Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaUncategorizedSrbija: Projekat Jadar...

Srbija: Projekat Jadar i njegov geopolitički značaj

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Kritične mineralne sirovine velika su šansa za Srbiju, isticano je nakon potpisivanja Memorandum o razumevanju Evropske unije i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima. Treba biti pametan i tu šansu iskoristiti na pravi način – u interesu građana Srbije. Odnosno, ne treba biti naivan i zaboraviti da su evropski političari zarad svojih interesa zainteresovani za naša kritične mineralne sirovine.

Litijumska groznica u Srbiji dobila je novu dimenziju. Pored ekonomske i političke sada je postala i geopolitička tema na naslovnim stranama inostranih medija.

Memorandum o razumevanju Evropske unije i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima, koji su u petak potpisali ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović Handanović i potpredsednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič, u vreme posete nemačkog kancelara Olafa Šolca izazvao je veliko interesovanje ne samo domaće već i svetske javnosti.

I, dok se predstavnici vlasti – i domaće i evropske – zaklinju u poštovanje najviših ekoloških standard u Srbiji opozicija u Srbiji najavljuje proteste.

A dolazak evropskih, pre svega nemačkih političara i predstavnika privrede ne čudi. Sutradan po potpisivanju Memoranduma imali smo priliku da od kolege novinara iz Nemačke čijemo da ni tamo sa otpočinjanjem eksploatacije rudnih bogatstava (stena i podzemnih voda) ne teče baš kao „po loju”. Zato bi i Nemačkoj i EU odgovaralo da se u Srbiji krene sa eksploatacijom jadarita, odnosno proizvodnjom litijuma i drugih kritičnih mineralnih sirovina.

Greška je što u Srbiji izostaje ono što su mnogi predlagali kao razuman put za izlazak iz krize – dijalog bez političkih parola i uzajamnih napada. Jer, ova litijumska histerija teško da daje prostora da se strasti u Srbiji smire. I da se konačno priča samo sa argumentima, pre svega ekološkim i ekonomskim. Taj „vruć krompir“ u rukama je vlasti i nemaju kome da ga „serviraju“.

Jer, istina je da su kritične sirovine velika šansa za Srbiju. Ali, treba biti pametan i ne dozvoliti da tu šansu ne iskoristimo na pravi način – u interesu građana Srbije.

Memorandum

Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović Handanović i potpredsednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič potpisali su danas Memorandum o razumevanju Evropske unije i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.

Potpisivanju Memoranduma u Palati Srbija prisustvovali su ministri u Vladi Srbije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nemački kancelar Olaf Šolc, ambasadori Italije Luka Gori, Nemačke Anke Konrad i SAD Kristofer Hil.

Takođe, potpisano je i Pismo o namerama o razvoju lanca vrednosti e-mobilnosti u Republici Srbiji. Ovaj dokument potpisali su ministarka privrede Adrijana Mesarović, predsednica Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Odil Reno-Baso i član Izvršnog odbora KfW Grupe Kristijan Lajbah.

Pismo o namerama su potpisali i direktor Međunarodne razvojne saradnje Cassa Depositi e Prestiti Paolo Lombardo, izvršni direktor kompanije Mercedes-Benz Ola Kalenius i izvršni direktor kompanije Rio Tinto Group Jakob Stausholm.

Takođe, Pismo o namerama su potpisali i izvršni direktor kompanije EIT InnoEnergy Dijego Pavia, izvršni direktor kompanije InoBat Marian Boček i generalni direktor kompanije ElevenEs Nemanja Mikač.

Pomenuti dokumenti potpisani su u okviru Samita o kritičnim sirovinama.

Kritične sirovine velika šansa za Srbiju

Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali otvorio je plenarnu sesiju Samita o kritičnim sirovinama, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kancelara SR Nemačke Olafa Šolca i potpredsednika Evropske komisije i evropskog komesara za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroša Šefčoviča.

Skupu u Palati Srbija u Beogradu prisustvovali su i članovi Vlade Srbije, predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj, KfW-a, Italijanske razvojne banke, Mercedes-Benca.

Vučić je poručio da kritične sirovine za Srbiju predstavljaju veliku šansu koju nećemo propustiti, naglasivši da je to odluka za budućnost naše zemlje.

Istakao je da će proizvodnja litijuma omogućiti Srbiji kvantni skok u budućnost, a da je na našoj zemlji da bude pouzdan partner Evropi, Nemačkoj i celom svetu u ukupnom lancu proizvodnje.

