Vlada RS će zajedno s italijanskom kompanijom “CGE Engineering Srl” razmotriti mogućnost izgradnje termovalorizatora, odnosno postrojenja koje na bazi sagorijevanja otpada proizvodi električnu i toplotnu energiju.
Nakon prezentacije projekata firme “CGE Engineering Sr” u Banjaluci, koja je dosad napravila 19 termovalorizatora u Italiji, zaključeno je da bi uz partnerstvo Vlade RS i ove kompanije u perspektivi mogli zajedno raditi na izgradnji ovakvih pogona u RS.
Željko Kovačević, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, u okviru prezentacije projekta “Izgradnja termovalorizatora grada Banjaluka”, nakon sastanka je istakao da je Vlada RS zainteresovana za partnerski ulazak u projekat proizvodnje energije posredstvom termovalorizatora.
“Ove tehnologije su naša budućnost u EU okvirima ka čijem članstvu težimo. To su pogoni u kojima se električna i toplotna energija proizvode najsavremenijim tehnologijama i mi ćemo raditi na tome da ovakve projekte maksimalno podržimo”, potvrdio je Kovačević.
Vilijam Milovan, predstavnik firme “CGE Engineering”, u okviru prezentacije mogućnosti i ulaganja termovalorizatora, istakao je kako su ulaganja u njih visoka, ali da se u potpunosti isplate za šest do sedam godina.
“Potrebni iznos investicije u izgradnju termovalorizatora zavisi od njegove veličine. Tako je italijanski grad Parma za projekat izgradnje termovalorizatora potrošio oko 50 miliona evra, Milano 400 miliona evra, a Torino 300 miliona evra”, rekao je Vilijam Milovan.
On je dodao da još nemaju procjene koliko bi izgradnja termovalorizatora za Banjaluku mogla koštati, ali da će nakon prikupljanja podataka i procjene potreba sa terena saopštiti nivo potrebnih ulaganja.
“U Italiji sada postoji 56 termovalorizatora, a naša fima je uradila više od trećine njih. Ovo su projekti koje EU podržava jer su oni jedan od najboljnih i najefikasnijih načina eliminisanja otpada”, rekao je Milovan.
On je objasnio da se za proizvodnju električne i toplotne energije u termovalorizatorima koristi sav otpad koji se ne može reciklirati.
Emil Milovan, predsjednik Nacionalne asocijacije privrednih aktivnosti i turizma Italije, rekao je kako se sve više zemalja Evrope i svijeta interesuje da preuzme italijanski koncept realizacije projekata termovalorizatora.
“Termovalorizatori rade na principu sagorijevanja svih vrsta gradskog otpada, šumaskog i fabričkog otpada. Sistem može biti ojačan i drugim vrstama energenata kako bi se osnažio i proizveo veće količine energije”, rekao je Emil Milovan.
Projekat “Izgradnja termovalorizatora grada Banjaluka” prezentovan je u organizaciji Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS, a predstavljen je i u Administrativnoj službi grada Banjaluka.
Izvor Nezavise