Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Kad gas poteče...

Srbija:Kad gas poteče vraćamo kredit

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

“Južni tok Srbija”, ćerka firma švajcarske ofšor-kompanije koju su osnovale “Srbijagas” i “Gasprom”, vodiće sve poslove gradnje gasovoda kroz Srbiju.

Potpisom na ugovor sa ruskim “Centrogasom”, firmom koja je u stoprocentnom vlasništvu “Gasproma”, pokrenut je i posao izbora izvođača velikog posla gradnje gasovoda kroz Srbiju. Ova firma biće glavni izvođač, dok je plan da se, kao podizvođači, u posao uključe i domaći građevinari.

“Southstream Serbia AG” osnovana u Cugu u Švajcarskoj, u vreme vlade Mirka Cvetkovića od novembra 2011. u Srbiji, ima i ćerku firmu “Južni tok Srbije”. Dušan Bajatović je član upravnog odbora švajcarske firme i jedan od dvojice direktora preduzeća “Južni tok Srbija” d.o.o. Novi Sad.

Drugi direktor novosadske firme je Aleksandar Siromjatin.

Glavni argument za tu firmu bio je “da će tako lakše biti dostupni jeftiniji krediti”. Iako kompletan “Južni tok” predstavlja jedan gasovod, on se sastoji od šest zasebnih projekata. Jedan je polaganje gasovoda u međunarodnim vodama ispod Crnog mora, a preostalih pet su nacionalni projekti u svim zemljama kroz koje gasovod prolazi. Samo je “Južnom toku Srbija” matična kompanija u Švajcarskoj, dok su sve ostale firme registrovane u matičnim državama.

Od zajmova kojim će se graditi srpska deonica “Južnog toka”, za sada je izvesno skoro potpisivanje sporazuma sa “Gaspromom” o kreditu vrednom 275 miliona evra, uz fiksnu kamatnu stopu od 4,25 odsto i grejs period u otplati do početka pokretanja gasovoda u Srbiji. Rok za vraćanje kredita je 15 godina, a rate će biti namirivane iz tranzitne takse koju će inkasirati Srbija.

Na jesen, kako nam je nezvanično rečeno u Vladi Srbije, očekuje se restrukturiranje “Srbijagasa”. U tom procesu se očekuju i smene na rukovodećoj poziciji u ovoj firmi. Kako se najavljuje, najveće šanse su da Dušan Bajatović ostane na mestu jednog od direktora u “Južnom toku Srbija”, a da vruću stolicu u najvećem srpskom gubitašu preuzme neko drugi.

RasplaT 16. juna

“Južni tok” biće jedna od tema sastanka koji će 16. jula imati evropski komesar za energetiku Ginter Etinger i ruski ministar Aleksandar Novak, potvrđeno je juče “Blicu” nezvanično u Briselu.

Do tada Evropska komisija, kako nam je rečeno, neće komentarisati poteze ruskih vlasti koje su, u poslednje dve nedelje, ušle u pravu borbu za “Južni tok”.

U Briselu se može čuti da su u Komisiji sve skloniji da prihvate da projekat “Južni tok” bude izuzet od zahteva Evropske unije za transport gasovodima po kojem ne može jedna kompanija da bude i vlasnik gasa i vlasnik gasovoda. Razlog – da bi se izbegao monopol.

Izvor Blic

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!