Spekulacije o korekciji cena podgrevaju uticajni lobisti kojima je stalo da većeg uvoza električne energije krajem ove i početkom iduće godine
Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije nije tražilo poskupljenje struje za 50 odsto, (30 plus 20) niti je Agenciji za energetiku Srbije upućen zahtev za korekciju, kako to nalaže procedura, potvrdili su juče i u ovom preduzeću i u Agenciji. Posle spekulacije pojedinih medija da će struja poskupeti iz dva dela za ukupno 50 odsto, u Agenciji objašnjavaju, da nema najava za tako nešto.
Iako se tokom vikenda spekulisao da EPS ima podršku Ministarstva finansija za poskupljenje struje, zbog čega se prošle nedelje, navodno, raspravljalo u vladi, predlog, da se računi uvećaju, posledica je činjenice da će Srbija morati da uvozi struju i to da unapred plati, za šta EPS nema para.
Da ovaj „probni balon” za poskupljenje struje ima i svoje uporište potvrđuje i činjenica da je EPS pretrpeo velike štete tokom nedavnih poplava direktne i indirektne zbog čega mora i moraće da uvozi struju.
Poplave su dovele do toga da će TE „Nikola Tesla” u Obrenovcu tokom zime isporučivati, prema proceni direktora Čedomira Ponoćka, za oko 30 odsto manje struje u odnosu na plan. Umesto oko 90.000 tona koliko se u normalnim zimskim okolnostima proizvodilo uglja, predviđeno je da će tokom zime iz „Kolubare” u TENT dolaziti manje uglja.
Proteklih mesec dana to je bilo između 40.000 i 45.000 tona na dan, dok bi narednih meseci to trebalo da bude 65.000 tona, što je dovoljno za oko 60 odsto proizvodnje te termoelektrane.
Srbija 70 procenata ukupne proizvodnje električne energije dobija iz uglja i 30 odsto iz hidro potencijala, jasno je da će EPS morati, tokom zime, više da uvozi struju, jar je tada i potrošnja veća za oko 50 odsto nego leti.
S obzirom na ove okolnosti, nivo proizvodnje uglja diktiraće nivo nabavke nedostajuće struje.
Ukoliko hoće da prođe jeftinije, EPS bi ovih dana trebalo da kupuje struju jer je sada jeftinija, ali i da ovaj period iskoristi za punjenje akumulacija kako bi do početka jeseni i grejne sezone svi kapaciteti bili maksimalno popunjeni. Tu se misli i na reverzibilnu hidroelektranu „Bajina Bašta”.
Niko od zvaničnika juče nije mogao da precizira koliko će EPS-u biti potrebno struje od početka zime, te da će se to znati tek posle revizije.
Juče se ovim povodom odmah oglasio i Granski sindikat industrije Udruženih sindikata Srbije „Sloga” kome ovaj zahtev govori da se tu radi o pritisku nekog lobija da se EPS što pre proda nekoj od stranih kompanija
Ovo navodno poskupljenje predstavlja školski primer da država nikako ne sme da proda svoj energetski potencijal nekoj od stranih kompanija, jer bi one formiranjem tržišne cene struje nastavile da slamaju ekonomsku moć države. Osim toga moguće poskupljenje struje ugrozilo bi ionako loš standard građana i državu dovelo u ekonomski haos, iako je činjenica da sadašnja cena struje nije ekonomski održiva.
Poskupljenjem struje stvorili bi se i tržišni uslovi za druga poskupljenja, a uz najavljeno smanjenje septembarskih zarada zaposlenima u javnom sektoru i penzionerima do kraja godine za 10 odsto, nastao bi pravi ekonomski haos, stampedo cena osnovnih životnih namirnica i pad standarda građana za više od 50 odsto, navodi se u saopštenju „Sloge”.
Činjenica je da država ništa, međutim, nije uradila po pitanju korporativizacije EPS-a, (da odgovornost dobije svoje ime u EPS-u) o čemu v.d. direktora EPS-a Aleksandar Obradović priča već dve godine.
Da je EPS za ovo vreme iz javnog preduzeća prešao u akcionarsko društvo, ne bi dnevno, kako je Obradović izračunao, gubio po 100.000, odnosno 36 miliona evra godišnje. Taj novac umesto što se sada baca, dobro bi došao ne samo za uvoz struje, bez poskupljenja, nego bi pomogao i revitalizaciju potopljenih kopova za koje je do sada ostalo nejasno – jesu li osigurani ili ne.
Izvor Politika