Kada je Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike, prošle nedelje potpisala okvirni sporazum sa kompanijom „Čajna enerdži internešenel grupa” o izgradnji postrojenja za preradu nafte u Smederevu, gde bi trebalo da se proizvode derivati u skladu sa najvišim standardima u EU, prvo pitanje koje se nametnulo jeste da li time šaljemo neku poruku Rusima i „Gasprom njeftu” – vlasniku u ili je Srbiji zaista potrebna još jedna rafinerija. Ovo utoliko pre ako se zna da je do NATO agresije radila rafinerija u Novom Sadu, koja je takođe u ruskom vlasništvu, ali je procenjeno da je proizvodnja u Pančevu dovoljna da snabde domaće tržište benzinom i dizelom.
– Od Pančeva do lokacije u Smederevu biće izgrađen novi krak naftovoda za potrebe buduće rafinerije. Okvirni sporazum je potpisan na period od dve godine, a vreme potrebno za izgradnju i puštanje u rad nove rafinerije se procenjuje na oko četiri godine od dana dobijanja prve građevinske dozvole. Vlasnik i operater postrojenja će biti jedna od naftnih kompanija iz NR Kine. Sam projekat rafinerije u Smederevu ni na koji način nije povezan sa kompanijom „Gasprom njeft”, čemu u prilog govori činjenica da je partner za njegovu realizaciju jedna od najvećih kineskih kompanija – kaže u razgovoru za „Politiku” Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike.
Da li je reč o novoj rafineriji?
U pitanju je potpuno nova rafinerija u kojoj će se primenjivati najmodernije tehnologije danas dostupne u oblasti proizvodnje naftnih derivata. Srbija je u naftnom sektoru energetski visoko uvozno zavisna zemlja sa relativno niskim učešćem sopstvene proizvodnje nafte u ukupnoj potražnji. Očekivani razvoj naftnog sektora podrazumeva obezbeđivanje redovnog snabdevanja i povećanje sigurnosti snabdevanja naftom i naftnim derivatima u skladu sa prognoziranim trendom potrošnje ovih energenata. Podsećam da je Srbija i ranije imala dve rafinerije, ali je novosadska rafinerija pretrpela ogromna razaranja tokom agresije NATO-a 1999. godine, nakon čega nije postojala mogućnost ponovnog uspostavljanja njenog rada. Izgradnja novog rafinerijskog postrojenja uticaće na povećanje energetske sigurnosti Srbije, kao i znatno povećanje domaćeg BDP.
Navedeno je da je jedan od razloga i gradnja novog naftovoda s Mađarskom, gde bi se ova nafta prerađivala.
Projekat izgradnje naftovoda između Srbije i Mađarske podrazumeva povezivanje rafinerije u Pančevu sa naftovodom „Družba”, pored već postojeće povezanosti sa naftovodom „Janaf”.
Da li su Srbiji potrebni veći kapaciteti od RNP i koja će se nafta prerađivati u Smederevu?
Projekat izgradnje rafinerije u Smederevu se svakako u tržišnom smislu sagledava u kontekstu rada postojeće rafinerije u Pančevu, ali i drugih rafinerija u regionu, te potreba ukupnog tržišta Srbije i regiona zapadnog Balkana. Sirova nafta će do rafinerije u Smederevu biti dopremana naftovodom, što znači da će od Pančeva do lokacije u Smederevu biti izgrađen novi krak naftovoda za potrebe buduće rafinerije, a pre probnog rada budućeg postrojenja. Za ostvarivanje punih performansi rafinerije u Smederevu od značaja je i razmatranje mogućnosti za realizaciju projekta izgradnje naftovoda, koji bi povezao Srbiju sa lukom u Solunu, što bi omogućilo našoj zemlji potpunu diversifikaciju izvora snabdevanja sirovom naftom.
Da li se na ovaj način pravi i otklon zbog sankcija „Gasprom njeftu” nakon rata u Ukrajini, što je dovelo do zabrane uvoza ruske nafte?
Ruska Federacija je bila i biće stabilan partner Srbije u energetskom sektoru. Trenutna geopolitička dešavanja stvaraju određene izazove koje su Srbija i Rusija do sada uspešno savladavale. Sam projekat rafinerije u Smederevu ni na koji način nije povezan sa kompanijom „Gasprom njeft”, čemu u prilog govori činjenica da je partner za njegovu realizaciju jedna od najvećih kineskih kompanija.
Vetar i sunce proizveli rekordnih 22 odsto struje u EU
Kada bi taj okvirni sporazum mogao da se realizuje, ko bi bio vlasnik i zašto za dodatnu preradu nafte nije ponovo pokrenuta rafinerija u Novom Sadu koja je u ruskom vlasništvu?
