Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Spot cena u Rumuniji u utorak najviša u Evropi – 237 evra po MWh

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Cena električne energije kojom se u ponedeljak trgovalo na dan unapred tržištu (DAM) u Rumuniji, sa isporukom u utorak, iznosila je 237 evra po MWh, prema podacima operatora berze OPCOM. 

To je najviša cena u čitavoj Evropi, identična ceni u Bugarskoj, sa kojom je rumunsko tržište kaplovano, kao i u Grčkoj.

Na taj način je preslikana situacija od prethodnog dana – u ponedeljak je na rumunskom i bugarskom tržištu takođe ostvarena najviša cena na kontinentu – 240 evra po MWh. Cene su bile visoke i na ostalim evropskim tržištima, krećući se oko 220-230 evra po MWh u zapadnoj Evropi.

Specifičnost za region su planirana gašenja dve najveće proizvodne grupe na Balkanu – bloka nuklearne elektrane Kozloduj u Bugarskoj, snage 1.000 MW, i bloka 1 rumunske nuklearne elektrane Cernavoda, snage 700 MW. 

Bugarska nuklearna jedinica trebalo bi da bude ponovo povezana sa mrežom krajem ovog meseca, a blok 1 NE Cernavoda do kraja juna. 

U Rumuniji su u utorak takođe planirana isključenja pojedinih hidroelektrana, a prognoza vetra ukazuje na još jedan loš dan za ovaj izvor.

Rumunija u utorak uvozi električnu energiju i iz bugarske i iz mađarske mreže. Tokom najvećeg dela dana, preciznije tokom 23 sata Rumunija uvozi električnu energiju iz Mađarske dok tokom 20 intervala uvozi iz bugarske mreže.

Spot cena postaje sve relevantnija jer se na DAM trguje sa 48-50% ukupne potrošnje električne energije. Na ovom tržištu i snabdevači kupuju deo energije za potrebe svojih kupaca koju nisu ugovorili na fjučers tržištima.

Spot tržište električne energije u Bukureštu kaplovano je sa mađarskim, češkim i slovačkim, a odnedavno i sa tržištem u Austriji, Poljskoj i Nemačkoj. U oktobru 2022. godine, spot tržište u Bukureštu je povezano, putem istog mehanizma, sa tržištem u Bugarskoj.

Izvor: e-nergia.ro

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija: R.Power imenuje Nomad Electric za izvođača radova na solarnom projektu od 55 MW

Poljski developer obnovljive energije R.Power izabrao je rumunsku kompaniju Nomad Electric za generalnog izvođača radova na solarnom projektu snage 55 MW u Rumuniji. Ugovor, zaključen preko lokalne podružnice R.Powera, obuhvata sve radove na instalaciji, građevinske radove i puštanje u...

Rumunija: Jedinica 2 u Černavodi ponovo u pogonu nakon bezbednosnih inspekcija i incidenta sa dimom

Jedinica 2 jedine nuklearne elektrane u Rumuniji, Černavoda, ponovo je puštena u rad ujutro 27. juna, nakon kontrolisanog gašenja 25. juna radi inspekcija i manjih popravki. Operater Nuclearelectrica potvrdio je da su sve korektivne mere sprovedene u skladu sa...

Rumunija: Hidroelectrica dodeljuje ugovor za prvu plutajuću solarnu elektranu

Rumunski proizvođač električne energije Hidroelectrica dodelio je ugovor za izgradnju svoje prve plutajuće solarne elektrane, koja predstavlja ključnu komponentu pilot-projekta Nufarul. Ova inicijativa predstavlja značajan korak za kompaniju, jer započinje integraciju plutajuće fotonaponske tehnologije u svoj portfelj obnovljivih izvora...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!