Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: Priprema javnosti...

Srbija: Priprema javnosti za novo poskupljenje struje

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img


Ministarke rudarstva i energetike Dubravka Đedović kaže da je neophodno da struja poskupi pre nove godine, dok je pre nekoliko meseci rekla da se nada da do toga neće doći. Šta se promenilo?

Nada ministarke rudarstva i energetike Dubravka Đedović da cena struje u Srbiji, koja je prema njenim rečima među tri najniže u Evropi, neće poskupeti, izgleda da se istopila.
“Poskupljenje struje je u pregovorima, mislimo da će biti neophodno da svakako bude pre nove godine. Nastojaćemo i ove godine da cena struje raste što je manje moguće, ali je korekcija potrebna zarad dugoročne stabilnosti našeg energetskog sistema”, rekla je Dubravka Đedović, a prenosi RTS.

Istakla je da je Srbija što se tiče energenata spremna i za ovu zimu i da ima dovoljno rezervi i ako bi došlo do nečeg nepredviđenog, kako bi građani i privreda mogli da se osećaju sigurno.

Podseća da su cene struje i gasa bile na niskom novu decenijama i da je to neodrživo u toliko dugom roku.

“Naš zadatak je da povećamo investiciona ulaganja, a za to je potrebno da kompanije bolje posluju da mogu da finansiraju investicione projekte”, rekla je ministarka.

“Nećemo da budemo budale”

Međutim, pre tri meseca predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da Srbija neće stvarati priliku drugim zemljama da privlače više investitora, zbog povoljnijih cena energenata, kao i da ako situacija sa energentima ostane ovakva, neće biti potrebno sledeće poskupljenje struje koje je dogovoreno sa Međunarodnim monetarnim fondom. .

“To vam sad kažem, pošto mi da budemo budale nećemo”, rekao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara na Samita evropske političke zajednice u Kišinjevu početkom juna.

Od 1. novembra biće skuplji gas za 10 odsto. A od tog datume, prema dogovorenu sa MMF-om, trebalo bi da poskupi i struja.

U izveštaju Međunarodnog monetarnog fonda za Srbiju koji je objavljen početkom jula, od 1. novembra građane Srbije očekuje novo poskupljenje struje za osam odsto i gasa za 10 odsto, a u maju 2024. godine uslediće nova poskupljenja sa istim procentima.

U izveštaju je navedeno da se Vlada Srbije saglasila da je potrebno dalje povećanje cena struje i gasa.

“Vlasti su veoma svesne izazova sa kojima se suočava energetski sektor i posvećene su sveobuhvatnim reformama kako bi se obezbedilo stabilno i pouzdano snabdevanje energijom, poboljšala energetska efikasnost i, na srednji i dugi rok, značajno smanjile emisije ugljenika, a saglasne su da je za postizanje tih ciljeva potrebno dalje povećanje cena struje i gasa.“

Prati se situacija

Ministarka je navela da je država mnogo pomogla energetskim preduzećima prošle godine i da nastavlja da prati situaciju.

“Zbog određenih obaveza koje smo preuzeli u aranžmanu sa MMF-om, moraćemo da pratimo i cene struje i gasa i da ih stabilizujemo, da ne ugrozimo ni privredu ni građane, da omogućimo energetskom sektoru i kompanijama da budu stabilne, da sprovedemo preko potrebne investicije u energetskom sektoru koje se procenjuju na 15 milijardi evra u narednih 10 do 12 godina”, rekla je Đedovićeva.

“Cilj nam je da imamo najnižu ili među najnižim cenama struje i gasa u regionu. To smo uspeli da uradimo prošle godine kada su cene rasle i preko 100 odsto, 120 i 130 odsto kao u Severnoj Makedoniji i Rumuniji”, dodala je Đedovićeva.

Naglasila je da je država gledala da cene prošle godine rastu što je manje moguće. Podsetila je da su nadležni vredno radili i prošlog leta kada je bila kriza i da smo uspeli da prezimimo bez poteškoća, prenosi Vreme.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Region: Bugarska i Albanija jačaju energetsku saradnju novim memorandumom i planovima za Evropski energetski koridor VIII

Ministar energetike Bugarske, Vladimir Malinov, i potpredsednica vlade i ministarka energetike Albanije, Belinda Balluku, razgovarali su o razvoju projekta Evropskog energetskog koridora VIII i perspektivama za bilateralnu saradnju u energetskom sektoru. Dva ministra su se saglasila da potpišu Memorandum...

Vlada Severne Makedonije omogućila izdavanje garancija porekla za električnu energiju

Vlada Severne Makedonije donela je uredbu koja omogućava Nacionalnom operateru tržišta električne energije (MEMO) da izdaje garancije porekla za električnu energiju. Ovaj potez dolazi u vreme kada zemlje Zapadnog Balkana imaju stroge rokove za usklađivanje s Mehanizmom prilagođavanja karbonske...

Srbija planira da liberalizuje tržište pomoćnih usluga za električnu energiju do 2025. godine

Srbija planira da liberalizuje tržište pomoćnih usluga za električnu energiju do kraja sledeće godine, stvarajući prilike za operatore energetske skladišne i aktivne kupce da učestvuju. Prema rečima Ministarstva rudarstva i energetike i Elektromreže Srbije (EMS), predložene izmene Zakona o...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!