Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Drakulić potvrdio- želi...

Srbija:Drakulić potvrdio- želi RTB Bor

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Biznismen Zoran Drakulić potvrdio je da želi da kupi Rudarsko-topionicarski basen (RTB) “Bor”.

Predsednik “Point grupe” u izjavi za Novosti kaže da je RTB potencijalno najperspektivnija kompanija u Srbiji.

“To preduzece ima ogroman izvozni potencijal”, kaže Drakulić.

“Zbog toga smo mi, zajedno sa našim partnerima, a reč je o ozbiljnim kompanijama i iz zapadne Evrope i sa Dalekog istoka, spremni da ucestvujemo na tenderu za kupovinu većinskog paketa u RTB. Sve pod uslovom da država želi da “Bor” dobije strateškog partnera”, rekao je Drakulić.

Prema njegovim rečima, revitalizacijom postojećih rudnika u Boru i Majdanpeku, godišnje bi u RTB moglo da se proizvodi do 70.000 tona bakra, dok se danas u Basenu produkuje upola manja količina tog metala.

“Uz tu količinu bakra, računajući i dodatne prihode od proizvodnje zlata, srebra i ostalih plemenitih metala, RTB bi godišnje ostvarivao promet od oko 750 miliona dolara”, rekao je Drakulić, prema čijem mišljenju i za RTB i za državu najbolje rešenje bi bilo da “Bor” dobije strateškog partnera.

“Medutim, pre toga, uz rešavanje problema istorijskog ekološkog nasleda, treba rešiti i problem nasledjenih dugova”, kaže predsednik “Point grupe”.

“Ali, imajući u vidu da najveća potraživanja od RTB imaju državne firme, to bi se moglo rešiti konvertovanjem dugova u kapital države u novom preduzeću ili otpisom potraživanja. Tek nakon toga, podvlacim, ako država to hoće, treba raspisati tender za izbor strateškog partnera”, rekao je Drakulić.

On je dodao da bi sa partnerima bio spreman da uloži više stotina miliona dolara.

“Daleko je bitnije da bi, sem kupovine većinskog paketa, opet u zavisnosti od uslova potencijalnog tendera, mi bili spremni da uložimo u revitalizaciju postojecih i otvaranje novih rudnika, kao i obnovu rudarske i metalurške mehanizacije”, naglasio je biznismen i dodao da bi od uslova tendera zavisilo i koliko bi radnika bilo potrebno za rad u Boru i Majdanpeku.

Drakulić kaže i da novi resursi bakra i zlata, koje je u okolini Bora pronašla američka rudarska korporacija “Friport Mekmoran”, samo idu naruku RTB.

“Naravno da bi se Amerikancima, ukoliko otvore rudnik, daleko više isplatilo da koriste postojeća rudarska i metalurška postrojenja u RTB, nego da grade nova”, objasnio je Drakulić.

“S druge strane, i državi bi bilo bolje da “Friport” rudu preradjuje u Boru, a ne da koncentrat bakra izvozi”, rekao je on za “Novosti”.

Ulaganje u RTB “Bor” najavio je nedavno i biznismen Milan Popović. Srpski kralj bakra, kako ga u poslovnim krugovima nazivaju, voljan je da sa Ruskom bakarnom kompanijom, preuzme većinski paket RTB.

Izvor Tanjug

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!