Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSpecijaliSrbija rudarstvo: Rudari...

Srbija rudarstvo: Rudari – Vratite istražno pravo za ležište bornih minerala

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Rudari Ibarskih rudnika, jednog od devet u sastavu JP PEU “Resavica”, traže da se tom rudniku vrati oduzeto istražno pravo za ležište bornih minerala Piskanja, kod Baljevca, koje mu je oduzeto 2010. godine, prenosi sajt serbia-energy.eu

U Sporazumu koji je tada potpisan između JP PEU Resavica i domaće firme sa kanadskim kapitalom “Balkan Golda” precizirano je da se Ibarskim rudnicima priznaju dotadašnja istraživanja i da se prilikom eventualnog otvaranja rudnika formira zajedničko preduzeće, u kome će uglavnom raditi rudari Ibarskih rudnika, objasnio je za Tanjugu, predsednik Sindikata rudnika JP PEU Goran Nikolić.

Potpisani sporazum pokušan je da se ospori običnim dopisom iz, kako kaže, krajnje politikanskih razloga, bez prethodne konsulatacije sa poslovodstvom JP PEU, od strane tadašnje resorne ministarke, čime se kapital države Srbije i Ibarskih rudnika, posle višedecenijskog istraživanja i ulaganja, od oko šest miliona dolara, poklanja “Balkan Goldu”, precizirao je Nikolić.

On je istakao da preduzeće “Balkan Gold” koristi ministarkin dopis, nepoštujući sporazum, izbacuje Ibarske rudnike iz svih aktivnosti oko bornih minerala, iako je u svim strategijama i planovima ležište Piskanja planirano kao alternativa za zamenu jame “Jarando” u kojoj se eksploatacija uglja bliži kraju, što je neprihvatljivo za radnike Ibarsklih rudnika.

Sindikat i rudari Ibarskih rudnika traže da se sporazum poštuje, istakao je Nikolić i podsetio da “ni jedna strana nije povukla potpis sa tog dokumenta” i da bi nesprovođenje značilo štetu za državu od oko šest miliona dolara.

Nikolić je podsetio da je Sindikat Ibarskih rudnika, pre četiri dana doneo odluku o štrajku, prvo upozorenja, a zatim o totalnoj obustavi rada.

Rudari zahtevaju “trajno rešenje plasmana uglja iz Ibarskih rudnika i poštovanje sporazuma između JP PEU u “Balkan golda”, a ukoliko se njihovi zahtevi ne ispune 23. novembra biće organizovan štrajk upozorenja, ispred Spomenika poginulim rudarima u Baljevcu sa blokadom Ibarske magistrale tokom trajanja protesta.

Na protest su pozvani sindikati svih devet rudnika uglja JP PEU, Konfederacije slobodnih sindikata, čelnici Sindikata radnika Elektroprivrede Srbije i Majdanpeka, sindikati lokalnih preduzeća, kao i građani rudarskih mesta Baljevca i Ušća.

“Od 1.decembra, organizvaće se jednočasovni štrajk upozorenja, na početku svake smene, a od 7.decembra totalna obustava rada uz poštovanje minimuma procesa rada, dogovorenim sa poslovodstvom Ibarskih rudnika”, rekao je Nikolić.

Za predsednika Štrajkačkog odbora imenovan je predsednik Sindikata “Ibarskih rudnika” Miroljub Novaković.

Od 10. decembra, organizovaće se blokada Ibarske magistrale “u terminu koji će se naknadno utvrditi”, a tok štrajka će se menjati u zavisnosti od “eventualnih pregovora u resornom ministarstvu i postizanjem prihvatljivog sporazuma”, dodao je on.

Nikolić ističe da je Sindikat ove odluke uputio premijeru Aleksandru Vučiću, ministru rudarstva i energetike Aleksandru Antiću i direktoru JP PEU Resavica.

On je istakao da su rudari revoltirani jer je posle 45 godina potpuno izostala isporuka uglja Termoelektrani “Morava” iz Svilajnca, inače projektovanoj za potrošnju uglja iz podzemne eksploatacije, jednostranim prekidom od strane TE, pa su Ibarski rudnici posle 91. godinu postojanja morali prekinuti proizvodnju.

Zbog deponovanja uglja došlo je do samozapaljivanja, povremeno velikih razmera, čime je napravljena velika šteta rudniku od preko 100 miliona dinara.

Trenutno na deponiji gori ugalj u vrednosti 300 miliona dinara, čime se rudniku stvara ogroman i trajan ekonomski gubitak i daljnji opstanak rudnika, objasnio je Nikolić.

“Sindikat Ibarslih rudnika je veoma razočaran činjenicom da već godinu dana niko ne rešava prodaju uglja, iako su mnogo puta upozoravali na ovaj problem. Razočaranje opravdava činjenica da se ugalj uvozi dok domaći gori u Ibarskoj dolini”, rekao je Nikolić.

Sindikat je, kaže NIkolić, zbog svega ovoga “prinuđen da na ovaj način skrene pažnju i reši problem prodaje uglja kako bi sačuvao egzistenciju rudara, imajući u vidu da su Ibarskli rudnici jedini privredni subjekt od Kraljeva do Kosovske Mitrovice”, prenosi sajt serbia-energy.eu

Izvor; Serbia Energy

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!