Osnovni način regulacije napona u distributivnim mrežama pod opterećenjem se sastoji u korišćenju transformatora visoki napon/srednji napon sa regulacionom sklopkom kojom se, pod opterećenjem, menja napon na sekundarnoj strani transformatora promenom broja navojaka na primarnoj. Ovako se promena veličine napona ostvaruje na srednjenaponskoj i niskonaponskoj mreži i samo se delimično mogu otkloniti padovi i obezbediti veličina napona u uskom opsegu bez značajne nesimetrije.
Velike promene veličine napona i nesimetrija su posebno izraženi u niskonaponskoj mreži. Da bi se izbegla veća ulaganja u otklanjanje problema u niskonaponskim pasivnim, ali i aktivnim mrežama sa distribuiranom proizvodnjom, razvijen je jedan broj različitih tehničko-tehnoloških rešenja za regulaciju napona u niskonaponskim distributivnim mrežama.
U svom stručnom radu „Regulacija napona pasivnih i aktivnih niskonaponskih distributivnih mreža” Siniša Spremić i Dušan Obradović iz EPS-ove „Elektrovojvodine” daju prikaze tih tehničkih rešenja, osnovne karakteristike, bitnije nedostatke svakog od njih i moguće područje primene.
Među rešenjima nalaze se dve varijante za transformator srednji/niski napon sa više položaja sa regulacijom napona pod opterećenjem, transformator niski/niski napon sa više položaja sa regulacijom napona pod opterećenjem, transformator niski/niski napon sa promenljivom induktivnošću, niski/niski napon kaskada upravljana kontakterima, tri rešenja niski/niski napon pojačala sa energetskom elektronikom i rešenje korišćenjem Skotovih transformatora.
Od toga kakva je konfiguracija niskonaponske aktivne ili pasivne mreže korisnik može da odabere tehničko rešenje koje mu tehno-ekonomski najviše odgovara. Ukoliko je kvalitet električne energije u zadovoljavajućim okvirima, a potrošači žele bolji kvalitet ili imaju osetljive uređaje, oni mogu da odaberu neko od rešenja.
Primenom nekog od prikazanih rešenja, od kojih svako ima prednosti i mane, može se odložiti ili izbeći potreba značajnijeg ulaganja u rešavanje problema kvaliteta električne energije. Dobra strana svih rešenja je što se uređaji lako ugrađuju, ali i demontiraju, pa se po otklanjanju nedostatka na jednom mogu preneti na drugo mesto.