje vodnih resursa, bilo da se radi o presecanju tokova, zagađenju vodnih resursa ili istaložavanju raznog otpada u rečna korita.

Ovo je posebno izraženo na „Drinsko-Limskim“ hidroelektranama. U te faktore spadaju i nepotrebna i nestručna izgradnja u rečnim koritima, nedopustivo blizu izvorišta, prekomerna legalna i ilegalna eksploatacija peska i šljunka iz vodnih tokova, čime se pospešuju erozivni procesi u rečnom koritu i devastacija okolnog zemljišta i spuštanje rečnih korita.

Zbog toga je TE „Morava“ godinama bila čak po šest meseci bez vode za hlađenje, a samim tim bez mogućnosti za rad. Miletić kaže da u Srbiji, osim nekoliko izuzetaka, gotovo da nema više ni jednog solidnog sistema vodovoda, opšte ili kišne kanalizacije, postrojenja za pripremu ili prečišćavanje vode ili sistema za navodnjavanje.

Tipična slika ovakve prakse u Srbiji je sliv reke Kolubare sa nizom parcijalnih i nepovezanih rešenja, sa neobjašnjivim nezavršavanjem sistema, kao što je visoka brana Rovni na Jablanici i akumulacija od oko 55 miliona metara kubnih, ali potpuno neiskorišćena za sprečavanje poplava.

Mnogo toga moglo je da bude izbegnuto, kaže Miletić, a dobar broj hidrotehničkih objekata izgrađen, dograđen ili rekonstruisan, i to sa mnogo manje sredstava, da se ozbiljno shvatila vrednost nagomilanih nusproizvoda od sagorevanja uglja. Odgovornost što do ovoga još uvek nije došlo je na svima nama: nadležnnim organima Republike Srbije, JP EPS-u i privrednim društvima TENT i TE-KO „Kostolac“.

Mogućnosti koje treba iskoristiti

Prema studijama i podacima Instituta za puteve i češke firme Geotehnika, rađenim za Javno preduzeće „Putevi Srbije“, gradnja jednog kilometra puta u punom profilu, upotrebom pepela umesto prirodnih materijala, i u zavisnosti od uslova gradnje na trasi (visine nasipa), jeftinija je za 30 do 80 odsto (ili prosečno 50 odsto).

Korišćenjem pepela, za ista investiciona sredstva, umesto jednog – dobijaju se dva kilometra autoputa. Inače, leteći pepeo u putogradnji koristi se u vezanim mešavinama kao osnova puta, podloga i prekrivka pri izgradnji.

Nakon majskih poplava, još jednom je potvrđena opasnost od klizišta. U našoj zemlji ima ih na oko 1 300 lokacija. Upotrebom pepela kao osnovnog materijala moguće je napraviti vrlo uspešnu sanaciju mnogih klizišta, primenom jeftinog i efikasnog rešenja.

U svetu su poznata i široko primenjena iskustva u izgradnji odbrambenih nasipa od poplava, korišćenjem pepela. Od hidrotehničkih konstrukcija, upotrebom pepela mogla bi da se izvrše: sanacija, izgradnja i nadvišenje odbrambenih nasipa na reci Kolubari (u rejonu Obrenovca i RB „Kolubara“) i na reci Mlavi (u rejonu Kostolca); regulacioni radovi na ušću reke Resave u Veliku Moravu (kod Svilajnca), kao i izgradnja brane sa retenzionim basenom na Topčiderskoj reci i Kumodraškom potok.

Ovi projekti izvodili bi se u saradnji sa preduzećima „Srbijavode“, „Beogradvode“, ali je realno sagledati i šire projekte na Savi, Dunavu, Velikoj Moravi i Drini.

Izvor Kwh

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!