Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:EPS mora da...

Srbija:EPS mora da bude konkurentan

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Od 1. jula i domaćinstva Srbije moći će da biraju isporučioca struje. – Novi zakon o energetici nije prepisan iz EU

Tržište električne energije za domaćinstva umesto od 1. januara naredne godine, biće otvoreno od 1. jula 2014. godine. Šta će to značiti za građane koji će prvi put imati mogućnost da se osim kod Elektroprivrede Srbije strujom snabdevaju i kod nekog drugog i da li je tačno da je novi zakon samo loša kopija propisa koje nalaže Evropska unija, kako se spekuliše u javnosti?

Upitana šta donosi novi zakon o energetici i koliko su tačna upozorenja onih koji su ga već videli da će ukoliko bude usvojen doneti više štete nego koristi, jer će vremenom neplatiše struje pasti na grbaču EPS-a, preprodavci će podizati cenu struje, prof. dr Zorana Mihajlović, ministar energetici u ostavci, kaže za „Politiku”, da Nacrtzakonapredviđa ranije otvaranje tržišta za građane od 1. jula 2014. ili najkasnije danom stupanja na snagu novog zakona.

– U Nacrtu zakona čitavo poglavlje je posvećeno snabdevanju krajnjih kupaca strujom. Propisane su obaveze snabdevača da obavesti kupca o uslovima prodaje električne energije.Doneta su i pravila o promeni snabdevača koja je besplatna. Otvaranje tržišta pruža mogućnost izbora snabdevača i uslova prodaje, a samim tim izbor cene i bolje komercijalne usluge.

S obzirom na to da će kupcu biti dostupne sve informacije o snabdevačima i uslovima prodaje električne energije, on ima pravo da na osnovu prikupljenih informacija sam donese odluku o izboru snabdevača i preuzme rizik svojim izborom. Naravno, Zakonom o energetici uređena je i zaštita kupaca.

Kada možemo očekivati donošenje novog zakona o energetici? Šta konkretno donosi domaćinstvima i privredi?

Dobit od otvaranja tržišta je realna cena energije i mogućnost investiranja u nove proizvodne kapacitete, što će obezbediti dugoročnu sigurnost snabdevanja. Domaćinstva mogu da biraju snabdevača koji nudi najpovoljnije uslove prodaje električne energije. Od licenciranih 75 snabdevača, koji se uglavnom bave veleprodajom, za sada je šest iskazalo interes za snabdevanje krajnjih kupaca.

Vlada je u tehničkom mandatu i u skladu s tim ne može utvrđivati predloge zakona i upućivati ih Narodnoj skupštini na razmatranje. Donošenje novog zakona možemo očekivati nakon izbora, formiranja vlade i konstituisanja novog saziva parlamenta, kao jedan od prioritetnih zakona.

Da li je tačno da ima mnogo zamerki na predlog novog zakona, jer je prema nekim tvrdnjama, samo prepisan, a da u njemu zapravo ne postoji ni reč o odgovornosti ministara, predsednika… ako nešto krene naopako?

S obzirom na to da je Nacrt zakona bio na javnoj raspravi početkom februara 2014. godine, normalno je da su svi zainteresovani imali mogućnost da dostave svoje primedbe i sugestije. Trenutno se razmatraju sve pristigle primedbe, a nigde nije izneta konstatacija da je zakon, kako kažete, prepisan i loše preveden.

Činjenica da se zakonom implementiraju odredbe trećeg paketa direktiva EU, ne znači prepisivanje, već implementaciju nakon sagledavanja naše realnosti i mogućnosti primene. Zakonom o energetici ne može se propisati odgovornost predsednika, ministra za slučaj kako se navodi, već je to uređeno drugim propisima, uključujući Ustav, zakono vladi, o Narodnoj skupštini, o ministarstvima….

Očekujete li da će građani u velikom broju hteti da promene EPS kao dosadašnjeg snabdevača?

Imaćemo tržišnu utakmicu. Postoji takva mogućnost i zbog toga je važno za EPS da bude konkurentan u pogledu uslova i cene.

Šta donosi treći energetski paket u sklopu novog zakona? Da li će se odnositi na „Južni tok”?

Treći paket direktiva EU, kada je u pitanju električna energija, nameće obavezu razdvajanja operatora prenosnog sistema, koje se ogleda u tome da isti vlasnik ne može da upravlja operatorom prenosnog sistema, proizvodnjom i snabdevanjem električnom energijom.

Što se tiče oblasti gasa i gasovoda „Južni tok”, konkretna rešenja će tek biti doneta, u skladu sa onim što budu dogovorili Rusija i članice EU koje u projektu učestvuju.

