Slovenačka vlada je odobrila nacionalni prostorni plan za projekat vetroparka Ojstrica, ali lokalne vlasti i stanovnici i dalje izražavaju zabrinutost zbog njegovih uticaja na životnu sredinu i zdravlje. Problemi poput potencijalne pretnje staništima ptica, vodenim rezervoarima, zagađenja bukom i blizine vetroturbina stambenim područjima izazvali su snažan otpor lokalnih zajednica.
Slovenija je među zemljama EU sa najnižim kapacitetom za proizvodnju energije iz vetra, a napredak je usporen zbog dugotrajnog procesa odobravanja, strogih ekoloških propisa i lokalnog otpora razvoju vetroparkova. Do sada su u zemlji instalirane samo tri pojedinačne vetroturbine, dok je četvrta ugovorena od strane Dravskih Elektrana Maribor (DEM), podružnice HSE-a.
Vetropark Ojstrica, koji se suočava sa značajnim protivljenjem, planira se na padinama planine Kosenjak blizu Dravograda. Ovaj objekat će inicijalno imati tri turbine ukupnog kapaciteta 19,8 MW, a očekuje se da bude u funkciji do početka 2028. godine. Originalni plan je predviđao osam turbina, ali je DEM izmenio predlog kako bi zaštitio staništa lokalnih vrsta ptica.
I pored ovih izmena, lokalna aktivistička grupa koja se protivi projektu i dalje izražava zabrinutost, naročito u vezi sa efektima niskofrekventne buke. Takođe, ukazuju na to da Slovenija nema propise koji određuju minimalnu udaljenost između vetroturbina i stambenih objekata, što izaziva zdravstvene i ekološke brige.
Ministarstvo za životnu sredinu, klimatske promene i energetiku odobrilo je ekološku dokumentaciju za vetropark Ojstrica u junu. Međutim, lokalna aktivistička grupa tvrdi da nisu bili u mogućnosti da ulože žalbu na odluku na vreme, jer je Ministarstvo namerno objavilo odluku na teško dostupnoj sekciji svog sajta. Grupa je otkrila odluku tek tri meseca kasnije i optužila Ministarstvo za pokušaj izbegavanja javne kontrole.
Dok Slovenija nastoji da proširi kapacitet proizvodnje energije iz vetra, projekat Ojstrica ističe stalnu napetost između ekoloških ciljeva i lokalnih zabrinutosti zbog uticaja projekata obnovljivih izvora energije.