Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaSpaljivanjem otpada do...

Spaljivanjem otpada do energije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Vlada RS će zajedno s italijanskom kompanijom “CGE Engineering Srl” razmotriti mogućnost izgradnje termovalorizatora, odnosno postrojenja koje na bazi sagorijevanja otpada proizvodi električnu i toplotnu energiju.

Nakon prezentacije projekata firme “CGE Engineering Sr” u Banjaluci, koja je dosad napravila 19 termovalorizatora u Italiji, zaključeno je da bi uz partnerstvo Vlade RS i ove kompanije u perspektivi mogli zajedno raditi na izgradnji ovakvih pogona u RS.

Željko Kovačević, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, u okviru prezentacije projekta “Izgradnja termovalorizatora grada Banjaluka”, nakon sastanka je istakao da je Vlada RS zainteresovana za partnerski ulazak u projekat proizvodnje energije posredstvom termovalorizatora.

“Ove tehnologije su naša budućnost u EU okvirima ka čijem članstvu težimo. To su pogoni u kojima se električna i toplotna energija proizvode najsavremenijim tehnologijama i mi ćemo raditi na tome da ovakve projekte maksimalno podržimo”, potvrdio je Kovačević.

Vilijam Milovan, predstavnik firme “CGE Engineering”, u okviru prezentacije mogućnosti i ulaganja termovalorizatora, istakao je kako su ulaganja u njih visoka, ali da se u potpunosti isplate za šest do sedam godina.

“Potrebni iznos investicije u izgradnju termovalorizatora zavisi od njegove veličine. Tako je italijanski grad Parma za projekat izgradnje termovalorizatora potrošio oko 50 miliona evra, Milano 400 miliona evra, a Torino 300 miliona evra”, rekao je Vilijam Milovan.

On je dodao da još nemaju procjene koliko bi izgradnja termovalorizatora za Banjaluku mogla koštati, ali da će nakon prikupljanja podataka i procjene potreba sa terena saopštiti nivo potrebnih ulaganja.

“U Italiji sada postoji 56 termovalorizatora, a naša fima je uradila više od trećine njih. Ovo su projekti koje EU podržava jer su oni jedan od najboljnih i najefikasnijih načina eliminisanja otpada”, rekao je Milovan.

On je objasnio da se za proizvodnju električne i toplotne energije u termovalorizatorima koristi sav otpad koji se ne može reciklirati.

Emil Milovan, predsjednik Nacionalne asocijacije privrednih aktivnosti i turizma Italije, rekao je kako se sve više zemalja Evrope i svijeta interesuje da preuzme italijanski koncept realizacije projekata termovalorizatora.

“Termovalorizatori rade na principu sagorijevanja svih vrsta gradskog otpada, šumaskog i fabričkog otpada. Sistem može biti ojačan i drugim vrstama energenata kako bi se osnažio i proizveo veće količine energije”, rekao je Emil Milovan.

Projekat “Izgradnja termovalorizatora grada Banjaluka” prezentovan je u organizaciji Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS, a predstavljen je i u Administrativnoj službi grada Banjaluka.

Izvor Nezavise

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa rastu usled geopolitičkih tenzija, dok CO₂ dozvole blago padaju

Tokom druge nedelje jula, Brent nafta na ICE tržištu za front month fjučers uglavnom je pratila rastući trend. Izuzetak je bio četvrtak, 10. jul, kada je cena zatvaranja pala za 2,2% u odnosu na prethodni dan, dostigavši najnižu cenu...

Evropa: Cene električne energije pale početkom jula usled povećane proizvodnje solarne energije, a očekuje se rast zbog smanjenog vetra i povećane potražnje

Tokom druge nedelje jula, prosečne cene električne energije su opale u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Izuzetak su tržište Velike Britanije N2EX i nordijsko tržište Nord Pool, gde su cene porasle za 9,9%, odnosno 67%....

Evropa: Potrošnja električne energije opada početkom jula usled nižih temperatura, prognoze za sredinu jula su pomešane

Tokom nedelje od 7. jula, potrošnja električne energije opala je na glavnim evropskim tržištima u odnosu na prethodnu nedelju, čime je prekinut rast koji je trajao šest uzastopnih nedelja. Italija je zabeležila najveći pad potrošnje od 12%. Ostala tržišta...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!