Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeSrbija: Manjak struje...

Srbija: Manjak struje u Evropi zbog suše

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

U Rudarskom basenu “Kolubara” za sedam meseci ove godine proizvedeno je 16,1 milion tona lignita ili 220.000 tona više od plana, objavilo je to preduzeće. Deponije termoelektrana su maksimalno popunjene za ovaj period godine, a proizvodnja uglja u julu iznosila je 2,5 miliona tona, što je 97,5 odsto od plana.

Za sedam meseci na površinskim kopovima RB “Kolubara” otkopano je i odloženo 35,1 milion metara kubnih jalovine, što Klimatske promene sve više utiču na proizvodnju i potrošnju struje, ali i na cene tog energenta. Tokom jula i avgusta, isporuke na berzama ugovaraju se po 20 odsto višim cenama nego u junu. Megavat sat u regionu košta od 50 do 65 evra. Balkan je već suočen sa nedostatkom struje.

Zbog sušnih leta i ledenih zima, u protekle dve godine proizvodnja struje u hidroelektranama je ekstremno loša. Kod nas, “Đerdap” i “Bajina Bašta” daju pet odsto manje struje nego što je planirano. Zabrinjava to što se u regionu protekla dva meseca troše akumulacije koje su ranije čuvane za najhladnije dane.

Profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Nikola Rajaković kaže da cela Evropa ima problema sa proizvodnjom električne energije. Prema njegovim rečima, posebno je kritičan nažalost region Jugoistočne Evrope, odnosno region Balkana pošto je nepovoljna hidrologija pogodila sve zemlje u regionu.

“Što se tiče hidrološke situacije petnaestak godina nismo lošije proizvodili. Inače sve elektroprivrede će morati da preduzmu vrlo ozbiljne mere i skupe kapacitete da angažuju, kako bi elektroenergetski bilans po mesecima zatvorile”, kaže Rajaković.

Samo od početka veka, potrošnja struje u evropskim zemljama porasla je od 10 do 15 odsto. Brine i to što nema novih kapitalnih proizvodnih kapaciteta. Dodatni problem je zatvaranje nuklearki u Nemačkoj, ali i drugim zemljama koje su zavisile od te proizvodnje.

“Recimo Francuzi koji imaju 58 nuklearnih elektrana, blizu 80 odsto struje dobijaju iz nuklearki i nikako ne žele da se odreknu tog praktično jedinog energetskog izvora”, kaže Ilija Plećaš iz “Instituta Vinča”.

Iako svi pokušavaju da što više koriste obnovljive izvore energije, većina zemalja ipak se oslanja na ugalj. I naš elektroenergetski sistem zavisi od tog energenta, jer 70 odsto struje dobijamo iz termoelektana.

Iako tropske temperature otežavaju kopanje uglja u rudnicima, deponije uglja se, kako saznajemo, pune po planu. Ministarka energetike računa i na štednju.

“To je ta energetska efikasnost. Mi trošimo tri-četiri puta više energije nego naši susedi. Mi to moramo da smanjimo jer to daje mogućnost da automatski smanjimo uvoz električne energije i drugih eneregenata”, kaže Zorana Mihajlović, ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine.

EPS traži od Vlade da odobri uvoz oko 360 miliona kilovat sati struje za septembar i oktobar. Koliko će se uvesti, znaće se u četvrtak, posle sednice Vlade.je 95 odsto od planom predviđenih količina.

Izvor RTS

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!