Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: Transport gasa...

Srbija: Transport gasa nam skuplji zbog EU

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Prosečna cene transporta prirodnog gasa u Srbiji je povećana za 2,4 puta, odnosno sa 1,13 na 2,70 dinara po metru kubnom, zbog usaglašavanja sa direktivama EU.

Povećanjem cene transporta od 1. februara obezbeđeno je da se i u Srbiji cene transporta prirodnog gasa formiraju na isti način kao u EU, saopštila je Agencija za energetiku Republike Srbije (AERS).

Najveći uticaj na rast cena transporta prirodnog gasa ima iznos za pokrivanje dela razlike troškova nastalih zbog snabdevanja svih kupaca gasom po ceni nižoj od troškova nabavke u prethodnom periodu, dodate na ukupni prihod Srbijagasa odobren od strane Agencije za energetiku.

U saopštenju se navodi da je izvršena i korekcija učešća fiksnih i varijabilnih troškova u strukturi ukupne cene, približavanjem realnom stanju i evropskoj praksi, tako da su 70 odsto fiksni troškovi, a 30 odsto varijabilni , dok je do sada u Srbiji bilo obrnuto.

Ova promena je imala za posledicu bitno povećanje cene kapaciteta (kojom se pokrivaju fiksni troškovi), ali je proporcionalno smanjen udeo cene energenta u troškovima transporta.

Zbog svega navedenog, prosečna cena transporta je uvećana od 1,13 na 2,70 dinara po metru kubnom ili za 2,4 puta, pri čemu je porast cene niži za kupce koji ravnomernije troše prirodni gas tokom godine.

Cena transporta prirodnog gasa u Srbiji, podseća Agencija, nije menjana od 2010. godine, a posle povećanja cene transporta u ukupnoj ceni gasa za krajnje kupce učestvuje prosečno sa oko pet odsto.

AERS upozorava da iz računa koje izdaje Srbijagas, a u koje je Agencija imala uvid, kupac ne može jasno da razdvoji trošak nabavke prirodnog gasa od troška mrežarine iskazane kroz cenu fiksne komponente – kapacitet, i varijabilne – energent.

Poređenje stare i nove cene za kapacitet navodi na pogrešan zaključak o veličini promene ukupne mrežarine za transport, zbog čega će AERS insistirati da se struktura računa za gas unapredi, da bi se kupcima omogućilo da, imajući jasno iskazane ukupne troškove mrežarina, lakše ocenjuju eventualne alternativne ponude za nabavku prirodnog gasa.

AERS podseća da kupci priključeni na distributivni sistem plaćaju i troškove ovog sistema.

Najnovijom promenom cene transporta stimuliše se efikasno korišćenje transportnog sistema, jer će korisnici koji tokom godine mogu ravnomernije trošiti gas imati i bitno nižu cenu transporta u odnosu na prosečnu, navodi se u saopštenju.

Istovremeno, korisnicima transportnog sistema je omogućeno da ugovaraju kapacitet na godišnjem, ali i na mesečnom i dnevnom nivou, čime mogu značajno da se smanje troškovi transporta prirodnog gasa.

Izvor; B92

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija: OMV Petrom i Romgaz napreduju sa projektom Neptun Deep kroz novu istražnu bušotinu

OMV Petrom i Romgaz, partneri na projektu Neptun Deep za eksploataciju gasa u crnomorskom podmorju, pripremaju se za bušenje nove istražne bušotine u okviru obaveza iz koncesionog ugovora. Kompanije su identifikovale dve potencijalne lokacije za bušenje, od kojih će...

Rumunija: ENNA Solar širi poslovanje na rumunsko tržište preuzimanjem velikog solarnog projekta

Hrvatska kompanija ENNA Solar, deo ENNA Grupe, potpisala je ugovor sa austrijskom kompanijom Kraftfeld Energy o kupovini gotovog projekta solarne elektrane u Rumuniji. Ugovor podrazumeva potpuno preuzimanje posebnog pravnog lica PVP Cepheus, koje je razvilo projekat u okrugu Đurđu...

Crna Gora: EPCG prijavila oštar pad profita u 2024. godini usled hidroloških i tržišnih izazova

Državna elektroenergetska kompanija EPCG ostvarila je neto dobit od 10,2 miliona evra u 2024. godini, što predstavlja pad od 80,5% u odnosu na dobit od 52,5 miliona evra iz 2023. Dobit pre oporezivanja iznosila je 12,47 miliona evra, dok...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!