Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija rudarstvo: Restruktuiranje...

Srbija rudarstvo: Restruktuiranje rudarskih drzavnih firmi

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Od 17 preduzeća koje štiti država, rudnici su ubedljivo u najgorem položaju, za njih rešenje ne postoji ni u naznakama. Zatvaranje RTB “Bor” i “Resavice” bilo bi životna “amputacija” celokupne Istočne, ali i Zapadne Srbije.

PREDUZEĆA koja će do maja naredne godine štititi država imaju ukuppo 21.500 radnika, a čak polovina od ovog broja radi u dva rudnika – RTB “Bor” i “Resavica”. Baš oko ove dve firme izgleda je vezan – Gordijev čvor. Za oba rudnika ne postoji rešenje ni u naznakama, a poslednji se na to požalio i premijer Aleksandar Vučić.

Država je, misle stručnjaci, u pat poziciji jer ne može da nastavi basnoslovno velike sunbencije, koje samo za “Resavicu” godišnje iznose 4,4 milijarde dinara. Ukoliko pak reši da “preseče” i odrekne se od ova dva rudnika – preti joj “amputacija” celokupne Istočne i Zapadne Srbije!

Premijer Aleksandar Vučić kazao je da je “rešavanje sudbine RTB jedan od najvećih problema sa kojima se suočava Vlada Srbije”.

– Za RTB je potreban strateški partner – kazao je Vučić. – Ali, zbog niske cene bakra, u situaciji kada se rudnici u svetu zatvaraju i otpuštaju radnici, niko od ozbiljnijih igrača iz rudarskog sektora ne želi da se upusti u tu priču.

Blagoje Spaskovski, generalni direktor RTB, ističe da će, zbog pada cene bakra na svetskom tržištu sa 6.300 na 4.900 dolara po toni, ali i veće cene struje, nafte i tečnih gasova, “Bor” naredne godine imati manje prihode za – 28,5 miliona dolara!

– Vreme je teško, a mi nismo u situaciji da poput, recimo, “Friporta” ili “Glenkora”, zaustavljamo rudnike i otpuštamo po dve hiljade radnika i na taj način amortizujemo udarce svetske ekonomske krize – istakao je Spaskovski.

Presek stanja još je gori u “Resavici”, rudniku koji se prostire na 500 kilometara od Zaječara do Sjenice. U njemu radi čak 4.100 ljudi. Iz Ministarstva privrede priznali su da za ovaj basen – ne vide rešenje.

“Resavica” iz državne kase godišnje dobije 4,47 milijardi dinara, od čega plaća deo plata, ali i redovna održavanja i ulaganja. Izveštaj Fiskalnog saveta koji treba da “oceni” budžet “piše” i o Resavici. U ovom dokumentu stoji da ostaje nejasno da li se odustaje od reformi budući da se to preduzeće nalazi u grupi 17 firmi čiji status treba da bude rešen do 31. maja iduće godine, ili je budžetski plan neodgovarajući.

– Subvencije Resavici do 2011. godine su bile dve milijarde dinara godišnje, da bi u poslednje tri godine taj trošak narastao na 4,5 milijardi dinara – navodi se u izveštaju. – Subvencije tačno pokrijavu fond zarada. Ukoliko će se preduzeće privatizovati naredne godine, taj fond nikako ne pokriva sve potrebne troškove. Budžetski plan tako ne otkriva moguće rešavanje statusa Resavice.

SINDIKATI: ZATVARATE REGIONE

Bez “Bora” nema budućnosti ni za “Sevojno”, ni jagodinske “Kablove”, smederevsku “Železaru” i kragujevački “Fijat”, apeluju sindikalci. Ovo preduzeće zapošljava 5.200 radnika.

– Ugrožena je stabilnost Srbije – kaže Zoran Vujović, predsednik Samostalnog sindikata metalaca. – Država mora da se zainteresuje da ostane vlasnik RTB “Bor” sa 51 odsto učešća, a da se dovede strateški partner.

Milorad Panović, predsednik Sindikata industrije energije i rudarstva, kaže da, ukoliko stavimo katanac na problematične rudnike, proizvešćemo neverovatna migraciona kretanja, koja država ne može da kontroliše.

– U dva rudnika sa najvećim problemima ima 10.000 radnika, a tu je još 5.000 u onima koja jedva preživljavaju – kaže Panović. – U pitanju je Štavalj, Vrška čuka, Jasenovac, Bor, Majdanpek, ali i rudnici obojenih metala, Medveđa, Besna kobila. Ova mesta ne mogu da prežive ako se ne kopa.

Izvor; V. Novosti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!