Procena je da najveća dubina vode na „Tamnavi” iznosi oko 66,4, a na „Velikim Crljenima” oko 28,9 metara. Model omogućava praćenje promena stanja na terenu, što znači da se novi hidrološki podaci mogu dobiti odmah nakon unosa podataka o ispumpanim količinama vode i mogu biti od velike pomoći pri proceni ugroženosti terena od eventualnih novih poplava
Analiza stanja na površinskim kopovima „Tamnava–Zapadno polje” i „Veliki Crljeni” pokazala je da zapremine dva jezera koja su nakon katastrofalnih poplava polovinom maja formirana na ovom prostoru iznose oko 187,3, odnosno 27,5 miliona kubnih metara vode. Ovi podaci izneti su u okviru izveštaja urađenog za potrebe Geološke službe Površinskih kopova, čiji autor je Milan Planinčić, inženjer hidrogeologije.
Izveštaj sadrži digitalni i proračunski model za analizu i interpretaciju podataka, a napravljen je uz upotrebu softvera specijalizovanih za ovu oblast. Analiza pokazuje i da je površina vodenog ogledala na „Tamnavi” oko 7,44, a na „Velikim Crljenima” oko 2,27 kvadratnih kilometara.
Maksimalna širina većeg jezera je oko 3,2 kilometra, dužina oko 4,9, dok je maksimalna širina manjeg oko 1,1, a dužina 2,6. Procena je da najveća dubina na „Tamnavi“ iznosi oko 66,4, a na „Velikim Crljenima” oko 28,9 metara.
– Rezultati su prikazani grafički i to na kartama sa konturama poplavljenih delova kopa, ucrtanim potopljenim objektima, lokacijama proboja površinskih voda, pratećim presecima terena, tekstualnim objašnjenjima i dijagramima, u zavisnosti od promene zapremine poplavnih površinskih voda, od visine vodnog ogledala – kaže Planinčić.
– Model omogućava praćenje promena stanja na terenu, što znači da se novi hidrološki podaci mogu dobiti odmah nakon unosa podataka o ispumpanim količinama vode i mogu biti od velike pomoći pri proceni ugroženosti terena od eventualnih novih poplava. Proračunom nije obuhvaćena količina podzemnih voda, čiji nivoi su značajno porasli u proteklom periodu.
Planinčić je istakao da su mu pri izradi analize, svojim predlozima i zapažanjima na terenu, pomogle kolege geolozi, kao i kolege iz Geodetske službe, koje su ustupile podloge potrebne za izradu modela.
Izvor Kwh