Ministar energetike Zorana Mihajlović izjavila je da ima nekoliko zainteresovanih investitora za ulaganja u energetski sektor Srbije.
Ona je dodala i da je planirano da do kraja godine budu potpisani predugovori sa tim kompanijama i konzorcijumima.
Otvarajući Regionalni investicioni samit u Arandjelovcu, Mihajlović je precizirala da se radi o izgradnji reverzibilne Hidroelektrane Bistrica koja je, kako je istakla, veoma profitabilan i dobar projekat, jer nekoliko investitora želi da u njemu učestvuje.
Radi se i na pripremi za realizaciju projekata termoelektrane Štavalj na mrki ugalj, o čemu se vode razgovori sa dva investitora, navela je Mihajlović.
Ona je ukazala da je za privlačenje investitora najvažniji zakonodavni okvir, bez koga sa njima nije moguće ni pričati.
Ministarka je ukazala da Srbija u energetskom sektoru sada ima zaokružen zakonodavni okvir, koji će do kraja godine biti upotpunjen i usvajanjem izmena zakona o energetici i trećeg energetskog paketa.
Sledeća stavka su administrativne procedure, koje moraju biti pojednostavljene, a prema njenim rečima, to još nismo uspeli u potpunosti da učinimo.
Ona je najavila da će Vladi biti predloženo da osim o otvaranju kancelarije za brze odgovore donese i odluku koliko svako ministartsvo tačno može da traži dokumenata od investitora.
Mihajlović je napomenula da će u okviru kancelarije za brze odgovore za investitore biti rešena i pitanja skraćenja roka izdavanja gradjevinskih dozvola i smanejnja njihovog broja.
Ona je precizirala da će biti potrebno maksimalno 60 dana za izdavanje tih dozvola, a u oblasti energetike, broj dozvola će biti smanjen na pet do sedam, umesto 27 do čak 90, koliko je potrebno za male hidroelektrane.
Mihajlović je istakla i da je to ministarstvo prošle godine donelo plan prioriteta investiranja u oblasti energetike, koji izmedju ostalog, obuhvata izgrdanju dve hidroelektrane i jednu termoelektranu i povećanje energetske efikasnosti u Srbiji.
Ona je rekla da ne postoji država u kojoj energetika može da se posmatra odvojeno od politike, u smislu da postoji politička saglasnost u vezi strateskih pravaca u kome ide taj sektor.
Izvor Tanjug