Ukoliko se promeni zakon, od 1. jula moći ćemo da biramo od koga kupujemo struju.
Ova liberalizacija tržišta doneće, naravno, i mogućnost da različiti prodavci struje nude energiju po različitim cenama.
– Što se EPS-a tiče, regulisane cene ostaće i nadalje. U prevodu, u našim planovima za ovu godinu nije poskupljenje struje. Građani neće biti u obavezi da biraju snabdevača, što danas važi za privredu. Jednostavno mogu da nastave da se snabdevaju kod nas – kažu u ovoj kompaniji.
Šta u pogledu cena znači liberalizacija, objašnjava i Ljiljana Hadžibabić, član Saveta Agencije za energetiku.
– Uskoro će domaćinstva moći da izaberu snabdevača i ne očekujemo nikakav bum u tom pogledu – istakla je ona.
Nije isto, kako kaže, ako neko ima grejanje sa kotlom u svojoj kući ili ako neko koristi struju samo za uobičajene potrebe i uređaje.
– Sigurno će onima koje zahvata crvena zona biti atraktivno da traže novu ponudu, ali to ne znači da će EPS izgubiti kupce, već u komercijalnom delu mora da nađe neke pogodne pakete i da potrošačima da konkurentnu ponudu, ali onu koja će zaštiti EPS-ovu proizvodnju – istakla je Hadžibabić.
Štetu u Kostolcu ipak plaća osiguranje
Radna grupa Ministarstva energetike zaključila je da će štetu od 10 miliona evra zbog havarije u Kostolcu platiti EPS, što označavaju kao krupan propust ove firme, jer njena imovina nije osigurana. EPS je označen i kao jedini krivac za havariju na transformatoru u termoelektrani Kostolac B, zbog koje je načinjena šteta od 10 miliona evra.
U EPS-u pak objašnjavaju da se havarije dešavaju, da kvarovi ovog tipa nisu neuobičajeni i da ne mogu da se predvide. Ne prihvataju da je ovim ugroženo snabdevanje i podsećaju da je imovina bila osigurana. G. A.
Izvor Blic