Izvršni direktor u EMS-u Nebojša Petrović kaže da je zbog poplava i klizišta u zapadnoj Srbiji i dalje ugroženo pet dalekovoda.
On je istakao da su svi dalekovodi u funkciji jer su privremeno sanirani i dodatno učvršećeni, ali da je u toku ekproprijacija zemljišta kako bi se izmestili ugroženi stubovi.
“Na primer, na dalekovodu od 110KV Valjevo 3 – Osečina klizi stub sa celim brdom”, rekao je Petrović i dodao da se ubrzano pripremaju radovi koji će omogućiti sanaciju ugroženih dalekovoda, ali da se radi i na merama zaštite od poplava.
Kako je naveo, izuzetno su ugroženi dalekovod od 220 kilovata Bajina Bašta -Sremska Mitrovica2 i dalekovodi od 110 kilovata Krupanj-Osečina i Krupanj-Ljubovija, za koje su uradjeni projekti sanacije i finansijski plan.
Petrović je istakao da je EMS spreman da narednih dana, nakon odobrenja vlade, krene izvođenje radova na sanaciji tih dalekovoda. On je podsetio da je uložen veliki napor da se osposobi poplavljena tarfostanica 400/200 kilovolti u Obrenovcu, vezana za Termoelektranu “Nikola Tesla” A i prenosni sistem ka Beogradu, u kojoj je voda bila visoka 1,7 metara, a koja je izuzetno značajna za elekroenergetski sistem.
Prema njegovim rečima, EMS planira rekntrukciju tog transformatora u Obrenovcu, koji do sada nikada nije bila ugrožen poplavama, ali situacija nalaže da se ubuduće o tome razmišlja.
Savetnik u Ministarstvu rudarstva i energetike Ivan Janković rekao je da su pripremljeni projekti sanacije kopova RB Kolubara i definisane količine vode koje se mogu ispuštati u Kolubaru bez ugrožavanja sistema.
“U kopu Veliki Crljeni voda se ispumpava sa 33 pumpe i nivo je spušten ispod rotornog bagera, tako da se očekuje da će u drugoj polovini avgusta početi proizvodnja po oko 20.000 tona uglja dnevno. Time će proizvodnja uglja u Kolubari biti podignuta sa 45.000 na oko 65.000 tona odnosno na oko 70 odsto redovne proizvodnje”, rekao je on.
Janković je rekao i da je veoma važno da se vodi računa o dimanici ispumpavanja vode da ne bi došlo do urušavanja etaža u kopovima i oštećenja bagere, od kojih svaki košta izmedju 18 i 20 miliona evra.
Savetnik u Ministarstvu energetike je rekao i da se razmišlja o prventivnoj zaštiti površinskih kopova, da se ne bi ponovila situacija kao u RB Kolubara gde su delimično ili potpuno bila potopljena sva četiri kopa.
Janković je istakao da će se raditi na obezbedjenju nasipa, uredjenu vodotokova, ali i na planovima za preusmeravanje vode koja nadolazi da bi se spasli kopovi.
Izvor Tanjug