Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Izazovi za Srbiju...

Srbija:Izazovi za Srbiju u procesu pristupanja EU

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Izazovi koje Srbija mora da savlada na putu pristupanja Evropskoj uniji usled primene pravnih tekovina, šanse koje proizilaze iz nove orijentacije energetske politike, kao i smernice u procesu izgradnje OIE, ali i smernice u povećanju energetske efikasnosti, bile su samo neke od tema o kojima se diskutovalo na stručnoj konferenciji o energetici, održanoj 20. februara u Beogradu.

Organizaciju ovog međunarodnog skupa podržali su „Društvo za jugoistočnu Evropu“, „Savezno ministarstvo Nemačke za ekonomiju i tehnologiju“, „Odbor za Istok nemačke privrede i „Delegacija nemačke privrede u Srbiji“.

Cilj ekološki prikladne ekonomije je sastavni deo evropske energetske politike i vodeći princip buduće ekonomske strategije na nivou Evropske unije. Evropska komisija je 22. januara predstavila novi klimatski i energetski okvir za 2030. godinu koji će EU približiti dugoročnoj viziji novog energetskog režima za smanjenje emisije štetnih materija. Smanjenje emisija gasova staklene bašte za 40% ispod nivoa iz 1990. godine, obavezujući je cilj, kao i da udeo obnovljive energije bude najmanje 27%.

Cilj okvira je da podstakne stalni napredak prema niskougljeničnoj industriji, kao i konkurentnom i sigurnom energetskom sistemu kojim se osigurava povoljna energija za sve potrošače, povećava sigurnost snabdevanja energijom u EU, smanjuje zavisnost od uvoza energije i stvaraju nove prilike za rast i zapošljavanje. Kako je istaknuto na konferenciji, postizanje cilja EU za OIE osiguralo bi se novim sistemom upravljanja koji se temelji na nacionalnim energetskim planovima.

Uloga energetske efikasnosti još će se razmatrati tokom revizije Direktive o energetskoj efikasnosti koja će verovatno biti završena krajem ove godine. Okvirom se predlažu novi uslovi koji će proizvesti konkurentnu, sigurnu i održivu energiju. Novo razmatranje okvira najavljeno je već za kraj marta.

Srbija dobro nareduje u primeni propisa EU

–    Iz ugla Energetske zajednice, Srbija vrlo dobro napreduje u primeni propisa EU. Prva ste zemlja koja ozbiljno primenjuje Treći energetski paket, jedna ste od vodećih zemalja u otvaranju tržišta, što je glavni pokazatelj koliko ste ozbiljni u primeni evropskih propisa – rekao je Dirk Bušle, zamenik direktora Sekretarijata Energetske zajednice.

Bušle je takođe dodao da tu ima spoticanja, ali da Srbija dobro napreduje i da ima veoma razvijeno regulatorno telo, odnosno Agenciju za energetiku, ali njenu ulogu i nezavisnost bi trebalo još osnažiti. U regionu bi trebalo uskladiti reformu energetskog sektora i održivi razvoj energetike, kako ne bi došlo do velikog raskoraka u tim procesima, kao u slučaju Bugarske. „Ta država je predaleko otišla u podsticanju OIE“, istakao je Bušle tokom panel diskusije.

Srbija, kao članica Energetske zajednice, obavezala se da primeni direktive EU u oblasti OIE. Ciljevi 20/20/20 u oblasti energetike, predviđaju smanjenje emisija štetnih gasova za 20%, povećanje energetske efikasnosti za 20 odsto i najnovija direktiva koja obavezuje članice EU da do 2020. godine obnovljiva energija čini 20 procenata ukupne potrošnje.

Nemačke investicije

O važnosti saradnje između dve države u oblasti energetike govori činjenica da je Nemačka, u poslednjih deset godina, u srpsku energetiku investirala više od milijardu evra. Nemački ambasador u Beogradu, Hajnc Vilhelm rekao je da velike i srednje kompanije iz Nemačke učestvuju u energetskom sektoru u Srbiji i da su zainteresovane da nastave ulaganja, što je za Srbiju najbitnije, potvrdio je i pomoćnik ministra energetike, Dejan Trifunović.

–    Nova nacionalna strategija je vrlo bitna za investicije. Najveća ulaganja usmerena su ka obnavljanju postojećih termokapaciteta, ali i u izgradnju novih termoelektrana. Kada su u pitanju hidropostrojenja, najznačajniji  je projekat „Bistrica“, u saradnji sa Kanađanima – istakao je Trifunović tokom izlaganja na konferenciji.

Pristupanje Evropskoj Uniji predstavlja veliki izazov za svaku državu. Srbiju svakako čeka težak posao kada je u pitanju sektor energetike i njegovo prilagođavanje propisima EU. Na konferenciji je najavljeno da će skrining u oblasti energetike u pregovorima o članstvu Srbije u EU početi u aprilu.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija: Nova solarna elektrana od 466 kW počela da radi u termoelektrani Brestanica

Nova solarna elektrana snage 466 kW zvanično je počela da proizvodi struju u termoelektrani Brestanica, čime je ostvaren značajan korak u povećanju proizvodnje obnovljive energije u ovom državnom postrojenju u opštini Krško. Fotonaponski sistem postavila je kompanija GEN-I Sonce, ćerka...

Region: Nastavljaju se pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska

Pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska napreduju, a nadležni rade na obezbeđivanju neophodnih lokacijskih uslova. Naredne faze obuhvatiće izradu glavnog projekta, potrebnog za dobijanje građevinske dozvole, kao i sprovođenje procene uticaja na životnu sredinu. Ove mere imaju za cilj da...

Grčka: Helenska asocijacija za energiju vetra zahteva hitne reforme radi uravnoteženja obnovljivih izvora energije

Helenska asocijacija za energiju vetra (ELETAEN) zahteva hitne reforme u grčkoj strategiji obnovljivih izvora energije, upozoravajući da sadašnje prekomerno oslanjanje na solarnu energiju ugrožava stabilnost nacionalne elektroenergetske mreže i ometa postizanje ciljeva energetske tranzicije. Rukovodstvo ELETAEN-a predstavilo je sveobuhvatan plan...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!