Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Čepurin-J. tok u...

Srbija:Čepurin-J. tok u Srbiji po planu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Izgradnja i puštanje u rad dela Južnog toka na teritoriji Srbije ide u skladu sa planom, izjavio je Itar tasu ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Čepurin.

Odgovarajući na pitanje o ishodu tendera za projektovanje gasovoda u Srbiji, on je istakao da sve ide u skladu sa planom i da nema nikakvih prepreka sa srpske strane.

Čepurin je podsetio da je 20. juna u Moskvi održan sastanak ministra energetike Aleksandra Novaka s ministrom rudarstva i energetike Srbije Aleksandrom Antićem.

“Srpska strana je potvrdila spremnost da realizuje projekat prema planovima”, rekao je ruski ambasador i dodao da će početak građevinskih radova biti u skladu sa rezultatima tendera, koji će se saznati u skorije vreme.

Što se tiče zajedničkih projekata, Čepurin je naglasio da je “jedan od glavnih zadataka Srbije – privlačenje stranih investicija”.

“Međutim, pristupanje zemlje Evropskoj uniji (EU) neće rešiti osnovne probleme”, smatra on. Za deceniju i po kretanja Srbije ka EU realizovana su dva velika investiciona projekta – fabrika automobila italijanskog Fijata u Kragujevcu i ruski Gasprom njeft u Novom Sadu.

“O efikasnosti ruskog projekta govori to što 14 odsto budžeta Srbije čini plaćanje rusko-srpske kompanije NIS. To je više od jedne milijarde evra, i to je korisno i za Srbiju i za Rusiju”, rekao je ruski diplomata.

Čepurin smatra da saradnja Rusije i Srbije treba da bude na osnovu uzajamne koristi i za to postoje sve mogućnosti.

Energično napreduje rekonstrukcija srpske železničke infrastrukture pomoću ruskog kredita (od 800 miliona dolara), podseća Itar tas.

Radovi su počeli 25. marta i neki se obavljaju i pre predviđenog roka. U Srbiju je 7. maja stigao prvi kompleks od 29 jedinica najnovije građevinske tehnike iz Rusije. Do kraja godine stići će još oko 70 takvih mašina, ukazao je ambasador.

Nakon što je 23. maja primljena molba srpske strane za pomoć za popravku pruge Beograd-Bar, oštećene u poplavama, ruski stručnjaci su do 30. maja raščistili niz deonica i napravili plan obnove, podsetio je diplomata.

Ruska strana je pokazala spremnost da promeni rokove za realizaciju ugovora sa 2015. na 2014. godinu. Izražena je namera da u najskorije vreme počne remont delova pruge Beograd-Bar oštećenih u poplavama, u dužini 200 kilometara, rekao je Čepurin Itar tasu.

Izvor Tanjug

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija: Vlada produžila regulaciju cena goriva za šest meseci, uvodi ograničenje cena i na pumpama pored autoputeva

Slovenačka vlada odlučila je da produži postojeću regulaciju cena goriva za još šest meseci, ali i da uvede nove mere kako bi cene goriva na benzinskim stanicama pored autoputeva bile u skladu sa cenama u ostalim delovima zemlje. Nakon razmatranja...

Rumunija: EDP otvorio solarnu elektranu Albina od 60 MW u blizini Temišvara, povećavajući kapacitet obnovljive energije

Portugalska energetska kompanija EDP svečano je otvorila novu solarnu elektranu u blizini Temišvara, označivši značajan korak u razvoju obnovljive energije u Rumuniji. Solarna elektrana Albina, instalisane snage 60 MW, sada je najveći solarni projekat u okrugu Timiš. Elektrana Albina je...

Rumunija: Potrošnja struje blago porasla početkom 2025, dok proizvodnja i primarni energenti opadaju

Prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku (INS), potrošnja struje u Rumuniji u prva četiri meseca 2025. godine dostigla je 16,95 TWh, što predstavlja povećanje od 1,5% u poređenju sa istim periodom 2024. godine. Industrijska potrošnja električne energije dostigla je...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!