Kakose tradionalna tražnja proizvođača kreamike i stakla udužuje sa rastućom tražnjom proizvođača litijum-jonskih baterija i električnih automobila, cene litijuma beleže značajn rast.
Cena litijuma poraslaje sa 4.900 dolara po toni na 5.900 dolara po toni u oktobru 2015, i od tada se gotovo udvostručila, na 10.000 dolara po toni.
Analitičar Metju Šembri predviđa da bi zbog manjka litijuma, cena mogla nastaviti da raste u narednih šest meseci.
Kineskim odbavljačima prioritet su postojeći klijenti sa kojima imaju sklopljene ugovore, što dovodi do stvaranja vrlo konkurentnog tržišta. Postoji potencijal za dalji rast cena u prvom i drugom kvartalu 2016, rekao je Šembri.
Ni jedna od rudarskih kompanija ne prodaje litijum, ali Rio Tinto se kandidovao kao potencijalni igrač u industriji litijuma putem projekta litijum-borat u Srbiji.
Iako nije verovatno da će se razviti u narednih godinu ili dve, direktor Rio Diamonds and Minerals Alen Dejvis je rekao da je projekat Jadar „uzbudljiv“ zbog potencijala litijuma i borne kiseline.
On je dodao da će svetu biti potrebno mnogo više litijuma u budućnosti električnih automobila. Kompanija se nada da će postati strateški partner sa proizvođačem baterija ili električnih automobila.
Očekuje se da će proizvođači vozila, kao što su Tesla i Nisan, sve više koristiti litijum-jonske baterije.
Dejvis je rekao da je Srbija „otvorena za biznis i zainteresovana za razvoj“.
Uprkos optimističnom tonu, ne treba očekivati da će Rio graditi rudnik Jadar u narednih godinu ili dve.
Zbogpada prihoda u svetlu niskih cena za bakar i gvožđe, malo je verovatno da će Rio u neposrednoj budućnosti investirati u projekat Jadar.