Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: Raspisan tender...

Srbija: Raspisan tender za izradu tehničke dokumentacije za naftovod sa Mađarskom

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Manje od pola godine od potpisivanja memoranduma o razumevanju o izgradnji naftovoda Mađarska – Srbija, javno preduzeće Transnafta Pančevo raspisalo je tender za izradu planske i tehničke dokumentacije za izgradnju ovog novog pravca snabdevanja Srbije sirovom naftom.

U specifikaciji posla podseća se da se Srbija trenutno snabdeva uvoznom sirovom naftom samo iz jednog pravca, preko Hrvatske i njihovog transportnog sistema Janaf d.d., ali da je Prostornim planom Srbije predviđeno da se u cilju diversifikacije transporta sirove nafte razmatraju i drugi pravci snabdevanja naftovodom, u cilju energetske sigurnosti, piše eKapija.

„U razmatranje je uzet pravac iz Mađarske jer njenom teritorijom prolazi naftovod „Družba“, kojim se snabdeva veći deo Evrope. Izgradnjom novog naftovoda ka Mađarskoj obezbediće se sigurnije snabdevanje domaće rafinerije, a time i domaćeg tržišta“, navodi se u tenderu.

Interkonekcija sa Mađarskom je planirana u blizini graničnog prelaza Horgoš u opštini Kanjiža, a kraj trase je u Terminalu Transnafta Novi Sad, u dužini od oko 120 km.

Planirani naftovod je godišnjeg kapaciteta 5,5 miliona tona godišnje, u celini postavljen podzemno, od čeličnih cevi preliminarnog prečnika (DN) 450 projektovane za maksimalni radni pritisak koji će se odrediti u fazi izrade idejnog rešenja projekta.

Predviđen je takav koncept transporta da se sirova nafta koja se južnim krakom naftovoda „Družba“ transportuje iz Rusije preko Ukrajine do mađarske rafinerije Dunav kod Budimpešte, iz rafinerije pumpa do Alđe i od Alđe dalje pumpama transportuje do Novog Sada (Terminal Transnafta).

Od Novog Sada nafta se dalje do Rafinerije Pančevo transportuje postojećim naftovodom Transnafta.

Na teritoriji Srbije naftovod bi se prostirao od granice sa Mađarskom (Horgoš) do Terminala Transnafta u Novom Sadu. Novi naftovod bi se vodio od granice sa Mađarskom u koridoru gasovoda Balkanski tok do Gospođinaca, a dalje u koridoru naftovoda US Tisa – Novi Sad.

Opis sistema

Naftovod će činiti linijski deo sistema i nadzemni objekti. Od osnovnih nadzemnih objekata na trasi kroz Srbiju je predviđeno sedam blok stanica na ukrštanjima sa značajnijim objektima infrastrukture i po sekcijama naftovoda, što obezbeđuje kontrolisano i automatsko zatvaranje protoka nafte.

U planu su i čistačka prijemna i otpremna stanica sa opremom za uvođenje mehaničkih i inteligentnih čistača („kracera“) – prijemna u okviru Terminala Transnafta, a otpremna u blizini granice sa Mađarskom, zatim, uređaji sistema katodne zaštite linijskog dela naftovoda koji obezbeđuju zaštitu od korozije i glavna merna stanica za komercijalno merenje transportovane količine sirove nafte, u krugu Terminala Transnafta u Novom Sadu.

Među ostalim objektima u funkciji magistralnog naftovoda planirani su elektroenergetski objekti za snabdevanje električnom energijom blok stanica, optički kabl za daljinski nadzor i upravljanje, komandni centri za daljinsko upravljanje transportom nafte, pristupni putevi i sistemi za nadzor i detekciju curenja na naftovodu.

Tender je otvoren do 11. januara

Podsetimo, priča o povezivanju Srbije na ruski naftovod „Družba“ započela je prošle jeseni, nakon najave prekida isporuka ruske nafte naftovodom Janaf po usvajanju osmog paketa sankcija EU u kojem zemlje zapadnog Balkana nisu izuzete iz zabrane uvoza sirove nafte iz Rusije morskim putem.

Ministarstvo rudarstva i energetike je tada saopštilo da sagledava sve mogućnosti da obezbedi diverzifikaciju i u oblasti snabdevanja sirovom naftom.

U maju ove godine na 13. zasedanju Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju Srbije i Mađarske usvojena je odluka o gradnji naftovoda od Alđa u Mađarskoj do Novog Sada, koji bi gradili mađarski MOL i srpska Transnafta.

Zatim su u junu Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije i Ministarstvo spoljnih poslova Mađarske potpisali Memorandum o razumevanju o izgradnji naftovoda.

Početkom novembra resorna ministarka Dubravka Đedović Handanović izjavila je da će naftovod Srbija – Mađarska biti izgrađen do 2028. godine.Procenjena vrednost projekta izgradnje naftovoda Srbija – Mađarska iznosi 157 miliona evra za srpsku deonicu naftovoda, prenosi biznis.rs.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Cene Brent nafte, TTF gasa i dozvola za emisiju CO2 beleže fluktuacije u drugoj nedelji aprila

U drugoj nedelji aprila, cene fjučersa na Brent naftu na tržištu ICE ostale su ispod 70 dolara po barelu. U utorak, 8. aprila, ovi fjučersi su dostigli svoju nedeljnu minimalnu cenu od 62,82 dolara po barelu, što je najniža...

Grčka će pokrenuti tender za istraživanje nafte i gasa u moru blizu Krita nakon interesovanja Chevrona

Grčka se priprema da krajem aprila otvori tender za istraživanje nafte i gasa u vodama južno od Krita, kako je najavio ministar energetike Stavros Papastavrou na 10. Delphi Ekonomskom Forumu. Ovaj korak usledio je nakon zvaničnog izraza interesa američkog...

Evropa: Cene naftnih, gasnih i CO2 futures ugovora opadaju početkom aprila zbog trgovinskih napetosti i rasta temperatura

U prvoj nedelji aprila, terminski ugovori za Brent nafte za Front Month na ICE tržištu ostali su iznad 74 USD po barelu tokom prve tri sesije. 2. aprila, ugovori su dostigli nedeljni vrh cene od 74,95 USD po barelu,...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!