Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Beograd ne očekuje...

Srbija:Beograd ne očekuje kritike iz Brisela zbog Južnog toka

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Srbija je 8. jula sklopila ugovor sa ruskim Centrgasom (Centrgaz) o izgradnji deonice gasovoda Južni tok na njenoj teritoriji, vredan 2,1 milijardu evra. Izgradnja će se delom finansirati i od kredita od 765 miliona evra koji će Srbija dobiti, kako je najavljeno, po povoljnim uslovima i vraćati kroz tranzitnu cenu gasa.

Zvanični Beograd ne očekuje oštre reakcije iz Brisela zbog potpisivanja ugovora o izgradnji Južnog toka s obzirom da su neke članice EU, poput Austrije i Mađarske, već potpisale takve ugovore.

Preduzeće Južni tok Srbija potpisalo je 8. jula sa kompanijom Centrgas, pobednikom tendera i glavnim izvođačem radova, ugovor o gradnji deonice gasovoda Južni tok u Srbiji, vredan oko 2,1 milijardi evra. Prvi gas, kako je saopšteno, treba da poteče kroz Srbiju do kraja 2016. godine.

Povodom potpisivanja tog ugovora premijer Srbije Aleksandar Vučić je ranije rekao u Moskvi da očekuje “najnormalniju reakciju” iz Brisela i podsetio da su pre Srbije takve ugovore potpisale potpisale i Austrija i Mađarska, a da će 9. jula to učiniti i Bugarska.

“Mi smo vodili računa kako da poštujemo neke od evropskih pravila, a plašim se da neki drugi o tome uopšte nisu vodili računa”, rekao je Vučić za Radio-televiziju Srbije u Moskvi.

Upitan da li postoje prepreke na putu izgradnje Južnog toka kroz Srbiju, Vučić je odgovorio da to ne zavisi od Srbije, nego od Rusa, Evrope i njihovog odnosa.

“Mi ne snosimo nikakav rizik, dajemo 19 miliona evra, Rusi daju dve milijarde i 100 miliona. I da izgradimo sve i da neko ne dozvoli da taj gasovod radi, naša šteta nije nikakva jer ćemo mnogo više da zaradimo na građevinskim radovima i to je za nas u svakom slučaju dobro”, rekao je Vučić.

EU u načelu pozdravlja Južni tok kao veliku investiciju za Srbiju, ali ukazuje da njegova izgradnja mora da prati propise EU i da neke odredbe energetskog sporazuma nisu u skladu sa propisima EU.

Kredit po povoljnim uslovima

Vučić je ocenio da je Srbija dobila najbolje uslove za Južni tok u poređenju sa Austrijom, Mađarskom i Bugarskom.

Uskoro bi trebalo da bude zaključen i sporazum o kreditu od 765 miliona evra koji će se isplaćivati kroz tranzitnu taksu gasa, dok će kamata biti 4,25%. Za sada nije preciziran korisnik kredita ni finansijer niti drugi uslovi otplate.

“U svakom slučaju, ruska strana je preuzela kompletan rizik i hvala im na tome. Kredit ne vraćamo u novcu, nego kroz vrednost kada gas poteče, kroz tranzitnu cenu gasa ga isplaćujemo. U tome je naš deo najpovoljniji”, rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, ruska strana je dala Srbiji i 50% od građevinskih radova i 40% drugih radova tako da bi srpske kompanije mogle da zarade 350 miliona evra.

Putin u Beogradu do kraja godine

Vučić, koji je u Moskvi razgovarao sa predsednikom i premijerom Rusije Vladimirom Putinom i Dmitrijem Medvedevim, rekao je da je postigao dosta tokom dvodnevne posete Rusiji i da je rešeno više pitanja, ali je odbio da navede u čemu se Beograd i Moskva ne slažu.

Po njegovim rečima, razgovaralo se o Južnom toku, Naftnoj industriji Srbije, Đerdapu, Petrohemiji i saradnji u građevinskoj, poljoprivredi, a o političkim pitanjima, pre svega o Ukrajini i Kosovu.

Premijer Srbije je rekao da će Putin posetiti Beograd do kraja godine, što, kako je rekao, svedoči o “međusobnom uvažavanju”.

Vučić je rekao da je ponovio svoj stav o nameri Srbije da uđe u EU, ali da sačuva dobre odnose sa Rusijom.

Na pitanje da li je tokom razgovora u Moskvi bilo pritisaka, odnosno “ruske kragne”, Vučić je odgovorio da toga nije bilo.

Premijer je naveo i da neće biti lako da se ugovor o slobodnoj trgovini sa Rusijom proširi i na “fijat 500l”, cigarete i stari sir, a da će o visini rudne rente koju NIS plaća u Srbiji biti formirane radne grupe.

Na pitanje da li će NIS preuzeti pančevačku Petrohemiju, Vučić je kao gluposti odbacio navode da će Srbija Rusima pokloniti Petrohemiju.

Premijer Srbije je kazao i da je molio nižu cenu gasa za srpske velike firme, i da o tome predstoje pregovori.

Vučić je naveo da je Rusija postala treći trgovinski partner Srbije, posle Nemačke i Italije i da je 2013. godine trgovinska razmena sa Rusijom povećana za 15% u poređenju sa 2012. godinom.

Izvor Beta

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!