Mislite li da prebrzo idemo u susret ispunjavanju želja EU, a da u stvari u energetskom smislu za to nismo još spremni?

Energetski sektor Srbije je neodvojivi deo energetskog prostora Evrope. Srbija je još 2006. godine potpisala Ugovor o osnivanju energetske zajednice i samim tim se obavezala na postepeno usklađivanje sa pravnim tekovinama EU u oblasti energetike. Dakle, taj proces je započet odavno i pregovori sa EU, koji nam predstoje, biće samo završni korak procesa koji smo započeli 2006. godine.

Koliko su tačne najave pojedinih stručnjaka da je predvidiv scenario novog zakona te da se po njemu nudi da distributivna preduzeća polako propadaju, jer će preprodavci podizati cene, a neplatiše će onda doći na grbaču sadašnjem EPS-u, odnosno državi?

Nema takve opasnosti. Nacrt zakona jasno utvrđuje raspodelu nadležnosti između operatora i snabdevača. Svi snabdevači plaćaju pristup distributivnom sistemu po regulisanoj ceni koju utvrđuje operator u skladu sa metodologijom i uz saglasnost Agencije. Snabdevači ne mogu da utiču na cenu pristupa sistemu i tako pogoršaju ekonomski položaj distributivnih preduzeća.

Da li će novi zakon i otvaranje tržišta za domaćinstva onemogućiti da cena struje bude socijalna kategorija?

Cena električne energije već sada nije socijalna kategorija. Cilj otvaranja tržišta jeste da se postigne tržišna cena električne energije. Naravno ovaj zakon poznaje i energetski zaštićenog kupca, o čemu je već doneta Uredba, a kojom se štite ugrožene kategorije kupaca.

Da li je tačno da je cilj novog zakona samo ispunjavanje zahteva EU pa i to da oni od nas traže da stvorimo tržište na kom će onaj ko ima para da određuje pravila igre, a da ćemo to plaćati svi?

Cilj zakona nije samo preuzimanje direktiva, nego otklanjanje ograničenja i nedostataka uočenih kroz primenu postojećeg Zakona o energetici. Otvaranje tržišta ima za cilj povećanje konkurentnosti, a samim tim izbora snabdevača, uslova isporuke i niže cene električne energije. Tržište će omogućiti da EPS prodaje energiju po tržišnim cenama, a snabdevači ne mogu da diktiraju cene EPS-u. Ako postoje viškovi energije, pretpostavka je da će i cene električne energije u Srbiji biti niže, po opštim pravilima tržišta i konkurencije.

Tehnička vlada ne bira novog direktora EPS-a

Na pitanje kada će biti izabran novi direktor EPS-a s obzirom na to da su Aleksandru Obradoviću, v. d. direktora, vezane ruke da radi i postavlja i smenjuje odgovorne za dešavanja u elektrodistribucijama, ministar Zorana Mihajlović kaže, daje procedura izbora direktora propisana Zakonom o javnim preduzećima. Zbog tehničkog mandata vlade, postupak izbora direktora EPS-a ne može da se okonča.

Hoće li se ispoštovati Vaše najave da do kraja prvog kvartala ove godine EPS iz javnog preduzeća pređe u ad?

U EPS-u i EMS-u su u toku pripremne za promenu pravne forme javnog preduzeća u akcionarsko društvo, uz podršku Ministarstva, i u najskorije vreme biće realizovane.

Izvor Politika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija: Nova solarna elektrana od 466 kW počela da radi u termoelektrani Brestanica

Nova solarna elektrana snage 466 kW zvanično je počela da proizvodi struju u termoelektrani Brestanica, čime je ostvaren značajan korak u povećanju proizvodnje obnovljive energije u ovom državnom postrojenju u opštini Krško. Fotonaponski sistem postavila je kompanija GEN-I Sonce, ćerka...

Region: Nastavljaju se pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska

Pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska napreduju, a nadležni rade na obezbeđivanju neophodnih lokacijskih uslova. Naredne faze obuhvatiće izradu glavnog projekta, potrebnog za dobijanje građevinske dozvole, kao i sprovođenje procene uticaja na životnu sredinu. Ove mere imaju za cilj da...

Grčka: Helenska asocijacija za energiju vetra zahteva hitne reforme radi uravnoteženja obnovljivih izvora energije

Helenska asocijacija za energiju vetra (ELETAEN) zahteva hitne reforme u grčkoj strategiji obnovljivih izvora energije, upozoravajući da sadašnje prekomerno oslanjanje na solarnu energiju ugrožava stabilnost nacionalne elektroenergetske mreže i ometa postizanje ciljeva energetske tranzicije. Rukovodstvo ELETAEN-a predstavilo je sveobuhvatan plan...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!