Temelji domaćeg elektroenergetskog sektora, javna preduzeća EMS i EPS, ključni za sigurno snabdevanje strujom stanovnika Srbije, ostvaruju već tradicionalno uspešnu saradnju bilo da je reč o izgradnji novih kapaciteta, rekonstrukciji postojećih radi modernizacije ili redovnom održavanju elektroenergetskih objekata i mreže. Na tom zadatku posebno je bliska i dobra saradnja kolega iz EMS-a i „EPS Distribucije“, koji su već i samom prirodom svog posla direktno upućeni jedni na druge.
Tako nadležne službe „EPS Distribucije“ u Beogradu, uklapajući se u finalne radove EMS-a, pred puštanje u pogon nove TS 400/110 kV „Beograd 20“, obavljaju zamenu 110 i 35 kV prekidača u TS „Beograd 1“ na Karaburmi. Zamena prekidača obavlja se u okviru radova na preventivnom održavanju, a reč je o jednoj od osam „stodesetki” koje su, u skladu sa Zakonom o energetici, preuzete od JP EMS-a 2013. godine.
– Posao smo počeli u aprilu, u vreme kada je otvorena i remontna sezona. Zamenu prekidača realizujemo u etapama vodeći pritom računa da potrošačima na pripadajućem području obezbedimo kontinuiranu isporuku električne energije, kao i da se uklopimo u završne radove JP EMS-a pred puštanje u rad kapitalne trafostanice u Mirijevu – objašnjava Saša Jović, inženjer Pogona visoki napon. – Zamenu prekidača, sabirničkih rastavljača i izlaznih rastavljača na 35-kilovoltnom naponu obavljamo onako kako nam to pogonske prilike dozvoljavaju, tako da menjamo po dva ili četiri prekidača. Umesto dotrajalih prekidača „Simens” i „Rade Končar”, postavljenih četrdesetih godina prošlog veka, sada montiramo nove, takođe „Simensove”, iz poslednje generacije. Ugrađujemo vakuumske prekidače zahvaljujući kojima će se obezbediti daleko veća pouzdanost u radu, utoliko pre jer su stari prekidači funkcionisali na pneumatskom pogonu. Bila je to tehnološki prevaziđena oprema, zbog čega su se dešavali ispadi na izvodima. Pritom je otežavajuće bilo i to što su za gašenje luka koristili hidrin koji je odavno prevaziđen kao izolacioni medijum, čak se više i ne proizvodi.
S obzirom na to da je postojeća oprema prevaziđena i više nije bilo moguće održavati je, bilo je neophodno da se zameni novom. Međutim, kako se ispostavilo, nije bilo jednostavno uklopiti novu, modernu, sa tako zastarelom opremom. Zato je pre ugrađivanja bilo neophodno uraditi i projekat po kojem se prilagođava zatečena oprema. Prema pripremljenom projektu, urađena su mehanička i električna prilagođavanja, ugrađeni su novi nosači, dodati potrebni signali i tako je urađeno uklapanje najsavremenije opreme sa tehnološki vrlo zastarelom.
Veći deo posla je obavljen. Od ukupno 15, zamenjeno je 10 prekidača na 35 kV naponu, dok je od tri 110-kilovoltna prekidača za sada zamenjen jedan. Kako je predviđeno, uporedo sa zamenom preostalih pet 35 kV prekidača, zameniće se i sledeći, drugi po redu, 110 kV prekidač.
Prekidači na 110-kilovoltnom naponu su u pogonu i više od pola veka, sa strujama kratkog spoja, i ne bi mogli da se uklope sa opremom u novoj TS 400/110 kV „Beograd 20”. Otuda se ceo ovaj deo posla radi sinhronizovano sa JP EMS-om i sve to radi priprema za puštanje u pogon nove kapitalne trafostanice na Mirijevu. Ugrađuju se najsavremeniji prekidači SF6 firme „ABB”. Podatak da se u svetu godišnje ugradi oko 4.000 takvih prekidača govori u prilog tome da je reč o opremi vrhunskog kvaliteta, proizvedenoj po najvišim standardima.
Poštujući dinamički plan rada, odmah za prvim nastavlja se rad na zameni preostala dva 110 kV prekidača. Menjaju se pojedinačno kako se ne bi ugrozila visokonaponska petlja.
Nesumnjivo je da će se po završetku ovog posla obezbediti neophodni uslovi za pouzdano i kvalitetno funkcionisanje „Beograda 20”, trafostanice od strateškog, nacionalnog značaja. Ona je od strateškog značaja i za „EPS Distribuciju“ jer će omogućiti dalje povećanje kapaciteta distributivne mreže, a time i uslove za priključenje 300.000 novih potrošača. Pored toga, znatno će se smanjiti i gubici u prenosu električne energije, što će doneti velike godišnje uštede.
Izvor; EPS Energija