Slovenačko ministarstvo životne sredine saopštilo je da je izdalo dozvolu za produžetak životnog veka nuklearne elektrane Krško (NEK) do 2043. godine.
Procedura je uključivala procenu uticaja na životnu sredinu kako bi se ispitala potencijalna poboljšanja koja bi smanjila verovatnoću ekoloških akcidenata, otpornost na klimatske promene i spoljne faktore, kao i uticaj na vodu, u pogledu trenda zagrevanja vodotokova u Sloveniji, rekao je ministar životne sredine Uroš Brežan u saopštenju objavljenom u ponedeljak.
U konsultacijama u vezi sa projektom učestvovali su predstavnici slovenačkih suseda – Hrvatske, Austrije, Italije i Mađarske, kao i Nemačke, dok su delegacije Italije i Austrije dodatno posetile elektranu, saopštila je vlada. Ministarstvo infrastrukture je u julu 2021. izdalo energetsku dozvolu za izgradnju drugog reaktora u NE Krško, a ta odluka izazvala je kritike iz Austrije, čiji ustav zabranjuje upotrebu nuklearne fisije u snabdevanju energijom.
U proceni uticaja na životnu sredinu učestvovalo je čak 50 stručnjaka, a akcioni plan bi trebao biti završen do sredine 2023. godine, rekao je predsednik Upravnog odbora operatora elektrane Nuklearne elektrarne Krško. On je dodao da neće biti potrebna fizička tehnološka nadogradnja elektrane.
NEK očekuje da će do sredine ove godine završiti postavljanje objekta za suvo skladištenje istrošenog nuklearnog goriva, čime će biti ispunjeni svi uslovi i implemetirane odluke nadležnih za produžetak rada elektrane.
NEK je u novembru završio planski remont elektrane, koje je podrazumevao zamenu ukupno 56 od 121 gorivnih elementa i standardni program održavanja i provere mehaničke, električne i instrumentacione opreme. Nuklearna elektrana je prvobitno projektovana da radi do 2023. godine. Međutim, 2016. godine GEN energija i HEP su odlučili da produže njen životni vek za 20 godina, do 2043. godine, pod uslovom da postrojenje prođe bezbednosnu proveru svakih 10 godina.