Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Bez uglja nema...

Srbija:Bez uglja nema struje u Srbiji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Ministarski savet Energetske zajednice produžio rok za uklanjanje „prljave“ energije. Zorana Mihajlović: Gašenjem termoelektrana gubimo polovinu električne energije.

Ukoliko bismo sada prestali da koristimo „prljavu“ energiju iz termoelektrana i rudnika – izgubili bismo čak pola proizvodnje struje u Srbiji, rekla je u četvrtak ministarka energetike Zorana Mihajlović. Naime, na 11. sastanku Ministarskog saveta Energetske zajednice, dogovoreno je da se rok za izbacivanje energenata štetnih po zdravlje, poput uglja, odloži za deset godina, jer to energetski sistemi Balkana – ne mogu da priušti sebi.

Srbija će odustati od svojih termokapaciteta tek 2027. godine, umesto 2018, kako je, po zakonima evropske zajednice, bilo predviđeno.

– Ako bismo za pet godina ugasili termoelektrane, kao što je bilo predviđeno, ne bismo imali 50 odsto struje koju sad proizvodimo – rekla je ministar energetike. – Ovi propisi se odnose na ceo region, pa u tom slučaju ne bismo imali ni od koga da kupimo kilovate. Zato smo predložili odlaganje, kako bismo osposobili objekte. Ne znači to da ćemo staviti katanac na termoelektranu „Štavalj“, već ćemo preći na mrki ugalj, koji nije štetan. Nećemo ni zatvoriti TENT, već ćemo raditi osumporavanje.

Prema rečima Zorane Mihajlović, jedina naša druga opcija za snadbevanje električnom energijom jeste da napravimo nuklearnu elektranu, što je preskupo, a ne bismo znali ni šta da radimo sa otpadom.

– Moramo da se okrenemo hidrokapacitetima, kako bismo donekle smanjili naš energetski disbalas i počeli i da „stvaramo“ zelenu energiju – dodala je ministar.

Izgradnja hidroelektrana, eksploatacija mrkog uglja u termoelektranama i 33 druga različita projekta usvojena su u četvrtak na sastanku Energetske zajednice, kojem Srbija predsedava, a obuhvata ceo region. Od ukupno 14 projekata iz elektroenergetike, u Srbiji će se sprovesti polovina. Projekti su ukupne vrednosti 30 milijardi evra, a naša zemlja učestvuje sa 2.400 od ukupno 5.000 megavata, koliko su „teški“ ovi dogovori.

– Planiramo velika ulaganja u energetiku, sa partnerima iz inostranstva, u čemu značajnu ulogu ima i EU – rekao je u četvrtak premijer Srbije Ivica Dačić, prilikom posete Rafineriji nafte u Pančevu. – U Srbiji će biti napravljena revizija energetskih projekata koji treba da budu realizovani, kako bi se sagledalo koji su od njih od nacionalnog prioriteta. Najlakše je uzeti kredite, ali ako želimo finansijsku konsolidaciju, moramo da ih zaobiđemo.

JUŽNI TOK

Izgradnja gasovoda „Južni tok“ je za Srbiju projekat od nacionalnog značaja i trebalo bi da njegova realizacija počne do kraja ove godine, rekao je u četvrtak premijer Ivica Dačić koji je najavio posetu predsednika Upravnog odbora „Gasproma“ Alekseja Milera Srbiji krajem oktobra.

“SRBIJAGAS“ SVE VEĆI PROBLEM

Sastanak o reogranizaciji „Srbijagasa“ biće održan sledeće nedelje, a njemu će pored ministarke Mihajlović, prisustvovati i premijer Ivica Dačić, prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, kao i ministri finansija i privrede. – Volela bih da na sastanak dođe i Dušan Bajatović – rekla je ministar energetike. – Vlada dobija pisma finansijskih institucija i banaka zbog problema u „Srbijagasu“, a stigla su i dva pisma Evropske komisije u kojima se upozorava da se ne poštuje zakon. Dačić je rekao da je „Srbijagas“ „preduzeće, a ne protočni ventil, gde svako dobija gas, a ne plaća ga“.

Izvor Novosti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!