Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Kao da ih...

Srbija:Kao da ih je briga odakle im struja

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Kupci u Srbiji nisu dovoljno pripremljeni za otvaranje tržišta električne energije zbog čega je deo javnih preduzeća završio na skupljem rezervnom snabdevanju.

Učesnici okruglog stola Balkanmagazina ocenili su da bi i domaćinstva i male firme, koje će od 1. januara 2015. imati mogućnosti izbora snabdevača strujom, mogli da imaju probleme ukoliko ne budu dobro obavešteni o tome šta ih očekuje.

Vršilac dužnosti direktora EPS-a Aleksandar Obradović rekao je da je otvaranje tržišta električne enegije koje je počelo 2013. godine bio veliki šok za EPS koji je uspešno prevaziđen. On je istakao da je EPS zadržala dominantan položaj i posle otavaranja tržišta na srednjem naponu ove godine, kada je snabdevača moralo da pronađe 3.200 preduzeća i javnih institucija.

Obradović je rekao da EPS mora da se pripremi i reorganizuje za treći talas liberalizacije kada na tržište izlaze domaćinstva i svi ostali potrošači, jer ne može da posluje tržišno u režimu javnog preduzeća.

“Očekujem da će ovih dana biti promenjen statut i osnivačka akta i da se krene u opštu reorganizacije EPS-a”, rekao je Obradović.

Članica Saveta Agencije za energetiku Srbije (AERS) LJiljana Hadžibabić rekla je da je među kupcima bilo dosta nerazumevanja pri otvaranju tržišta struje u Srbiji.

“Najvažnije je da kupci nemaju zabunu šta mogu da očekuju od snabdevača i od distributera. U Srbiji će se kupac obraćati snabdevaču za sve”, rekla je Hadžibabić.

Na skupu je rečeno da će se na otvorennom tržištu električne energije u Srbiji ove godine prodati 8,3 teravat sati struje, a na javnom snbdevanju 19,7 teravat sati.

Direktor preduzeća u okviru Hrvatske elektroprivrede (HEP) zaduženog za snabdevanje potrošača HEP opskrba Tina Jakuša rekla je da drugi snabdevači agresivno nastupaju na tržištu ne birajući sredstva da đu do kupaca.

Prodavci na terenu, rekla je ona, lažno se predstavljaju kao predstavnici HEP-a, penzionerima nude na potpis ugovore bez mogućnosti da ih pročitaju, a pojedini su lažno reklamirali 30 odsto niže cene.

“Poruka kupcima je da dobro provere ugovor, nije samo cena kriterijum za odabir snabdevačca, a često se događa da uštede nisu stvarne”, rekla je Jakuša.

Direktorka HEP opskrbe je navela da je otvaranje tržišta struje u Hrvatskoj počelo pre 10 godina, a da od 2008. svi kupci imaju pravo da biraju snabdevača, ali da se veća konkurencija na tržištu pojavila polovinom prošle godine kada su pale veleprodajne cene.

Jakuša je iz iskustva HEP opskrbe prenela Elektroprivredi Srbije (EPS) da je ono što domaćinstva traže fiksna cena na duži period uz pogodnosti za lojalnost.

Izvor Beta

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!