Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: Zašto EPS...

Srbija: Zašto EPS ne ulaže u obnovljive izvore?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Dok privatne kompanije već uveliko ulažu u obnovljive izvore energije, Elektroprivreda Srbije tek najavljuje planove u budućnosti.

U Srbiji su potencijali za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije značajni, ali se za sada ne koriste dovoljno.

Ulaganje u obnovljive izvore energije je veliko, tako da su proizvedeni kilovati skuplji od onih proizvedenih klasično, ali je činjenica da se u tu proizvodnju mora ulagati.

Cenu kilovata određuje tržište

Pošto se u Srbiji proizvodna cena kilovata određuje na tržištu, ne može se sa sigurnošću reći koliko ona iznosi.

Prema rečima stručnjaka, proizvodna cena je niža od tržišne i kreće se oko tri evrocenta, dok bi ekonomska cena mogla biti nešto viša od četiri evrocenta, koliko je na berzama u Mađarskoj. To znači da je veoma isplativo raditi sa suncem i vetrom i da bi se ulaganje isplatilo.

Vetropark u Kostolcu vrednosti 100 miliona evra

Elektroprivreda Srbije otkupljuje ovako proizvedenu struju, ali je još ne proizvodi. U planu je izgradnja prvog vetroparka.

U EPS-u planiraju da ulažu u energiju vetra i sunca pa se u Kostolcu priprema projekat izgradnje vetroparka snage oko 60 megavata, s godišnjom proizvodnjom od 135 miliona kilovat-sati, kao i solarnog parka snage deset megavata, s proizvodnjom 12 miliona kilovat-sati godišnje. Okvirna vrednost projekta je oko 100 miliona evra.

MK Fintel Wind probio led

I dok se EPS priprema da započne projekat izgradnje postrojenja koja koriste vetar, nedavno je u blizini Kule otvoren prvi vetropark u Srbiji, instalisane snage 9,9 megavata, s godišnjom proizvodnjom od 27 miliona kilovat-sati „zelene” energije, a uskoro se očekuje još jedan kod Vršca.

Prema najavama iz ministarstva rudarstva i energetike, Srbija će do 2020. povećati udeo obnovljivih izvora energije u finalnoj potrošnji sa sadašnjih 21 odsto na 27 odsto.

Do sada su izdate energetske dozvole za gradnju postrojenja ukupne snage od oko 780 megavata, a od ukupno 1.092 megavata, koliko je planirano akcionim planom, oko 500 megavata bi trebalo da se proizvede iz vetroelektarana.

Izvor; Gde investirati

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: BSD Mont planira izgradnju hibridne elektrane snage 84 MW u opštini Rožaje

Crnogorska kompanija BSD Mont najavila je planove za izgradnju hibridne elektrane snage 84 MW u opštini Rožaje na severoistoku Crne Gore. Vlada Crne Gore odobrila je pripremu potrebne tehničke dokumentacije za ovaj projekat. Elektrana Cosovica sastojaće se od pet vetroturbina,...

Severna Makedonija: Potrošnja i proizvodnja energije u oktobru

U oktobru 2024. godine, ukupna potrošnja električne energije u Severnoj Makedoniji iznosila je 450.997 MWh, dok je potrošnja prirodnog gasa bila 17,69 miliona kubnih metara, potrošnja uglja 246.735 tona, a potrošnja naftnih derivata 103.513 tona, prema podacima Državnog zavoda...

Grčka: ADMIE završio elektroenergetsku interkonekciju između Atine i Krita

Grčki operator elektroenergetskog sistema ADMIE završio je razvoj elektroenergetske interkonekcije između Atine i Krita, projekta vrednog 1,1 milijardu evra. Kompanija je saopštila da su započeta preliminarna testiranja i predkomisionisanje opreme, a očekuje se da će uskoro uslediti probna operacija. Faza...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!