Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija 2014. na...

Srbija 2014. na Evropskoj mapi proizvođača struje iz vetra

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

NIS i privatna kompanija „Energovind” planiraju gradnju 34 vetrogeneratora čiju će struju preuzimati mreže EPS-a

Završetkom izgradnje vetroparka Plandište planiranog za drugu polovinu naredne godine, dobiće se oko 250 gigavat-časova „zelene struje”, što odgovara godišnjoj potrošnji električne energije za oko 42.000 prosečnih domaćinstava u Srbiji.

Srbija će tako, po završetku posla vrednog 160 miliona evra, koji zajednički rade Naftna industrija Srbije i privatna kompanija „Energovind”, posle više od dve i po decenije dobiti prvi elektro-energetski objekat, budući da u našoj zemlji toliko dugo nijedan veći kapacitet nije sagrađen.

Reč je o 34 vetrogeneratora čiju će električnu energiju preuzimati distributivne mreže Elektroprivrede Srbije. Struja dobijena iz obnovljivih izvora energije, konkretno vetra, pozitivno utiče na energetsku stabilnost Srbije. Iz sredstava NIS-a za realizaciju ovog projekta biće izdvojeno 23 miliona evra, dok će ostala sredstva biti obezbeđena iz bankarskih kredita.

Početak rada ovog vetroparka zavisiće od toga kada će se potpisati  ugovor o otkupu energije proizvedene iz vetra, a treba napomenuti, kažu u NIS-u, da Srbija do 2020. godine mora da poveća udeo energije iz obnovljivih izvora sa 21 do 27 odsto ukupnog obima potrošnje.

Vetroparkovi zauzimaju najmanje prostora po jedinici instalisane snage, pa je za instalisani kapacitet od 102 megavata iz energije vetra, neophodno zauzeti oko 1,5 hektara. Za istu instalisanu snagu iz, primera radi, solarne energije, bilo bi neophodno postaviti solarne panele na 200 hektara zemljišta.

Početak gradnje prvih vetroparkova mogao bi da u narednih nekoliko godina omogući proizvodnju 10 odsto ukupnih energetskih potreba zemlje, tvrde u Srpskom udruženju za energiju vetra (SEWEA).

U ovom udruženju se još uvek nadaju da će izgradnja prvih vetroparkova početi u četvrtom kvartalu ove godine, što zavisi od toga da li će banke biti zadovoljne Ugovorom o otkupu električne energije koji Ministarstvo usvoji, izmenama Zakona o energetici i pratećim propisima koji se tiču priključenja elektrana.

Članice ovog udruženja žele da u narednih tri do pet godina u Srbiji izgrade vetroparkove kapaciteta 1.000 megavata (trenutno su u razvoju projekti kapaciteta oko 700 megavata), što bi značilo ulaganje veće od milijardu evra.

U energetskom smislu, najveći značaj vetroparkova je što se čak 70 odsto električne energije proizvodi u zimskim mesecima kada je Srbiji energija najpotrebnija i kada je uvoz najskuplji.

Srbija ima značajan potencijal u oblasti energije vetra, koji je najveći na području južnog Banata i u istočnom delu zemlje, ali je na samom začelju Evrope, kao zemlja u kojoj se nijedan megavat struje još ne proizvodi iz vetra.

U regionu najviše struje iz energije vetra dobija Rumunija, Bugarska, Mađarska i Hrvatska, dok u Crnoj Gori postoje projekti za vetroparkove koji su krenuli sa izgradnjom.

Izvor Politika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: MK Fintel Wind proširuje vetropark Košava za 36 MW novim turbinama

MK Fintel Wind planira proširenje vetroparka Košava, povećavajući kapacitet za 36 MW u naredne dve godine instalacijom 10 dodatnih vetroturbina. Trenutno, vetropark Košava, koji ima 20 operativnih turbina sa ukupnim kapacitetom od 69 MW, značajno doprinosi proizvodnji čiste energije u...

Region: Izgradnja gasovoda Severna Makedonija – Grčka počinje ovog proleća

Izgradnja novog gasovoda koji će povezati Severnu Makedoniju i Grčku trebalo bi da počne početkom ovog proleća. Projekat je dodeljen slovačkoj kompaniji Rapid Build nakon tendera koji je sprovela državna energetska kompanija Severne Makedonije, Nomagas. Prema informacijama vlasti Severne Makedonije,...

Mađarska: ABO Energy obezbedio dugoročno finansiranje od Berenberg banke za solarne projekte od 55 MW

Nemački developer obnovljivih izvora energije, ABO Energy, obezbedio je dugoročno finansiranje od banke Berenberg iz Hamburga kako bi podržao izgradnju tri solarne elektrane u Mađarskoj, ukupnog instaliranog kapaciteta od 55 MW. Prema saopštenju banke, finansiranje se obezbeđuje kroz Berenbergove Green...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!