Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Kapaciteti EPS-a i...

Srbija:Kapaciteti EPS-a i dalje ugroženi

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Elektroprireda Srbije saopštila je da su proizvodni kapaciteti tog preduzeća i dalje ugroženi.

Ipak, kako je saopšteno, preduzimaju se sve mere za stabilizaciju stanja i što brži povratak u redovan režim rada, zavisno od stepena oštećenja.

Kako ističu u EPS, na površinskom kopu “Polje D” u Rudarskom basenu “Kolubara” danas je u proizvodni proces uključen još jedan BTO (bager-traka-odlagač) sistem, kao i još dva BTO sistema na “Polju B”, tako da na ta dva površinska kopa sada rade ukupno četiri takva sistema.

“Uporedo sa radovima na pripremi uključivanja opreme na ova dva kopa, u tamnavskom delu kolubarskog basena, koji je pretrpreo najveći udarac od poplava, radi se na ojačavanju nasipa na reci Kolubari dugog oko 100 metara”, navodi EPS.

Nivo reke Save kod Termoelektrane “Nikola Tesla” (TENT) u Obrenovcu se prati i za sada, kako se ističe, nema porasta, a nastavljeno je i sa ojačevanjem bedema. Ta termoelektrana se sprema da za vikend pokrene proizvodnju u bloku A1 snage 210 megavata, navode u EPS-u.

Kako se ističe, radi se na osposobljavanju pruge kojom bi trebalo da počne da se dovozi ugalj iz Rudarskog basena “Kolubara” u TENT A, a već je spreman deo pruge koji služi za dovoz uglja u TENT B.

Prema EPS-u, stanje u Kostolcu je stabilno, ali je potreban oprez kako bi se zaštitili površinski kop i termoelektrana.

Voda se crpnim stanicama preusmerava u Mlavu, a operativne ekipe su na terenu i reagovaće blagovremeno. Za izbacivanje vode u Mlavu, u ponedeljak je, pored domaćih pumpi, uključena u rad jedna češka i osam manjih francuskih pumpi, a juče su uključene u rad i pumpe koje su stigle iz Nemačke. Ukupno se ispumpava oko 16.000 kubnih metara vode na sat.

Dotok Dunava na hidroelektrani “Đerdap 1” danas je oko 12.600 kubnih metara u sekundi. Od 17. maja “Đerdap 1” je u prirodnom režimu rada na koti 63 metra nadmorske visine i to znači da sistem u istom trenutku ispušta onu količinu vode koja u tom trenutku dolazi.

Kako podseća EPS, već od prvog nailaska većih količina vode ispražnjene su akumulacije do Golupca i između dve elektrane i đerdapsko jezero spremno dočekuje nailazak Dunava.

Hidreletrane “Đerdap 1” i “Đerdap 2” već duže vreme imaju smanjenu proizvodnju zbog prelivanja i ispuštanja vode iz akumulacionih jezera.

Proizvodnja na HE “Đerdap 1” je smanjena 30 odsto, a na HE “Đerdap 2” je tek na dvadesetak procenata od ukupne instalisane snage.

Klizište ispod HE “Zvornik” na reci Drini i dalje je aktivno, ali za sada ne ugrožava rad elektrane i pod kontrolom je nadležnih državnih organa, navodi se u saopšstenju EPS-a.

Izvor Beta

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!