Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: GazpromNeft NIS...

Srbija: GazpromNeft NIS Srbija pogled na Energetsku Zajednicu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Energetska zajednica se bliži svojoj desetoj godišnjici. Uspostavljena je putem Ugovora koji je potpisan 2005. i stupio na snagu u julu 2006. Osnovna ideja bila je da se stvori regulatorni okvir za sektor energetike i uklone barijere za uspostavljanje regionalnog, naknadno i panevropskog tržišta, obezbeđujući sigurnost snabdevanja, privlačenje investicija i rešavnje izazova povezanih sa životnom sredinom.

Kroz niz odluka Ministarskog saveta, Ugovor je postepeno proširen. Usvajanje Trećeg energetskog paketa predstavljalo je značajan iskorak, iako će implementacija zahteva biti težak proces za zamlje sa različitim energetskim tržištima i nivoima razvoja.

Donošenja odluka (pravno obavezujućih ili preporuka) povereno je Ministarskom savetu. Regulatorni odbor energetske zajednice (ECRB) pradstavlja nacionalne regulatore i postao je praktično inspiracija za Agenciju za saradnju enegetskih regulatora ACER.

Inicijalno, Ugovor su potpisale Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Makedonija, Crna Gora, Rumunija, Srbija i misija UN za Kosovo s jedne, i EU s druge strane. Bugarska, Hrvatska i Rumnija su naknadno pristupile EU. Sve potpisnice imaju jasnu EU perspektivu. Do suštinske promene je došlo pristupanjem Ukrajine i Moldavije, što dovodi do ideje o dvoslojnoj zajednici, koja će se dalje razvijati sa potencijalnim punopravnim članstvom Gruzije.

Krajem 2013. Ministarski savet je osnovao High Level Reflection Group koja je dobila mandat za procenu adekvatnosti institucija i radnih metoda Energetske zajednice.

Pozitivni signali u razvoju Energetske zajednice su jačanje uloge ECRB, veći nivo saradnje ECRB i ACER, građenje buduće uloge Foruma Energetske zajednice, uključivanje TSO ugovornih strana u ENTSOG (Evropska mreža operatora transmisionih sistema za gas).

NIS podržava ovaj proces u delu koji povećava transparentnost i otvara mogućnosti za dalje učešće kompanije u procesu donošenja odluka. NIS smatra da bi ugovorne strane trebale biti uključene u proces konsultacija za Evropskom komisijom, kako bi istakle svoje nacionalne specifičnosti, pre usvajanja predloga za proširenje pravnih tekovina EU pod okriljem Energetske zajednice. Razlog za to je što zahtevi u pogledu životne sredine predstavljaju najveće izazove za ugovorne strane na njihovom putu ka EU.

S obzirom na ono što se dešava u sektoru nafte i gasa, u kome NIS posluje, preliminarni rezultati Oil Refining Fitness Check pokazali su da dodatni troškovi implementacije propisa u oblasti zaštite životne sredine iznose 0,4 evrocenti po barelu, i da će doneti nove troškove za gasovode, primenom direktive o industrijskim emisijama. Umesto postavljanja ciljeva koje je veoma teško postići i koji će gotovo sigurno biti prekršeni, trebalo bi preduzimati male korake kako bi se postigli veliki podvizi, ocenjuje NIS.

Kako bi se kreirala bolja investiciona klima, potrebno je kreiranje održivih mehanizama. U tom smislu puno poštovanje VAT acquis predstavlja imperativ, jer kreira uslove za bolje poslovanje regionalnih kompanija. Omogućavanja finansiranje putem bilateralnih ili multileteralnih instrumenata, zajedno sa podrškom međunarodnih finansijskih institucija i EU, apsolutno je dobrodošlo.

NIS proces pridruživanje EU shvata veoma ozbiljno i jedina je kompanija u Srbiji koja je osnovala internu jedinicu koja se bavi pitanjima povezanim sa EU. NIS je odlučio da preuzme proaktivnu ulogu i analizira efekte pravne regulative EU na poslovanje kompanije. U tom cilju razvijena je modifikovana SWOT metodologija, koju je pratila kvantifikacija troškova i benefita pune primene regulative. Zaključak je da bi reforme trebale pažljivo prilagoditi kako bi se postigli zajednički ciljevi.

Nikola Radovanović, glavni pravni savetnik za zakonodavstvo EU, NIS

Publikacija FocusEnergy2015

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Predsednik Srbije je razgovarao sa stanovnicima o brigama u vezi sa rudnikom litijuma Jadar

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa stanovnicima Podrinja, predstavnicima kompanije "Rio Tinto" i ministrima kako bi razjasnio zabrinutosti o litijumskoj rudarskoj eksploataciji u Ljuboviji. Vučić je istakao opštu zabrinutost javnosti zbog mogućih ekoloških posledica, uključujući uticaj na vodu,...

Rumunija: SIPEX i Menlo Electric-novo partnerstvo za fotonaponske projekte

SIPEX, vodeći distributer građevinskih i završnih materijala koji je kotiran na Bukureštanskoj berzi pod AeRO tržištem (simbol SPX), najavio je novo partnerstvo sa Menlo Electric, značajnim dobavljačem komponenti za fotonaponske sisteme. Sa više od 27 godina iskustva u industriji,...

Grčka ubrzava skladištenje energije novim projektima baterija i hidroelektrana sa pumpanjem

Grčka se pozicionira kao jedan od evropskih lidera u oblasti skladištenja energije, pripremajući se za treći poziv za tender za sisteme za skladištenje baterija i postizanje značajnog napretka u segmentu hidroelektrana sa pumpanjem. Brzi rast proizvodnje vetroelektrana i solarnih...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!