Slovenački rudnik uglja, Premogovnik Velenje procenjuje da će poslovanje u 2021. godini biti negativno, sa minusom od oko 30 miliona evra, preneo je portal Energetika.net
Kako navode iz kompanije, lošiji učinak od planiranog u velikoj meri je posledica manje proizvodnje uglja, izmenjene dinamike izgradnje stabilnih jamskih objekata i uticaja rasta cena sirovina na tržištu.
U proceni poslovanja za 2021. još nisu uzeti u obzir „jednokratni događaji vezani za zaključenje poslovne godine – aktivnosti su i dalje u toku“, dodaje se.
Kako je objavljeno u septembru prošle godine, Termoelektrana Šoštanj (TEŠ) i Rudnik uglja Velenje su pred konačnim finansijskim kolapsom.
To su otkrile poslovne projekcije s kojima je Holding Slovenske elektrarne (HSE), vlasnik obe kompanije, tražio pomoć države za njihovo rešavanje.
Dokument je pripremio za Slovenački državni holding (SDH), krovni upravnik državne imovine, i pokušao da ga sakrije od javnosti, objavio je portal Necenzirisano.si
Zbog neisplativosti šestog bloka, vrednost TEŠ-a je u 2020. godini, na osnovu procene vrednosti u bilansu, smanjena za više od jedne četvrtine, odnosno 243 miliona evra. U dokumentu je utvđeno da bi trebalo umanjiti imovinu za preostalih 650 miliona evra. To bi značilo da će vrednost imovine kompanije biti nula. Uključujući šesti blok, koji je koštao više od 1,4 milijarde evra.
Prema projekcijama, TEŠ-u će najkasnije na proleće 2022. godine ponestati novca za isplatu plata i drugih tekućih obaveza. Očekuje se da će u ovoj godini poslovati sa negativnim novčanim tokom od najmanje 20 miliona evra.
Problemi TEŠ-a takođe vuku Premogovnik Velenje u finansijski ponor, prema dokumentu, jer je elektrana jedini kupac lignita koji kopaju velenjski rudari. Premogovnik, koji zapošljava 1.160 ljudi na nivou matične kompanije, već tada nije imao novca za otplatu 20 miliona kredita uzetog od TEŠ-a.
TEŠ je u 2020. godini poslovao sa gubitkom od 280,4 miliona evra, a rudnik uglja je imao gubitak od skoro deset miliona evra, preneli su slovenački mediji.
Termoelektranu je od nesolventnosti spasilo vansudsko poravnanje matične kompanije HSE sa američkim General Electric-om, prema kojem je kompanije trebala da isplati Sloveniji 260 miliona evra. Od toga je TEŠ u martu 2021. dobio 131 milion evra, preneo je 24ur.com
Izvor: energetika.net, necenzurisano.si, 24ur.com