Predsednik Republike je izdvojio tri važne stvari u realizaciji tog projekta, od kojih je prva puna zaštita životne sredine, dodavši da će za to biti zaduženi najveći eksperti iz te oblasti.

Vučić je, kao drugu stvar, izdvojio ekonomski procvat i razvoj Srbije, pri čemu je objasnio da se to ne odnosi samo na rudu već i na sve planirane fabrike, koje predstavljaju milijarde evra ulaganja u našu zemlju i koje će zaposliti, direktno i indirektno, desetine hiljada ljudi.

Treća važna stvar je podrška javnosti, rekao je on, naglasivši da zna da u početku neće biti šire podrške, kao što je izostala za sve velike projekte, ali da veruje da će ljudi sve više stajati uz svoju Vladu i zemlju kada vide sa kolikom posvećenošću država radi.

Šolc je izrazio zadovoljstvo zbog toga što u Beogradu vidi veliki broj predstavnika tržišta sirovina, koji su uključeni u projekat iskorišćavanja mineralnih sirovina, istakavši da ima dosta razloga za realizaciju projekta Jadar, koji je dobar za Srbiju.

„On stvara nove potencijale lanca vrednosti, obezbeđuje mogućnosti za otvaranje radnih mesta, ne samo kada je reč o rudarstvu, nego i u drugim fazama prerade, povezuje Srbiju sa budućnošću mobilnosti, koja mora biti bez emisije ugljen-dioksida. Dakle, reč je o prekretnici za mobilnost u budućnosti”, naveo je Šolc i poručio da će sve biti urađeno po najvišim ekološkim standardima.

Prema njegovim rečima, ključno je da se unapredi električna mobilnost, a litijum je nezamenjiva sirovina za tako nešto.

Kancelar je naglasio da se rudarstvom pokreće cirkularna ekonomija i da Srbija igra ključnu ulogu u tome, dodavši da je pritom važno pridržavati se najviših standarda zaštite životne sredine.

To je važno za sve nas, ali i za budućnost i za životnu sredinu u kojoj želimo svi da živimo. Nismo tu samo da damo podsticaj, nego ćemo biti sve vreme partner za sprovođenje ekoloških prihvatljivih rešenja koristeći znanja naših inženjera u rudarstvu, poručio je nemački kancelar.

Šolc je istakao da podržava rudarstvo u Nemačkoj, Evropskoj uniji i velikom broju zemalja sveta, ali da se to realizuje na način da i te zemlje u kojima se vrši rudarstvo profitiraju na poseban način.

Kancelar je poručio i da, kada je reč o EU perspektivi država Zapadnog Balkana, Nemačka želi da se ona ostvari brzo i da sve te države pripadaju Uniji.

Šefčovič je rekao da će Srbija zauzeti centralno mesto u najvažnijim strateškim lancima vrednosti i da će današnji dan ući u knjige istorije kao veliki dan za ekonomiju Srbije, zato što ona danas postaje zemlja koja pravi korake napred da zauzme centralno mesto u evropskoj ekonomiji. Naveo je da će Srbija zbog tog projekta napredovati i postati jako važna zemlja i istakao da će ovim projektom ojačati srpska privreda, prenosi Energija Balkana.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Ekološki protesti u Srbiji ugrožavaju razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi

Ekološki protesti u Srbiji stavljaju u opasnost razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi, koje bi moglo da snabdeva do 17% godišnje potrošnje EU za ovaj mineral, koji je ključan za industriju električnih vozila. Jakob Štausholm, izvršni direktor rudarske kompanije Rio...

Region: Rumunija i Moldavija potpisale Memorandum o razumevanju za jačanje energetske saradnje i inovacija

Dana 24. oktobra, u Kišinjevu, rumunski ministar energetike Sebastian Burduja i njegov moldavski kolega Viktor Parlicov potpisali su Memorandum o razumevanju (MoU) s ciljem jačanja saradnje na zajedničkim projektima i razvijanju partnerstava za promociju inovacija u energetskom sektoru. Burduja...

Projekat litijuma Jadar suočava se sa preprekama usled novih dešavanja

Prema izveštaju Australian Financial Review (AFR), pre četiri godine najveći kineski proizvođač baterija, Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL), bio je spreman da plati milijardu dolara za 50% udelа u projektu litijuma Jadar u Srbiji, koji vodi Rio Tinto....
Supported byspot_img
error: Content is protected !!