Srbija pojačava svoju posvećenost obnovljivim izvorima energije ulaganjem od 168 miliona dinara (otprilike 1,436 miliona evra) u opremanje javne infrastrukture solarnim panelima. Inicijativa, koju vodi Ministarstvo rudarstva i energetike u saradnji sa Ministarstvom za javna ulaganja, biće usmerena na različite javne zgrade, uključujući škole, sportske hale, muzeje i druge objekte u 30 opština. Finansijska sredstva su zvanično najavljena tokom ceremonije u Ubu, gde su ministri Dubravka Đedović Handanović i Darko Glišić naglasili značaj programa za lokalne zajednice i ekonomski rast. “Svaka opština treba da napreduje i unapredi kvalitet života svojih građana kroz inovativne projekte”, rekao je Darko Glišić.
Ovaj program solarnog panela deo je šireg nacionalnog napora za rehabilitaciju energetskih sistema javnih zgrada. Od 2020. godine, Ministarstvo rudarstva i energetike je za ovakve projekte opredelilo 4,63 milijarde dinara (39,574 miliona evra). Samo u 2024. godini, dodatnih 800 miliona dinara (6,838 miliona evra) biće usmereno na modernizaciju javne energetske infrastrukture. Cilj Srbije je da smanji zavisnost od fosilnih goriva, dok istovremeno doprinosi svojim klimatskim ciljevima, uključujući one koji su definisani Pariškim sporazumom i Evropskom zelenom agendom.
Međunarodna saradnja takođe igra ključnu ulogu u energetskoj tranziciji Srbije. Francuska razvojna agencija (AFD) podržava ove napore sa grantom od 650.000 evra, koji je namenjen razvoju alata za energetsko planiranje. Jedan od ključnih inicijativa je kreacija makroekonomsko-energetskog modela, dizajniranog da proceni ekonomske, ekološke i društvene uticaje različitih energetski scenarija do 2050. godine. Ovaj projekat, koji se sprovodi u saradnji sa Međunarodnim istraživačkim centrom za zaštitu životne sredine i razvoj (CIRED) i srpskim akademskim institucijama, pružaće zakonodavcima podatke za formulisanje energetske politike.
Ovi projekti takođe podržavaju razvoj sektora obnovljivih izvora energije u Srbiji, privlačeći i domaće i međunarodne investicije. Korišćenjem ovih finansijskih resursa i međunarodnih partnerstava, Srbija ima za cilj da ojača svoju konkurentnost na globalnim tržištima, dok istovremeno poboljšava svoju energetsku bezbednost. Na kraju, zemlja teži da se pozicionira kao lider u energetskoj tranziciji Zapadnog Balkana, ispunjavajući svoje evropske klimatske obaveze.