Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: EBRD razmatra...

Srbija: EBRD razmatra kredit od 50 miliona evra za projekat vetroparka Pupin

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Evropska banka za obnovu i razvoj objavila je da razmatra odobravanje kredita do 50 miliona evra kompaniji Enlight K2-Wind iz Beograd za izgradnju i rad projekta vetroparka snage 94,4 megavata.

Vrednost projekta kod Kovačice poznatijeg kao „Vetropark Pupin“ EBRD je procenila na ukupno 144 miliona evra, stoji na portalu te banke.

„Pupin“ će, kako je navedeno u obrazloženju EBRD, doprineti ublažavanju klimatskih promena i zelenoj energetskoj tranziciji Srbije povećanjem udela proizvodnje obnovljive energije u zemlji i dodavanjem novih kapaciteta za proizvodnju vetra u nacionalni energetski sistem.

„Pored toga, doprineće jačanju prisustva privatnog sektora u oblasti obnovljive energije u zemlji“, naveli su iz EBRD, uz podatak da se, zahvaljujući korišćenju struje iz budućeg vetroparka, očekuju uštede CO2od 197.000 tona godišnje.

Klijent EBRD u ovom slučaju bila bi kompanija Enlight K2-Wind iz Beograda, pravno lice (SPV) koje je uspostavljeno za potrebe implementacije izgradnje vetroparka „Pupin“.

Njen većinski vlasnik je izrelski Enlight Renewable Energy Ltd, kompanija za razvoj obnovljivih izvora energije čije akcije su listirane na njujorškoj i berzi u Tel Avivu, sa tržišnom kapitalizacijom od dve milijarde evra, navela je EBRD.

Podsetimo da je taj izraelski investitor u junu 2021. godine dobio dozvolu da proširi vetropark u Kovačici, koji inače radi od 2019. godine, i drugi je po veličini u našoj zemlji.

Tri meseca pre dobijanja dozvole za proširenje, „Kovačicu“ su obišli tadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović i ambasador Izraela u Beogradu Jahen Vilan, koji je tada poručio da se nada „da ćemo se za dve godine videti ponovo na otvaranju nove vetroelektrane ‘Pupin’ i da će biti još ovakvih projekata u budućnosti“.

Na prvoj aukciji za tržišne premije organizovanoj u Srbiji, „Pupin“ je osvojio kvotu od 68 megavata za ponuđenih 68,88 evra po megavatu.

Izvor: biznis.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija cilja na kapacitet vetroelektrana od 6,5 GW do 2028. godine u jeku rasta obnovljivih izvora energije u Evropi

Rumunija se procenjuje da će do 2028. godine dostići instalirani kapacitet vetroelektrana od 6,5 gigavata (GW), pri čemu se očekuje da će u naredne tri godine biti dodato još 3 GW, saopštila je Rumunska asocijacija za vetroenergiju (RWEA). Ovaj...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...

Crna Gora napreduje u energetskoj tranziciji kroz velike projekte obnovljive energije

Do kraja ove godine vetropark Gvozd, sa instaliranim kapacitetom od 55 MW, trebalo bi da započne probni rad. Investicija vredna 82 miliona evra, uz finansijsku podršku banke KfW, predstavlja značajan korak u razvoju obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori....
Supported byspot_img
error: Content is protected !!