Planirana izgradnja 217 malih elektrana za dve i po godine, najavila je Zorana Mihajlović, ministarka energetike
Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne Republike Srbije verifikovalo je listu potencijalnih investitora za gradnju 217 mini-hidroelektrana, a uskoro će biti raspisan tender za još stotinu lokacija. Budući investitori već od naredne godine neće morati da se na oko 90 adresa obraćaju za razne uslove, dozvole, saglasnosti… Država će, takođe, veću brigu posvetiti korišćenju savremene tehnologije za snabdevanje ali i prečišćavanje otpadnih voda.
To je, ukratko rečeno, suština obraćanja Zorane Mihajlović, ministarke za energiju u Vladi Srbije, učesnicima Četvrtog međunarodnog energetskog foruma (CEDEF), koji je počeo juče uz prisustvo oko 400 stotine učesnika iz devet zemalja.
Tema tog skupa je korišćenje vode za energiju i primena savremene tehnologije zarad efikasnog snabdevanja, zaštite vodotokova i prečišćavanja otpadnih voda. Jer, kako se čulo, potrošnja vode u svetu se iz godine u godinu povećava i već sada je 47 odsto populacije ugroženo nedostatkom vode, a Srbija je sa 2.000 litara godišnje po stanovniku u tom pogledu osetljiva zemlja. Takođe, sve je veća i potražnja za energijom, tj. korišćenjem energije iz takozvanih obnovljivih izvora.
– Ubeđena sam da će za dve i po godine u Srbiji biti sagrađeno oko dve stotine mini-hidroelektrana. To, naravno, neće biti završen proces, a uspećemo da realizujemo i veće projekte, čega nije bilo pune 33 godine. Napomenuću samo hidroelektranu „Bistrica” od 600 megavata i projekat „Đerdap 3”, za koje imamo partnere. Cilj je da Srbija u dogledno vreme bude energetski stabilna zemlja, a da reke budu zaštićenije od otpadnih voda – naglasila je ministarka Mihajlović.
Pre pomenutog obraćanja učesnicima skupa ona je, na konferenciji za medije, govorila i o stvaranju daleko boljeg ambijenta za domaće i inostrane investitore u ovoj oblasti. Jedan od razlog što je za deset godina u Srbiji sagrađeno samo šest mini-hidroelektrana jeste i propisana obaveza da investitor mora pribaviti 90 dozvola za razne dozvole i saglasnosti.
– Odlučni smo da pružimo otpor takvom administriranju koje je izazivalo i druge negativne pojave. Pored novog zakona doneli smo i podzakonska akta i ja se zalažem da ubrzo, već od kraja ove godine, budući investitori, bez razlike da li su domaći ili inostrani, uz ukupno pet do sedam dokumenata mogu kompletirati dozvolu za gradnju mini-hidroelektrana – naglasila je ministarka Mihajlović.
Izvor Politika