Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Država mora dati...

Srbija:Država mora dati garancije za kapitalni projekat

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Državne garancije za srpsko učešće u izgradnji gasovoda „Južni tok“ moraju što pre biti obezbeđene i nikako ne smeju da budu poligon za stranačka prepucavanja i sticanje jeftinih političkih poena u aktuelnoj predizbornoj kampanji, smatra stručna javnost povodom informacija da izgradnja „Južnog toka“ u Srbiji kasni zbog administrativnih prepreka.

Naime, državne garancije za kredit Javnog preduzeća Srbijagas u iznosu od 75 miliona evra, namenjen pokrivanju osnivačkog uloga u preduzeću „Južni tok Srbija“, bile su predviđene budžetom za 2013. godinu, ali nisu realizovane zbog restriktivne politike Ministarstva finansija vezane za povećanje zaduženja države.

Čelni čovek tog ministarstva Lazar Krstić je na Kopaonik biznis forumu potvrdio povodom tog slučaja „da postoje problemi“, ali je dodao da će biti omogućeno da se taj značajan projekat realizuje. On je precizirao da će se za finansiranje srpskog dela gasovoda „sigurno naći rešenje“, koje je prihvatljivo i za srpsku i za rusku stranu, ali nije obrazložio na koji način će to biti učinjeno.

Ministarstvo energetike je saopštilo da su problemi sa državnim garancijama za „Južni tok“ nastali jer se kasni sa restrukturiranjem „Srbijagasa“ i da očekuje da se problemi vezani za finansiranje projekta reše u dijalogu državnih institucija Srbije i ruske državne kompanije Gasprom.

Stručna javnost u Srbiji pak takve poteze i tumačenja označava kao „stavljanje klipova u točkove“ izgradnji „Južnog toka“ i predizborno prepucavanje i smicalice političkih partija koje vode borbu za ostvarenje što boljeg rezultata na parlamentarnim izborima zakazanim za 16. mart.

– To što rade političke partije, njihova želja da teme vezane za izgradnju „Južnog toga“ zloupotrebljavaju u predizbornoj kampanji je potpuno skandalozno. Pored toga što je skandalozno, to je i opasno po interese Srbije, za koju izgradnja „Južnog toka“ predstavlja unosan i sjajan projekat čija se realizacija ne sme propustiti. Ovakvim ponašanjem i potezima određene političke strukture direktno rade protiv interesa građana Srbije. Ljudi koji se sa srpske strane bave realizacijom tog projekata, a ne mogu da se dogovore i iznađu rešenje za državne garancije za sumu koja se ne može smatrati astronomskom, ponašaju se potpuno neodgovorno – kaže za Danas Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije.

Prema njegovim rečima, država mora da obezbedi garancije za kredit kojim će se pokriti naš osnivački deo u preduzeću „Južni tok Srbija“.

– Ne vidim problem da se garancije za taj kredit daju. Pa naša vlada je ovih dana sklopila aranžman o milijardu dolara kredita iz Ujedinjenih Arapskih Emirata za koji tvrdi da je izuzetno povoljan. Zbog čega bi onda bilo problematično garantovati za kredit čiji je iznos višestruko manji a omogućava izgradnju kapitalnog projekta u Srbiji, kakav je definitivno gasovod „Južni tok“ – kaže Vuletić i dodaje da je uveren da će do realizacije projekta i pored svega doći, odnosno da radove treba očekivati nakon što u Srbiji startuje građevinska sezona, a to je 1. aprila.

Podsećanja radi, predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je da realizaciju projekta „Južni tok“ u Srbiji trenutno „koči“ obezbeđivanje državnih garancija i založio se da se taj problem što pre reši. Tim povodom oglasio se i prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, koji tvrdi da neće biti nikakvih problema oko izgradnje Južnog toka i da će država ispuniti sve svoje obaveze po tom pitanju.

– To da li neko negde nekome od ministara nešto prebacuje, ja time neću da se bavim. Srbija je mnogo ozbiljnija država nego što bi neki koji u toj državi rade želeli da postane – istakao je Vučić.

Generalni direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović izjavio je da država ne daje garancije „Srbijagasu“ za izgradnju gasovoda „Južni tok“, već da je sa ruskim Gaspromom dogovoren zajam za tu investiciju, koji bi se vraćao od dividendi projekta. Bajatović je na Kopaonik biznis forumu kazao da se trenutno razmatra ugovor o kreditu sa Gaspomom. Kako je objasnio, ukoliko bude kasnila izgradnja Južnog toka, zakupac 100 odsto kapaciteta, odnosno Gasprom eksport, plaćaće sve troškove kredita koji Srbijagas uzima za dokapitalizaciju projekta.

Izvor Danas

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija: Nova solarna elektrana od 466 kW počela da radi u termoelektrani Brestanica

Nova solarna elektrana snage 466 kW zvanično je počela da proizvodi struju u termoelektrani Brestanica, čime je ostvaren značajan korak u povećanju proizvodnje obnovljive energije u ovom državnom postrojenju u opštini Krško. Fotonaponski sistem postavila je kompanija GEN-I Sonce, ćerka...

Region: Nastavljaju se pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska

Pripreme za izgradnju naftovoda Srbija–Mađarska napreduju, a nadležni rade na obezbeđivanju neophodnih lokacijskih uslova. Naredne faze obuhvatiće izradu glavnog projekta, potrebnog za dobijanje građevinske dozvole, kao i sprovođenje procene uticaja na životnu sredinu. Ove mere imaju za cilj da...

Grčka: Helenska asocijacija za energiju vetra zahteva hitne reforme radi uravnoteženja obnovljivih izvora energije

Helenska asocijacija za energiju vetra (ELETAEN) zahteva hitne reforme u grčkoj strategiji obnovljivih izvora energije, upozoravajući da sadašnje prekomerno oslanjanje na solarnu energiju ugrožava stabilnost nacionalne elektroenergetske mreže i ometa postizanje ciljeva energetske tranzicije. Rukovodstvo ELETAEN-a predstavilo je sveobuhvatan plan...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!