Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija rudarstvo: Remont...

Srbija rudarstvo: Remont prvog jalovinskog sistema „Tamnava-Zapadnog polja“

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Dva meseca do starog sjaja

Zbog bolje pozicije na etaži očekuje se da prvi sistem posle remonta ima veću proizvodnju od drugog BTO sistema. Maksimum radova kako bi sistem bio u što boljem stanju i otvorio dovoljno uglja za zimu pred nama

Na površinskom kopu „Tamnava-Zapadno polje“ krajem avgusta počela je sezona godišnjih investicionih opravki na jalovinskim sistemima. Na prvom sistemu ove godine neophodno je da se uradi sveobuhvatna opravka. Iza njega je veoma dug pređeni put, s obzirom na to da je u procesu proizvodnje oko dve decenije.

– Vremensko trajanje remonta definisano je obimom posla na bageru „glodar 2000“. Predviđanja i procena nadležnih iz „Metala“, a uz našu saglasnost, jesu da je za radove potrebno 60 dana. Mnogo poslova je planirano, ali pošto tek sada otvaramo sklopove, iznenađenja su moguća, posebno na starijim mašinama – rekao je početkom septembra Milomir Ivković, upravnik Mašinske službe.

Na samom bageru planiran je niz ozbiljnih radova kao što su demontaža reduktora kopanja, čija sanacija se obavlja u pogonima „Metala“, a zatim će reduktor ponovo biti montiran na bager. Biće zamenjena radna užad, kao i klizni ležaj na šupljem vratilu reduktora kopanja.

Na početku se pripremalo postavljanje šticne za oslanjanje bagera. Plan je da se sanira deformacija kace, a mnogo aktivnosti je predviđeno na reduktorima, kao i na transportu.

– Ključni delovi, kao što su klizni ležaj i čaure, obezbeđeni su. Nije nam lako da sve poslove pokrijemo s brojem zaposlenih i mehanizacijom. Paralelno će teći i remont odlagača. Na njemu je trebalo da radi „Montaža“, ali zbog obaveza u drugim delovima „Kolubare“ ove godine će sve poslove, osim jednog složenog zahvata, obaviti zaposleni sa odlagača i iz radionica – dodao je Ivković.

Ono što je oduvek tokom remonta bilo zaduženje zaposlenih sa kopa jesu radovi na transporterima i njihovoj rekonstrukciji.

– Odavno nismo imali ovako obiman i temeljan remont na prvom sistemu. U rudarskom delu posla neće biti mnogo rekonstrukcija, to je planirano za sledeću godinu. U rudarskom segmentu akcenat je dat na zameni gume na transporterima – objasnio je Predrag Ilić, novopostavljeni upravnik kopa.

Na najvažnijem transporteru, etažnom sa oznakom „jedan“, menja se kilometar gume. Već prvih dana pomeren je 90 metara i zamenjeni su pontoni i šine. Kako kaže Ilić, svako pomeranje transportera je težak posao, ali će dati sve od sebe da ovaj transporter dovedu u dobro stanje. Šina ima dovoljno, biće urađeni svi spojevi, a nedostatak pontona će nadomestiti tako što će postojeće okretati. Drugi kilometar gume postaviće na vezni transporter oznake „jedan“. Vulkanizacija neće biti mnogo, samo po jedna prerada spoja na dve odlagališne trake.

Namera je da se predstojeća dva meseca maksimalno iskoriste kako bi sistem bio u što boljem stanju i kako bi opet proizvodio 1,2 miliona kubika otkrivke i otvorio dovoljno uglja za predstojeću zimu. Ilić ističe da zbog bolje pozicije na etaži prvi sistem posle remonta može da ima veću proizvodnju od drugog.

Osim ovih radova, uveliko se sređuju prilazni putevi, put duž etažne trake je već završen, a u planu je rekonstrukcija postrojenja visokog napona. Elektro poslovi su usmereni na rekonstrukcije stanica i sređivanje klima-uređaja, bez kojih mašine ne mogu da rade.

– Na odlagaču je počela demontaža starih rolni i delova koji su za zamenu – rekao je Milan Đurđević, zamenik mašinskog nadzora na odlagaču.

Za njih nisu planirani veliki zahvati, ali sa brojem zaposlenih koji će raditi na remontu dobro će im doći to što na raspolaganju imaju planirana dva meseca za radove. Sve poslove obavljaće sami, osim vešanja ležaja na kontroli trake 2, koje će završiti „Montaža“. Električar Slavoljub Lukić ističe da ta služba svake godine ima spisak poslova koje mora da uradi bez obzira na to u kakvom su stanju elementi koje servisiraju.

Izvor: EPS Energija

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija beleži negativne cene električne energije na radni dan zbog viška energije iz obnovljivih izvora

Dana 28. aprila, veleprodajne cene električne energije u Sloveniji pale su ispod nule između 11 i 16 časova, što predstavlja retko pojavljivanje negativnih cena na radnim danima. Iako su ovakvi padovi postali sve češća pojava tokom prolećnih vikenda, još...

Severna Makedonija: MEPSO ponovo raspisuje tender za dugo odlaganu 400 kV prenosnu liniju

Operater elektroenergetskog sistema Severne Makedonije MEPSO raspisao je novi tender za izgradnju 400 kV prenosne linije koja će povezati zemlju sa Albanijom. Ovo je usledilo nakon što je prethodni ugovor otkazan zbog nesprovođenja obaveza od strane izvođača. Nova prenosna linija...

Severna Makedonija: Potrošnja i proizvodnja energije u februaru 2025.

U februaru 2025. godine, ukupna potrošnja električne energije u Severnoj Makedoniji iznosila je 692.461 megavat-sat (MWh). Potrošnja prirodnog gasa bila je 39,16 miliona kubnih metara, potrošnja uglja iznosila je 574.134 tone, dok je upotreba naftnih derivata dostigla 85.541 tonu. Podaci...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!