Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: Izmeštaju se...

Srbija: Izmeštaju se reka Peštan i deo Ibarske magistrale

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Da bi obezbedili dovoljno uglja za proizvodnju struje, pre nekoliko godina izmešteno je korito reke Kolubare u dužini od 2.600 metara.

Ovih dana ubrzano se radi na reci Peštan.

Do kraja novembra i ona bi trebalo da poteče novim koritom. Planirana proizvodnja sa novog kopa je oko 12 miliona tona uglja godišnje.

Da bi zamenio kopove C i D, na kojima će postepeno prestajati eksploatacija, na prostoru novog kopa E je već uveliko gradilište. Izmešta se deo Ibarske magistrale i lokalnog puta.

Reka Peštan će u dužini od 3,8 kilometara teći novim koritom. Gradi se pristupni put dužine pet kilometara i most od 50 metara koji će prelaziti preko novog korita.

Izvršni direktor za proizvodnju uglja JP EPS Dejan Milijanović kaže da se izmeštanje korita radi “u punom proticajnom profilu”.

“Radi se apsolutna zaštita budućeg korita reke, znači i dno i kosine budućeg korita se oblažu geomembranom koja će garantovati sigurnost rada budućeg površinskog kopa”, rekao je Milijanović.

U planu je postavljanje novih cevovoda, optičkih i elektrokablova, dalekovoda i trafostanica. Rok za završetak ovih radova je novembar ove godine. Nakon toga, bageri će se preseliti na zapad.

Kako bi se zaštitili budući kop i sliv, potrebno je izgraditi pet velikih brana.

“U planu nabavke EPS-a ove godine se nalaze dve brane, dve visoke brane. Mi se nadamo da će sve one aktivnosti koje je neophodno sprovesti da bi se te nabavke i pokrenule, biti završene do kraja ove godine. Ostatak posla, znači tri velike brane planiramo da u narednoj godini aktiviramo kao javne nabavke, da ih ugovorimo i da krene njihova realizacija”, navodi Milijanović.

Trošimo struju isto kao zimi

Bez obzira na to što je leto, potrebe za proizvodnjom struje su slične zimskim. Rekordi od 100 miliona tona uglja dnevno više nisu retkost.

Kolubara, kaže Milijanović, trenutno eksploatiše između 85.000 i 95.000 tona uglja dnevno.

“Izjednačile su se proizvodnje u toku leta i zime. Vidite kakve su temperature, potrošnja električne energije zbog klima-uređaja je maltene kao da je zimska, tako da nama je sada svaki dan u godini isti”, dodao je Milijanović.

Budući Kop E prostiraće se na površini od 12 kvadratnih kilometara. Samo odavde planirana je proizvodnja 12 miliona tona godišnje, sa ostalim kolubarskim kopovima ukupno 30 miliona tona uglja.

Rezerve kopa E procenjene su na 329 miliona tona. Da bi se do njih došlo, biće potrebno iskopati milijardu i 70 miliona metara kubnih tla koje leži preko dragocene rude.

Izvor; B92

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!