EMS će nastaviti da unapređuje prognozu potrošnje, koja je sve značanija i sa aspekta obnovljivih izvora energije
Izrada prognoze potrošnje u okviru procedure kratkoročnog planiranja rada u Javnom preduzeću „Elektromreža Srbije” (EMS), koje kao operator prenosnog sistema ima obavezu funkcionisanja u skladu sa ENTSO-E standardima (European Network of Transmission System Operators for Electricity), jeste predmet stručnog rada grupe autora iz EMS-a. Istraživanje Marije Đorđević, Julijane Vićovac, Srđana Mladenovića i Aleksandra Kurćubića predstavljeno je u okviru 32. savetovanja CIGRE Srbija, skupa koji je, u organizaciji Srpskog nacionalnog komiteta CIGRE, održan na Zlatiboru u maju 2015. godine.
Upravljanje prenosnim sistemom postaje složenije sa povećanjem obima prekograničnih razmena električne energije. Zbog toga je predviđeno da operatori prenosnih sistema obezbede prognozu konzuma u svojoj kontrolnoj oblasti, kako bi se garantovala sigurnost snabdevanja i kao posledica toga, obezbedili najbolji uslovi za integrisanje tržišta električne energije. Prognoza jedinstvenog konzuma je neophodna u otvorenom tržištu električne energije, gde balansno odgovorna strana nije zadužena za prognozu i sagledavanje celokupnog konzuma.
U EMS-u se koristi nekoliko softverskih alata kojima se izrađuje kvalitetna i precizna prognoza potrošnje koja omogućava funkcionalnije upravljanje prenosnim sistemom, upravljanje rezervom i bolju procenu dispečera kod uzimanja havarijske pomoći. U radu su predstavljeni alati koji se koriste za prognozu potrošnje, kao i aplikacija u okviru EMS/SCADA sistema. Dat je pregled rezultata, srednja procentualna greška, standardna devijacija, greška u vršnom satu koja je postignuta u prognozi potrošnje kao bitnom segmentu kratkoročnog planiranja rada sistema. Prognoza potrošnje sistem aza period od sedam dana na satnom nivou vrši se na osnovu ulaznih podataka i to prognoziranih vrednosti meteoroloških parametara za vremenski period za koji se vrši prognoza i istorijskih raspoloživih vrednosti potrošnje iostvarenih meteoroloških parametara za protekli vremenski interval.
Autori rada zaključuju da trenutno korišćeni softveri daju zadovoljavajuću tačnost. EMS će nastaviti da unapređuje prognozu potrošnje koja je sve značanija i to sa aspekta pojave obnovljivih izvora (solarna energija i energija vetra), čiji će uticaj na oblik dijagrama potrošnje biti veliki. U tom smislu se očekuje saradnja sa distribucijama, kakobi se obuhvatio uticaj dela potrošnje koja se snadbeva na distributivnom naponskom nivou.
Drugi bitan element kod tačnosti prognoze potrošnje je njen uticaj na prognozu gubitaka u prenosnom sistemu, što dobija na važnosti kada se zna da će se u bliskoj budućnosti energija za pokrivanje gubitaka nabavljati na otvorenom tržištu.