O realnoj ceni električne energije ne može se govoriti dok ne budu urađene socijalne karte, kao i prilagođen tarifni sistem čije su izmene u toku, rekla je Zorana Mihajlović. Do kraja godine neće biti poskupljenja struje i gasa, istakla je ministarka energetike.
Ministarka energetike Zorana Mihajlović rekla je da se o realnoj ceni električne energije ne može govoriti dok ne budu urađene socijalne karte, kao i prilagođen tarifni sistem čije su izmene u toku.
Ministarka je najavila da će tokom sledeće godine biti završene socijalne karte, podvukavši da su one posle 12 godina, ” 70 odsto pripremljene”`.
Vladina Uredba o minimalnim i maksimalnim cenama toplotne energije kratkoročna je mera, a država će od iduće godine krenuti sa realizacijom sistemskih mera za rešavanje problema u elektroenergetskom sistemu, rekla je Mihajlovićeva na skupu “Kako ćemo se grejati tokom zime 2012/2013”.
Do kraja godine neće biti poskupljenja struje i gasa, izjavila je ministarka energetike.
“Da li će cena struje i gasa i u kom procentu u toku 2013. da ide na gore ja sada ne mogu da vam odgovorim, ali mogu da kažem da će se svakako menjati”, rekla je Mihajlovićeva.
Ministarka je najavila i da bi već naredne godine neke toplane u Srbiji mogle da pređu na merenje toplotne energije po utrošku, naglašavajući da je cilj da na tom režimu budu sve toplane kako bi bile efikasne i profitabilne, što sada nije slučaj, tako da putem cena pokrivaju gubitke.
“Toplane su veoma bitan deo energetskog bilansa i svima je važno da one dobro funkcionišu” kazala je Mihajlovićeva.
Prema njenim rečima, to je srednjoročna mera koja će biti sprovedena u saradnji s Ministarstvom za regionalni razvoj i lokalnu samoupravu.
Ministarka regionalnog razvoja i lokalne samouprave Srbije Verica Kalanović rekla je da će sledeće sedmice energetska inspekcija početi da kontroliše da li toplane poštuju uredbu o maksimalnim i minimalnim cenama grejanja.
Merenjem toplotne energije po utrošku, kako je ocenjeno na današnjem skupu, mogle bi da se ostvare uštede od 20 odsto u narednih nekoliko godina.
Međutim, EPS će i ove zime biti najveća toplana u Srbiji. Spremni su za veliku potrošnju, ali apeluju na državu da narednih godina destimuliše upotrebu električne energije za grejanje.
Iz EPS-a upozoravaju da je grejanje na struju neodrživo, i ekološki i ekonomski. Neobnovljivi resurs, ugalj, spaljujemo u termoelektranama da bismo dobili struju, koju neracionalno koristimo za grejanje.
Vršilac dužnosti generalnog direktora EPS-a Aleksandar Obradović kaže da se radi o gubicima od oko 70 odsto.
“To je ekvivalent, kao kada biste uzeli veknu hleba i 70 odsto toga bacili u korpu, a samo 30 odsto pojeli. To nije dobro”, naveo je Obradović.
Većina toplana provući će se i ove zime zahvaljujući pomoći države i mazutu iz Robnih rezervi.
Izvor RTS