Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRudarstvoSrbija: InoBat, u...

Srbija: InoBat, u kome je Rio Tinto akcionar, gradi fabriku baterija u Ćupriji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Slovački startap InoBat odabrao je Ćupriju kao lokaciju za svoju gigafabriku za proizvodnju i reciklažu baterija. Odluka dolazi posle preliminarnih sporazuma potpisanih u novembru 2022. godine između ove firme, u koju je investirao i Rio Tinto, i Vlade Srbije.
InoBat je na svom sajtu objavio da je potpisao memorandume o razumevanju sa Ministarstvom finansija i Opštinom Ćuprija, gradom u centralnom delu zemlje, o izgradnji svoje druge gigafabrike.

„Sa zadovoljstvom objavljujemo da je Ćuprija lokacija za projekat naše fabrike pod nazivom Lion, koji u toku poslednje dve godine razvijamo sa Međunarodnom finansijskom korporacijom (IFC)“, saopštio je InoBat.

Prema navodima kompanije, Lion će biti njena druga gigafabrika u centralnoj i istočnoj Evropi. InoBat završava pilot liniju za istraživanje i razvoj u mestu Voderadi u Slovačkoj.

Jedan od akcionara startapa InoBat je Rio Tinto

InoBat je podsetio da je Vlada Srbije spremna da ponudi podsticajni paket od 419 miliona evra za projekat Lion.

Fabrika će proizvoditi baterije za skladištenje energije i električna vozila, kao i reciklirati baterije, naveo je InoBat i obećao da će poslovanje biti u usklađeno sa njihovom comC2C platformom za razvoj cirkularnog lanca vrednosti.

Inače, InoBat je u novembru 2022. potpisao preliminarne sporazume sa Vladom Srbije o izgradnji gigafabrike.

Jedan od investitora u InoBat je i Rio Tinto, koji je razvijao projekat Jadar za dobijanje litijuma u Srbiji. Posle masovnih protesta širom Srbije i protivljenja stručne javnosti, Vlada Srbije je odlučila da ovaj projekat obustavi.

Međutim, postoje sumnje da je projekat samo privremeno obustavljen, pa ih dogovori poput ovog sa firmom InoBat dodatno pojačavaju.

InoBat će saradnju sa kineskom firmom Minth Group početi u Srbiji
Marijan Boček, generalni direktor firme InoBat, rekao je da su Ćupriju odabrali zbog gostoljubive lokalne zajednice i praktične i proaktivne opštinske vlasti.

„Još jedan veliki plus je potencijal za zajednički razvoj distribuirane energetske pametne mreže i proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora za sopstvenu potrošnju“, dodao je Boček.

Prema rečima Tare Lindstet, članice Odbora direktora i direktorke za razvoj, projekat Lion se razvija dobro. Ona je podsetila da je ranije ove godine InoBat potpisao memorandum o razumevanju sa kineskom kompanijom Minth Group o saradnji u celom lancu snabdevanja baterijama u Evropi, počevši od Srbije.

Džimi Vong: Minth Group ima osam lokacija u zemlji

„Na našu odluku da lociramo gigafabriku u Srbiji delimično je uticalo dugo i pozitivno iskustvo kineske kompanije u ovoj zemlji“, rekla je Lindstedt.

Džimi Vong, generalni direktor za Evropu u kompanijo Minth Group, izjavio je da kompanija raspolaže sa osam poslovnih lokacija u toj balkanskoj zemlji.

„Zadovoljstvo nam je što možemo da podržimo investiciju firme InoBat u Srbiji, čime se obezbeđuju nova radna mesta u dekarbonizovanoj cirkularnoj ekonomiji“, rekla je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.

Maria Paulina Mogolon, menadžer firme InoBat za Evropu i Latinsku Ameriku, veruje da će zahvaljujući projektu Lion Srbija biti na mapi evropskih rešenja za skladištenje niskougljenične i obnovljive energije, kao i lanaca za snabdevanje baterijama za električna vozila, prenosi Balkan Green Energy News.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Zelena agenda EU i kontroverze oko rudarenja litijuma u Srbiji

Evropska unija (EU) promoviše zelenu agendu koja se fokusira na električna vozila (EV) kao ključni element za ostvarivanje svojih klimatskih ciljeva. Međutim, ekološki trošak ove tranzicije izaziva zabrinutost, naročito kada je u pitanju nabavka litijuma, ključne komponente za baterije....

Ekološki protesti u Srbiji ugrožavaju razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi

Ekološki protesti u Srbiji stavljaju u opasnost razvoj najvećeg litijumskog ležišta u Evropi, koje bi moglo da snabdeva do 17% godišnje potrošnje EU za ovaj mineral, koji je ključan za industriju električnih vozila. Jakob Štausholm, izvršni direktor rudarske kompanije Rio...

Ekonomski potencijal projekta “Jadar”: Investicije, radna mesta i održiv razvoj Srbije

Ministar finansija Siniša Mali naglasio je značajan ekonomski potencijal projekta "Jadar" u nedavnom intervjuu za NIN, ističući da projekat ne bi trebalo da bude zasenjen političkim sporovima. „Profitabilnost projekta 'Jadar' je neosporna, a Srbija može imati koristi od svojih bogatih...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!