Američki rudarski gigant “Friport Mekmoran” samo u geološka istraživanja u okolini Bora investirao je više od 40 miliona dolara.
Ključni trenutak bio je kada je menadžment “Friporta” doneo odluku da nastavi sa bušenjima na dubini većoj od 500 metara.
Nakon toga, na dubini do jednog kilometra, naišli su na rudu čiji sadržaj bakra varira od 0,81 do čak 10,16 procenata! Iako istraživanja još traju, ti rezultati nedvosmisleno ukazuju na to da su Amerikanci naišli na “zlatnu žilu”.
Sledi najteži deo posla, jer nakon završetka istraživanja koja bi mogla da potraju još nekoliko godina, sledi označavanje ležišta i “overa rezervi”, nakon čega bi trebalo da se izradi studija o opravdanosti eksploatacije. Do konačne odluke o otvaranju rudnika, što zahteva investiciju tešku više stotina miliona dolara, moglo bi u najboljem slučaju da prođe i desetak godina.
RTB Bor budućnost zasniva na istraživanju podzemnog ležišta Borska reka, rudnika čija je “kapa” na dubini od 800 metara, i koje se sa povećanjem dubine širi, a sadržaj bakra i zlata raste! Zato ne čudi što je za strateško partnerstvo sa basenom, oko zajedničkog istraživanja i kasnije eksploatacije, zainteresovan i čileanski gigant “Kodelko”, najveći svetski proizvođač bakra.
Izgradnja novih rudarskih i metalurških postrojenja zahteva investiciju veću od 300 miliona dolara, iza koje je stala i Vlada Srbije.
Na taj način, nakon tri neuspešna pokušaja privatizacije, vrednost borske kompanije bila bi tri do četiri puta veća od 400 miliona dolara, koliko je za imovinu basena svojevremeno nudio austrijski “Atek”
Izvor B92