Okvirnim sporazumom o projektu rafinerije nafte u Smederevu Vlada Republike Srbije i „Čajna enerdži internešenel grupa” (CEIG) saglasile su se da započnu sprovođenje grinfild investicionog projekata na teritoriji Smedereva koji podrazumeva otvaranje novog pogona za preradu sirove nafte kapaciteta do 100.000 barela po danu i proizvodnju derivata nafte u skladu sa najvišim tehnološkim, ekološkim i standardima kvaliteta proizvoda u EU. Okvirni sporazum je potpisan na period važenja od dve godine, a vreme potrebno za izgradnju i puštanje u rad nove rafinerije se procenjuje na oko četiri godine od dana dobijanja prve građevinske dozvole. Ukupan iznos investicije procenjen je na približno oko 2,4 milijarde evra. U rafineriji se planira direktno angažovanje 700 stalno zaposlenih i posredno angažovanje oko 2.400 radnika. Vlasnik i operater postrojenja će biti jedna od naftnih kompanija iz NR Kine. Investitor iz NR Kine se, nakon detaljne analize tržišta i urađenih studija, odlučio za potpuno novo savremeno postrojenje. Lokacija u Smederevu ispunjava kriterijume kao i infrastrukturne preduslove koje ovakva postrojenja zahtevaju. Reč je o potpuno novim postrojenjima i opremi u sastavu buduće rafinerije, a ne o rekonstrukciji i sanaciji postojećih. Što se tiče rafinerije u Novom Sadu, ona se nalazi u imovinskom portfoliju NIS-a, pa samim tim nije mogla da bude predmet razmatranja. S druge strane, činjenica da je RS do pre 25 godina imala dve rafinerije, govori u prilog potrebi realizacije ovog projekta.
Koja će se nafta ovde prerađivati?
Investitori su dobili pisma o namerama vodećih svetskih kompanija i proizvođača sirove nafte, kojima su iskazana iskrena spremnost i zainteresovanost da budu dobavljači sirove nafte za potrebe buduće rafinerije nafte u Smederevu. Buduća rafinerija će biti projektovana i u nju instalirana oprema kojom će se omogućiti prerada, kako teške, tako i lake sirove nafte.
Posle potpisivanje više sporazuma i memoranduma sa Kinom predsednik Upravnog odbora CEP Srđan Majstorović smatra da će potpisani ugovori sigurno izazvati podozrenje na strani EU, navodeći da su zbog netransparentnosti i raniji sporazumi s Kinom bili sporni za EU, te da na ovaj način raste zaduživanje naše zemlje i da je taj dugo za poslednjih 11 godina porastao 15 puta?
Realizacija svih projekata iz energetskog portfolija se najpre sagledava iz ugla deficita, kao i svih drugih makro i mikro ekonomskih pokazatelja. U tom smislu, svi projekti moraju da ispune stroge ekonomske i finansijske pokazatelje pre donošenja konačne investicione odluke. Ali da bismo došli do takvih zaključaka, potrebno je izraditi kompletnu tehničku dokumentaciju čiji su sastavni delovi prethodna studija opravdanosti i studija opravdanosti. Konstatacije da će ovaj projekat doprineti enormnom podizanju nivoa duga su paušalne i nisu zasnovane ni na jednoj analizi.
Kina je strateški partner Srbije, a nedavno su u Beogradu predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik NR Kine Si Đinping potpisali zajedničku izjavu o produbljivanju i podizanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva i izgradnji zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, dok su energetika i rudarstvo oblasti u kojima možemo dodatno da jačamo naše partnerstvo.
S druge strane, Evropska unija je najveći donator energetskog sektora naše zemlje sa više od milijardu evra bespovratnih sredstava od 2000. godine sa kojom u poslednjih par godina realizujemo niz važnih infrastrukturnih projekata na prenosnom sistemu, u hidrosektoru, u sektoru grejanja. Podsetiću i na gasni interkonektor Srbija–Bugarska koji smo izgradili uz snažnu podršku EU i time diversifikovali pravce i izvore snabdevanja gasom. Nastavićemo da razvijamo energetski sektor isključivo u interesu naših građana i privrede, sarađujući sa svima koji žele da nam pomognu na tom putu.
Već su se bunili žitelji Smedereva tvrdeći da im je grad prezagađen i da im prerada nafte ne treba. Sećamo se kako je prošla i ideja „Komiko oila” da grade pre 13 i više godina tu rafineriju. Nikada nije izgrađena.
Da bi se realizovao ovako veliki projekat, kao što je izgradnja rafinerije, koja treba da doprinese suštinskoj diversifikaciji u sektoru nafte potrebno je ispuniti niz koraka koje propisuje Srbija, kao što su izrada prethodne studije opravdanosti sa generalnim projektom, nakon čega se izrađuje prostorni plan područja posebne namene sa strateškom procenom uticaja na životnu sredinu, paralelno sa izradom prostornog plana pristupa se izradi studija opravdanosti, a idejnim projektom, studiji o proceni uticaja na životnu sredinu i projekta za građevinsku dozvolu.
Građani i nevladin sektor će imati priliku da učestvuju u pripremi ove dokumentacije u okviru javnih uvida koji će se sprovoditi kako tokom izrade prostornog plana, tako i tokom izrade studije o proceni uticaja na životnu sredinu.
Cilj Vlade Srbije je da svaki investitor ispuni najviše standarde zaštite životne sredine. Ne možemo realizovati projekte bez poštovanja prirode, svakako moramo naći kompromis. Ali ne možemo da se odreknemo projekata samo pod izgovorom da imaju uticaj na prirodu. Okolinu moramo da čuvamo, kao što moramo i da se razvijamo, da gradimo da idemo napred i da budemo jaki i energetski nezavisni.
U ovom slučaju nema iznenađenja, ni bilo kakve bojazni za građane, jer će sve biti urađeno po ekološki najvišim standardima, prenosi Politika.